Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Αυτη τη στιγμη με απασχολει εαν μη οικοδομοτεχνικο εργο (κοπη χορτων) που εχω αναλαβει. Επομενως δεν απαιτειται απογραφη στο ΙΚΑ. Θα ξερουν να μου πουν παρολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου έχεις δύο επιλογές:

α. Συμφωνητικό και Τ.Π.Υ. από εταιρεία

β. Πρόσληψη προσωπικού και ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το β, πως γινεται η προσληψη; και σε ποιο ταμειο η ασφαλιση; ενας υποψηφιος ειναι ξδη ασφαλισμενος στον ΟΓΑ. Μπορω να τον προσλαβω;

 

 

UPDATE:

Έρχομαι από λογιστή ο οποίος μου ειπε ότι πρέπει όντως να τους κάνω πρόσληψη μέσω ΙΚΑ.

 

Γνωστός μου όμως, άλλος λογιστής, μου είπε ότι γίνεται και με "εργόσημο". Είμαι μεταξύ σφύρας και άκμωνος. Γνωρίζει κανένας ποιος από τους δύο έχει δίκαιο?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

https://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/20150529_odhgos_ergodoth.pdf

 

Σελ. 22

 

Η φάση είναι όμως ότι σύμφωνα με τον συγκεκριμένο οδηγό, κάτι που λογικά ισχύει, δεν δικαιολογείται εργόσημο στην περίπτωσή μου. Άρα, πιθανότατα ο γνωστός μου λογιστής μου είπε παπάτζες.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

ανεβάζω μια δήλωση Κ/Ξ λογικά δεν έχει αλλάξει η μορφή της

Είναι η ίδια δήλωση ακόμα κ για όταν κάνουμε κοινοπραξία για αναβάθμιση ορίου η θέλει άλλη; μαζί με τη δήλωση της κοινοπραξίας χρειάζεται κ υπεύθυνη δήλωση που να δηλώνουμε τσ ίδια ο καθένας ξεχωριστά, δηλαδή ότι θα σύστησουμε κοινοπραξία με τα ποσοστό του ο καθένας κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου πέρυσι που τον ρώτησα μου είπε ότι το εργόσημο μπορεί να "καταστρέψει" φορολογικά τον εργαζόμενο γιατί -από εδώ και πέρα νομίζω- ότι τον μεταφέρει στην κατηγορία του μισθωτού, οπότε του βγαίνει τεράστιος φόρος.

 

Συμφέρει περισσότερο πρόσληψη στο ΙΚΑ έστω και για λίγες μέρες (μην πω ώρες, πρέπει να έχει καταργηθεί το ελάχιστο).

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση απογραμενου οικοδομοτεχνικου εργου το ΙΚΑ μου εβγαλε την συνολικη απαραιτητη εισφορα που πρεπει να βαλω και θα την βαλω. Θελω να ρωτησω αν χρειαζεται να γινει καποια διαδικασια προσληψης για τους εργατες. Να σημειωσω εδω οτι οι οικοδ. Εργασιες θα εκτελεστουν απο ανθρωπο που θα μου κοψει τπυ και θα εχει τους δικους του εργατες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια δήλωση ακόμα κ για όταν κάνουμε κοινοπραξία για αναβάθμιση ορίου η θέλει άλλη; μαζί με τη δήλωση της κοινοπραξίας χρειάζεται κ υπεύθυνη δήλωση που να δηλώνουμε τσ ίδια ο καθένας ξεχωριστά, δηλαδή ότι θα σύστησουμε κοινοπραξία με τα ποσοστό του ο καθένας κλπ;

ναι είναι η ιδία δήλωση απλά τα ποσοστά νομίζω ότι πρέπει να είναι 50-50 δεν είμαι σίγουρος όσο αφόρα τα ποσοστά με μια μικρή επιφύλαξη ότι μπορείς να παίξεις μεταξύ των  75-25 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.