Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Να σου πω ... τέτοια περίπτωση χρονικά όπως την θέτεις δεν μου έχει τύχει.

Απρά τάυτα ...οταν λες αποφασισαν να αιτηθουν...
Σε ποιο ακριβως σταδιο της διαδικασίας για την λυση βρισκονται? ειναι στις συζητήσεις...εχει παρθει νομιμα καποια αποφαση...εχει κατατεθει καποια αίτηση...
Επίσης το παραπανω σταδιο χρονικα σε σχεση με την ληψη της κλησης για υπογραφη και την ημερομηνια υπογραφης, που βρίσκεται?

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την Ολομελεια  Στε 971/98 "Η υποκατασταση ,παντοτε υστερα απο εγκριση του φορεα κατασκευης , προβλεπεται μονο κατα το σταδιο της εκτελεσης του εργου , δηλαδη το σταδιο που ακολουθει την υπογραφη της συμβασης ..... "

 

Θα προτεινα να υπογραφει πρωτα η συμβαση και αμεσως μετα να ζητησουν υποκατασταση με πληρη απαλλαγη του αναδοχου .Σε διαφορετικη περιπτωση μπορει να μπλεξουν σε επιτροπους κ.λ.π

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι γνωρίζεται αν υπάρχουν δικαιώματα από τον μη ορισμό επιβλέποντος σε 30 ημέρες από την υπογραφή της σύμβασης;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις δικαιωματα εργολαβου εμπιπτει στα αρθρα 137 και 161 (ισως και αλλα που μου διαφευγουν ) και ασφαλως αιτια παρατασης .

Θα πρεπει βεβαια με εγγραφη οχληση να ειδοποιησεις οτι δεν μπορεις να ξεκινησεις το εργο λογω ελλειψης επιβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Μου έγινε πρόταση να στελεχώσω μια εταιρεία με το εργοληπτικό μου (Α1 οικοδομικά)

 

Θα μου πληρώνουν την ελάχιστη καταβολή στο τσμεδε περίπου 165€, τέλος επιτηδευματος, την λογίστρια και ότι έξοδα έχει το εργοληπτικό.

 

Νομίζω πως είναι μια τίμια πρόταση.

 

Δεν γνωρίζω τίποτα από υποχρεώσεις που ίσως έχω....και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, τα περίπου 165/μήνα δεν ειναι η ελαχιστη καταβολή.
Τα περιπου 220/μήνα, ειναι η ελαχιστη καταβολη και αρα παραστατικο:

~280€ συν τα υπόλοιπα που γράφεις δηλ. (1/12 του τέλους επιτηδεύματος + κόστος λογίστριας)/0,80.

Αυτό που θέλω να πω είναι ξεκαθάρισε αναφορικά τουλάχιστον στο χρηματικό τι παραστατικά θα κόβεις. Γιατί αυτά --καθώς και τα λοιπά έσοδά σου-- εν μέρη θα σου καθορίζουν και τις ασφαλιστικές σου εισφορές.

 

Περαν συτου, εφοσον "δεχεσαι" να μπαινεις ως επιβλεπων στην κατασκευη ή ως τεχνικος ασφαλειας χωρις ομως να εισαι στο έργο -- καταλαβαινεις τι εννοώ-- δεν "παραγράφονται" οι σχετικες υποχρεωσεις-επιπτώσεις σε...ασχημες καταστάσεις.

Επίσης πρέπει να είσαι σε θέση να παρέχεις ασφαλιστική ενημερότητα στην εταιρεία.

Αυτό το λέω γιατί η εταιρεία πρακτικά θα σου καλύπτει ένα μέρος των ασφαλιστικών εισφορών.


Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιο λογισμικό θα προτείνατε για σύνταξη επιμετρήσεων, λογαριασμών, ΑΠΕ κλπ?

Δεν μπορούσα να βρω αντίστοιχη ενότητα για να το ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΡΩΤΗΣΗ σχετικά με κάλεσμα προσωρινού αναδόχου

Στην πρώτη κλήση ζητάει να πας σε τρεις ημέρες από την ηλεκτρονική υποβολή τα πρωτότυπα έγγραφα που ορίζει ο Ν. 2690/1999 , άρθρο 11, παράγραφος 2.

Το αντίγραφο του μετοχολόγιου που τηρεί μία Ανώνυμη Εταιρεία πρέπει να θεωρηθεί από δικηγόρο, να γίνει pdf και να σταλλεί και εγγράφως μετά;

Τότε, πρέπει π.χ. κάθε 1η του μηνός να γίνεται αυτό , ώστε μια εταιρεία να έχει πάντα στην κατοχή της ένα θεωρημένο αντίγραφο από δικηγόρο.

Σκέφτομαι σωστά ή λάθος;

Στο ίδιο σκεπτικό, το έντυπο της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων που αναφέρει τα Στοιχεία Μητρώου/Επιχείρησης το οποίο προκύπτει απλά από το taxisnet με μία απλή εκτύπωση, εφόσον η ΑΑΔΕ δεν είναι ΝΠΔΔ πρέπει να το θεωρήσει δικηγόρος ως γνήσιο;

Γενικά, έχω μπερδευτεί με το ποια έντυπα πρέπει να "ανεβούν" θεωρημένα και ποια πρέπει να πάνε μετά πρωτότυπα εκτυπωμένα.

-----

Επίσης, στο πρώτο κάλεσμα "ανεβάζω" τα αρχεία που ίσχυαν την ημέρα του διαγωνισμού ή ανεβάζω και αυτά που ισχύουν ακόμα και μετά το πρώτο κάλεσμα;

Στο δεύτερο κάλεσμα η διακήρυξη αναφέρει ότι ο προσωρινός ανάδοχος υποβάλλει επικαιροποιημένα τα δικαιολογητικά. Αν ένα δικαιολογητικό δεν έχει λήξει από το πρώτο κάλεσμα, π.χ. ποινικό μητρώο (που ισχύει για 3 μήνες) πειράζει να πάω το ίδιο ή πρέπει να εκδώσω νέο με ημερομηνία μετά το πρώτο κάλεσμα;

Γενικά έχω μπερδευτεί ποια έγγραφα πας στο πρώτο κάλεσμα και ποια στο δεύτερο.

 

 

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που θα σε καλέσουν θα σου ζητήσουν τα δικαιολογητικά που ήταν σε ισχύ κατά την ημέρα του διαγωνισμού. Θα τα σκανάρεις και θα τα ανεβάσεις στο σύστημα. Οποιοδήποτε έγγραφο παράγεται από εσένα(π.χ. Υπεύθυνες Δηλώσεις) θα χρειαστεί και ψηφιακή υπογραφή. Αυτά τα έγγραφα (απλές φωτοτυπίες συνήθως, ρώτα και την αρμόδια υπηρεσία καλού κακού) τα αποστέλλεις σε σφραγισμένο φάκελο εντός 3 ημερών απ΄ την ηλεκτρονική τους υποβολή στην υπηρεσία. 

Στη συνέχεια θα σε καλέσουν να ανεβάσεις επικαιροποιημένα τα ίδια δικαιολογητικά. Για όσα παραμένουν σε ισχύ, ανεβάζεις τα ίδια. Για όλα τ' άλλα πρέπει να έχουν ημερομηνία έκδοσης πριν την ημερομηνία 2ου καλέσματος και φυσικά να είναι σε ισχύ.

Γενικά καλό είναι να μην αμελείς να έχεις συνεχώς σε ισχύ τα δικαιολογητικά σου, ώστε να μην υπάρχουν κενά διαστήματα. Η περίοδος είναι μεταβατική και τα όποια λάθη παρερμηνείας των διατάξεων και διαδικασιών πολύ συχνά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.