Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Τελικά θα υποβάλλω screenshot απο το ταξις με την έναρξη και το ΜΕΕΠ και την ΤΕΥΔ.

Απότι έμαθα όμως πρόσφατα καταργήθηκε η απαίτηση των νομιμοποιητικών εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω διαδοχικό ποστ γιατί έχουν περάσει μέρες από το παλιο και έχω νέο ερώτημα.

 

Μου καθυστερούν πληρωμή από προμήθεια με τον 4412 σε ΟΤΑ. Η καθυστέρηση οφείλεται σε γραφειοκρατικούς λόγους που αποτ μου λενε οφειλονται στην κεντρική διοίκηση (Υπουργείο). Με τον 3669, απότι διάβασα, θα μπορούσα να κάνω γραπτή όχληση, ζητώντας τόκους υπερημερίας για το διάστημα από ένα μηνα μετά την επίδοση της όχλησης έως την πληρωμή.

Στον 4412, άρθρο 190, αναφέρεται ότι στην όχλησή μου θα πρέπει να αναφέρω τις παραλείψεις που έκανε ο φορέας, και να αναφέρω κατα προσέγγιση τις ημερήσιες ζημιές για μενα από την καθυστέρηση.

Επίσης, στο άρθρο 137, αναφέρεται, μεταξύ άλλων πως σε περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής λογαριασμού οι θετικές ζημιές που οφείλονται είναι στο μετρο που υπερβαίνουν τους τόκους υπερημερίας. Άρα, αυτή είναι μία έμμεση παραδοχή ότι ο εργολήπτης μπορει να ζητησει τόκους υπερημερίας.

Αναφέρεται κάπου πιο ξεκάθαρα αυτο? Ποιό είναι το ύψος των τόκων? Ισχύει το 85% των 6μηνων εντόκων του ελληνικού δημοσίου?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω διαδοχικό ποστ γιατί έχουν περάσει μέρες από το παλιο και έχω νέο ερώτημα.

 

Μου καθυστερούν πληρωμή από προμήθεια με τον 4412 σε ΟΤΑ. Η καθυστέρηση οφείλεται σε γραφειοκρατικούς λόγους που αποτ μου λενε οφειλονται στην κεντρική διοίκηση (Υπουργείο). Με τον 3669, απότι διάβασα, θα μπορούσα να κάνω γραπτή όχληση, ζητώντας τόκους υπερημερίας για το διάστημα από ένα μηνα μετά την επίδοση της όχλησης έως την πληρωμή.

Στον 4412, άρθρο 190, αναφέρεται ότι στην όχλησή μου θα πρέπει να αναφέρω τις παραλείψεις που έκανε ο φορέας, και να αναφέρω κατα προσέγγιση τις ημερήσιες ζημιές για μενα από την καθυστέρηση.

Επίσης, στο άρθρο 137, αναφέρεται, μεταξύ άλλων πως σε περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής λογαριασμού οι θετικές ζημιές που οφείλονται είναι στο μετρο που υπερβαίνουν τους τόκους υπερημερίας. Άρα, αυτή είναι μία έμμεση παραδοχή ότι ο εργολήπτης μπορει να ζητησει τόκους υπερημερίας.

Αναφέρεται κάπου πιο ξεκάθαρα αυτο? Ποιό είναι το ύψος των τόκων? Ισχύει το 85% των 6μηνων εντόκων του ελληνικού δημοσίου?

Πρέπει να ισχύει το π.δ. 166/2003 άρθρο 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα επεξήγησης συμβόλων ούτως ώστε να προβούμε σε αγορά τους αλλά και να κατανοήσουμε ποιο ακριβώς σχέδιο είναι το καταλληλότερο για την διέλευση των πεζών.

Στο συνημμένο ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ γνωρίζεται να μου πείτε στο σχέδιο 3.1.2 η ασπροκόκκινη διαμήκης σήμανση τι ακριβώς είναι? Επίσης στο σχέδιο 3.1.1 η κίτρινη γραμμή με τα μαύρα τετραγωνάκια τι ακριβώς σήμανση είναι?

 

ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, ξέρεις κάποιος εγκυρα αν ο 2ος λογαριασμός έργου πάει επίτροπο? Και για να έχετε καλύτερη εικόνα, το έργο ήταν ανάθεση 10,000€ με τον ΦΠΑ, εισέπραξα τα 6000€ του πρώτου λογαρισμού και τωρα κατέθεσα 2ο λογαριασμό τα υπόλοιπα 4000€. Απλά στον δέυτερο λογαριασμό έχουμε νέες τιμές και νεες εργασίες που αντικατέστησαν καποιες άλλες, αφου πηραμε έγκριση απο Δημοτικο συμβούλιο και απο τεχνικο συμβούλιο.

Edited by Pigasos.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, ξέρεις κάποιος εγκυρα αν ο 2ος λογαριασμός έργου πάει επίτροπο? Και για να έχετε καλύτερη εικόνα, το έργο ήταν ανάθεση 10,000€ με τον ΦΠΑ, εισέπραξα τα 6000€ του πρώτου λογαρισμού και τωρα κατέθεσα 2ο λογαριασμό τα υπόλοιπα 4000€. Απλά στον δέυτερο λογαριασμό έχουμε νέες τιμές και νεες εργασίες που αντικατέστησαν καποιες άλλες, αφου πηραμε έγκριση απο Δημοτικο συμβούλιο και απο τεχνικο συμβούλιο.

 

Από οτι ξερω ο πρώτος πάει μόνο. Γιαυτο και συνήθως κάνουμε εναν πρώτο λογαριασμό πολύ σύντομα με ελάχιστες εργασίες, ώστε μέχρι να κατεθέσουμε τον επόμενο  να εχει τελειώσει ο έλεγχος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από οτι ξερω ο πρώτος πάει μόνο. Γιαυτο και συνήθως κάνουμε εναν πρώτο λογαριασμό πολύ σύντομα με ελάχιστες εργασίες, ώστε μέχρι να κατεθέσουμε τον επόμενο  να εχει τελειώσει ο έλεγχος...

Ναι αυτό ξέρω κι εγω και οι περισσότεροι...απλά έλεγα μηπως αλλάζει κατι στην περιπτωση μου, επειδη μεσολαβουν νέες τιμες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.