Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Συναδέλφισσα:

1) Μην φωνάζεις!! (γράφεις με κεφαλαία) :)

2) Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις! (Κάνε edit και συμπλήρωσε το μήνυμά σου).

3) Μάλλον αυτά που παρέθεσαν οι συνάδελφοι gvarth και KF είναι τα σωστά! Διότι σε κάθε υποπερίπτωση άρθρου βάζεις όλη την επεξήγηση.... Ποιο πρόγραμμα έχεις για διαχείριση έργων?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΡΟΣΟΧΗ!Για οσους συναδελφους δεν το εχουν υποψιν τους

 

Επιστολή του ΣΑΤΕ προς την πολιτική ηγεσία του ΥπΑνΥπ με θέμα: «Βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής υπευθύνων δηλώσεων που υποβάλλονται σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων».

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στα πολλά απαιτούμενα χαρτιά εξαφανίζεται η ουσία ... να ρωτήσω τη γνώμη σας σε απορία μου (μετά από συζήτηση με συνάδελφο).

Είναι δυνατόν να καλείται ΕΔΕ (έχει σύμβαση) να εκτελέσει συγχρηματοδοτούμενο έργο με οικοδομική άδεια μικρής κλίμακας ;

Ο Δήμος δεν έχει περάσει προσυμβατικό έλεγχο ; Πώς το καλύπτουν ; Μήπως το σύστημα έχει διαλυθεί εντελώς ;

Νομίζω είναι πολύ σοβαρό (οικοδομικό με ικριώματα σε ύψος κλπ...).

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτει η μικρής κλίμακας με βάση το νόμο? Τι αφορά?

Είναι ΕΣΠΑ? Προσοχή με τα ΕΣΠΑ γιατί ο προσυμβατικός μπορεί να είναι πιο χαλαρός από τον ΕΣΠΕΛ!!

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννη,

προς το παρόν είμαι μόνο με την απορία ...

Σαφώς δεν καλύπτει η μικράς κλίμακας ...

Είναι ΕΣΠΑ, αποκατάστασης σε διατηρητέο και με προϋπολογισμό εκατοντάδων Κ.

Αυτή την εβδομάδα θα μάθω περισσότερα ... ως προς το τι "είδους" έλεγχο πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΦΛΙΑ; ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΑ Α.Τ. Β-29.2.2 & Β-29.3.1 ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΞΥΛΟΤΥΠΟΣ Ή ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ;

στα εργα οδοποιιας περιλαμβανεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάνω εδώ το ερώτημα για να μην ανοίγω νέο θέμα.

 

Έχει κάποιος συνάδελφος την ΣτΕ 1072/1993

Link to comment
Share on other sites

Ολο το κειμενο δεν το εχω.Μπορω ομως να σου στειλω με Φαξ (δωστο μου στα μηνυματα) εκτεταμενη περιληψη αυτης.Αν σου κανει εχει καλως.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα:

Έχει εκδωθεί λογαριασμός για μελέτη δημοσίου. Δεν έχει κοπεί ακόμα τιμολόγιο αλλά σύμφωνα με τα παλιά δεδομένα πρέπει να τιμολογηθεί υποχρεωτικά έως 31-12. Η μελέτη μάλλον δεν θα πληρωθεί.

Άκουσα όμως ότι υπήρξε κάποιος νόμος/εγκύκλιος (δεν ξέρω) που λέει ότι για δημόσια έργα και μελέτες μπορείς να τιμολογήσεις όταν είναι να πληρωθείς. Ξέρει κανείς κάτι? Ή τέλος πάντων άλλη λύση ώστε να γλυτώσουμε τουλάχιστον το ΦΠΑ τον Ιανουάριο (αφού η μελέτη δεν πρόκειται να πληρωθεί σύντομα....)?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα και μην αγχώνεσαι ... εδώ είσαι :

 

N.3842 (ΦΕΚ 58Α/2010), άρθρο 6

 

9. Τα τέσσερα πρώτα εδάφια της παραγράφου 7, όπως αναριθμείται με την παράγραφο 4 του άρθρου 9 του παρόντος, του άρθρου 48 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίστανται ως εξής:

«Χρόνος κτήσης του εισοδήματος από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος θεωρείται ο χρόνος κατά τον οποίο παρασχέθηκαν οι υπηρεσίες από τον ελεύθερο επαγγελματία. Όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών διαρκείας, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που καθίσταται απαιτητό κάθε επί μέρους τμήμα της αμοιβής για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Κατ’ εξαίρεση, για τους ελεύθερους επαγγελματίες που αποκτούν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, χρόνος κτήσης του εισοδήματός τους θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του.»

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.