Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Πρόκειται για ΟΤΑ .

Ισχύει κάτι διαφορετικό για ΔΕΥΑ ;

Οι ΔΕΥΑ ειναι Ν.Π.Ι.Δ και ως εκ τουτου πρεπει κανεις να ανατρεξει στους κανονισμους τους (Η νομοθεσια δημοσιων εργων ισχυει κατ αρχην για τους φορεις της &1 αρθρου 14 ν2190/94 και αρθρο 1 Ν 2527/97 αν και στις πλειονες των περιπτωσεων εφαρμοζουν και αυτες τη Νομοθεσια Δημοσιων Εργων αναφεροντας τη στις διακηρυξεις )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

 

πας στο γκισέ και πληρώνεις εκτός αν ξέρεις το αριθμό λογαριασμού ΙΚΑ του υποκαταστήματος αλλά η πληρωμή θα φάνει μετά από 2-3 μέρες λόγο βαλλερ 

 

αν βιάζεσαι γκισέ και Άγιος ο Θεός

 

την κατάσταση δεν την ελέγχουν αν έχεις κάνει κάποιο λάθος λογιστικό σου βγάζει σφάλμα πριν την στείλεις 

 

 

Ένα μομέντο. Ιντερνετικά την υπέβαλα.

 

Στο γκισέ με capital controls (συγγνώμη,....υπερηφάνεια - αξιοπρέπεια ήθελα να πω) λίγο δύσκολο πλέον. Οπότε μέσω ebanking πως θα αναγνωρίσουν ότι πρόκειται για την δική μου ΑΠΔ? Επίσης μέχρι πότε είναι η προθεσμία πληρωμής?

 

***Edit

Επίσης το συνολικό ποσό εμπεριέχει και εισφορές εργαζομένου τις οποίες θα τις πληρώσω στην πράξη εγώ. Τυπικά όμως δεν πρέπει να φαίνονται ότι πληρόνωνται από τους ίδιους?

 

********Edit 2

Στον πρόσφατο οδηγο του εργοδότη από το ΙΚΑ βρήκα το εξής:

 

"Το ποσοστό εισφορών για τους εργατοτεχνίτες οικοδόμους ανέρχεται σε 54,840% κατά τη χρονική περίοδο από 1/7/14 έως σήμερα". Τί εννοεί ο ποιητής? Εγώ είχα μείνει στο 79.84%!!

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Εντολή πληρωμής δεν βγαίνει, πληρώνεις το ποσό μέσω e-banking συμπληρώνοντας τον ΑΜΟΕ, οπότε αναγνωρίζεται ποιος και γιατί πληρώνει. Πρόσεξε μόνο που θα κάνεις την πληρωμή, ΟΧΙ στο ΚΕΑΟ. Μπερδεύτηκα την πρώτη φορά, λόγω μιας περίεργης οδηγίας στη σελίδα του ΙΚΑ, και είδα κι έπαθα να ξεμπλέξω.

 

Αφού ενημερωθούν τα συστήματα, μετά από 1-2 ημέρες, στη σελίδα του ΙΚΑ θα φανεί στην καρτέλα σου η πληρωμή. Για τις εισφορές των εργαζομένων, κανένα πρόβλημα, το ΙΚΑ να εισπράξει θέλει.

 

Το 54.84 πρέπει να είναι μόνο του εργοδότη, αλλά και 'γω ήξερα ότι είναι 60.89+18.95(εργαζόμενου)=79.84

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Εντολή πληρωμής δεν βγαίνει, πληρώνεις το ποσό μέσω e-banking συμπληρώνοντας τον ΑΜΟΕ, οπότε αναγνωρίζεται ποιος και γιατί πληρώνει. Πρόσεξε μόνο που θα κάνεις την πληρωμή, ΟΧΙ στο ΚΕΑΟ. Μπερδεύτηκα την πρώτη φορά, λόγω μιας περίεργης οδηγίας στη σελίδα του ΙΚΑ, και είδα κι έπαθα να ξεμπλέξω.

 

Αφού ενημερωθούν τα συστήματα, μετά από 1-2 ημέρες, στη σελίδα του ΙΚΑ θα φανεί στην καρτέλα σου η πληρωμή. Για τις εισφορές των εργαζομένων, κανένα πρόβλημα, το ΙΚΑ να εισπράξει θέλει.

Τέλεια. Το θέμα είναι ότι το ebanking της Εθνικής δεν μου έχει πεδίο ΑΜΟΕ, αλλά Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ. Το ίδιο και στης Eurobank. 

 

 

Επίσης σχετικά με τα ποσοστά εισφορών έχεις κάποια ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Αμ ικα ειναι για εργοδοτες, οχι οικοδομιτεχνικο!

Πως υπεβαλες απδ χωρις να ξερεις ποσοστο? Κ πως το δεχτηκε το συστημα;

 

Μα ήξερα το 79.84 εκ του λογιστή μου, αλλά αργότερα είδα αυτό το 50κάτι "για εργατοτεχνίτες οικοδόμους" και λέω κάτσε να ρωτήσω. Τελικά ποιο από τα δύο ισχύει για οικοδομοτεχνικό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφε διαβασε το ολοκληρο. Υπεβαλες απδ για οικοδομοτεχνικο; Αν ναι, στο κατω μερος της, σου ζητησε να συμπληρωσεις τα ποσα βασει ποσοστων! Αν σου τα δεχτηκε, σημαινει οτι ειναι σωστα τα ποσοστα που εβαλες!

Link to comment
Share on other sites

Συντελεστής εργοδότη: 0,6089

Συντελεστής ασφαλιζομένου: 0,1894

 

Σύνολο όλων : 0,7984

 

Εγώ κρατούσα αρχεία από τα εξής :

α. ΑΠΔ (από το σύστημα)

β. Αποδεικτικό υποβολής

 

Με το αποδεικτικό πήγαινα τράπεζα κ πλήρωνα τις εισφορές.

 

** Μην ξεχάσεις να πληρώσες ΦΜΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά την δέχτηκε την ΑΠΔ. ΕΠειδή όμως δεν ξέρω εάν απλά την υποβάλλεις και τελος ή την ελέγχει - εγκρίνει κάποιος στο αρμόδιο υποκατάστημα, υπέθεσα ότι μπορεί να δεχθεί το λάθος η φόρμα αρχικά και να μου στείλουν error π.χ. αύριο.

Σε κάθε περίπτωση το 79.84% που έβαλα είναι σωστό ευτυχως. Θα ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος αν ίσχυε το 54.

 

Dimi δεν μου έχει πει κάτι ο λογιστής μου μέχρι στιγμής για ΦΜΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.