Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω για τα δημόσια έργα προβλέπεται και μία αποζημίωση με βάση τα χιλιόμετρα από όπου παίρνεις υλικά για το έργο, εφόσον είναι μακρία. Μήπως είχε προβλεφτεί μία τέτοια αποζημίωση και θέλουν να βεβαιωθούν ότι τη δικαιούσε και εφόσον τη δικαιούσε για ποιες ποσότητες τη δικαιούσε;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μέρος σε μια '' Πρόσκληση ....'' η οποία είχε αντικείμενο να γίνουν ΠΕΑ για 3 κτίρια.

Σαν τετραγωνικά είχαν όλα μαζί περίππου 4.500. Με προϋπολογισμό της υπηρεσίας περί στα 11.000€  με ΦΠΑ.

 

Αυτός που το πήρε, το πήρε με 1190€ με ΦΠΑ.

 

Είμαστε καλά;;;; Πλάκα μας κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτει στη νομοθεσια αυτο το ποσοστο αναφορικα στην περαν της συμβατικης χρονικα περαιωσης ενος έργου ?

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε...ηταν η απαντηση που πηρα απο την τεχνικη υπηρεσια...οταν ρωτησα απο που προκυπτει ηταν λες και τους έβρισα τη μανα!

Τι ισχυει τελικά? Ξερει κανενας συναδελφος? 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μάθαμε και σήμερα.

 

Ν.4412/2016, Άρθρο 217 Διάρκεια σύμβασης παροχής υπηρεσίας

 

"1. Στα έγγραφα της σύμβασης και στο συμφωνητικό ορίζεται η συνολική διάρκεια για την εκτέλεση του αντικειμένου της σύμβασης. Επιπλέον, ορίζονται, εφόσον απαιτείται, τμηματικές/ενδιαμέσες προθεσμίες για τα επιμέρους στάδια παροχής των υπηρεσιών και/ή υποβολής των παραδοτέων. Ως συνολική διάρκεια νοείται το χρονικό διάστημα που ορίζεται από την αναθέτουσα αρχή στα έγγραφα της σύμβασης και στο συμφωνητικό, το οποίο αρχίζει από την ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού ή από την ημερομηνία που ορίζεται σε αυτό και λήγει είτε σε δήλη ημερομηνία ή προθεσμία είτε, εφόσον υπάρχουν ενδιάμεσα επιμέρους παραδοτέα, με την υποβολή του τελευταίου παραδοτέου στον χρόνο που ορίζεται στο συμφωνητικό.

2. Με αιτιολογημένη απόφαση της αναθέτουσας αρχής, ύστερα από εισήγηση της υπηρεσίας που διοικεί τη σύμβαση, η συνολική διάρκεια της σύμβασης μπορεί να παρατείνεται μέχρι το 50% αυτής, ύστερα από σχετικό αίτημα του αναδόχου που υποβάλλεται πριν από τη λήξη της διάρκειάς της, σε αντικειμενικά δικαιολογημένες περιπτώσεις που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αναδόχου. Αν λήξει η συνολική διάρκεια της σύμβασης, χωρίς να υποβληθεί εγκαίρως αίτημα παράτασης ή, αν λήξει η παραταθείσα, κατά τα ανωτέρω, διάρκεια, χωρίς να υποβληθούν στην αναθέτουσα αρχή τα παραδοτέα της σύμβασης, ο ανάδοχος κηρύσσεται έκπτωτος."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....αρα σωστα μου ειπαν...που σημαινει οτι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να παρω αλλη παραταση αφου εχω εξαντλήσει το 50%...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μέρος σε μια '' Πρόσκληση ....'' η οποία είχε αντικείμενο να γίνουν ΠΕΑ για 3 κτίρια.

Σαν τετραγωνικά είχαν όλα μαζί περίππου 4.500. Με προϋπολογισμό της υπηρεσίας περί στα 11.000€  με ΦΠΑ.

 

Αυτός που το πήρε, το πήρε με 1190€ με ΦΠΑ.

 

Είμαστε καλά;;;; Πλάκα μας κάνει;;;

Συνάδελφε τι σε εκπλήσει?? Σχεδόν 90% έκπτωση εκανε ο ανθρωπος...θα μπορούσε να κάνει και 100% ή να τους πληρώσει κιολας....δυστυχως δεν είναι αστεια αυτα...αλλά αστειεύομαι για να μην κλάψω με την κατάντια μας.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....αρα σωστα μου ειπαν...που σημαινει οτι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να παρω αλλη παραταση αφου εχω εξαντλήσει το 50%...

 

Δεν ξερω για ποιον λογο θελεις τοσες πολλες παρατασεις, αλλα εαν υπαρχει απληρωτος λογαριασμος μπορεις να κανεις διακοπη εργασιων οποτε "παγωνει" ο χρονος προθεσμιας

 

 

Αν συντάξω ΑΠΕ, θα πρεπει μονο να τον εχω καταθεσει μεχρι την λήξη της προθεσμίας ή να εχει εγκριθεί κιολας?

 

θα πρεπει να εχει εγκριθει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.