Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Θέλω να κατέβω σε ένα έργο στο οποίο δεν υπάρχει ανάλυση των εργασίων, δηλαδή λέει η πρόσκληση ότι για πχ 10.000€ θέλω να μου κάνετε 5 εργασίες και τις έχει και 5 σαν τεμάχιο 1 με προϋπολογισμό 10.000€ .

Δεν έχει ΓΕ + ΟΕ ούτε αναθεώρηση ούτε απολογιστικά.

 

Η ερώτηση είναι σχετικά απλή αλλά δύσκολα να εξηγηθεί και αφορά τον υπολογισμό της έκπτωσης.

 

Υπολόγισα ότι πχ το σύνολο των εργασιών θα είναι 5.000€.

Προσθέτω ότι ακομά πιστεύω ότι θα έχω σαν έξοδα + κέρδος δικό μου. Έστω ότι τα έβγαλα 6.000€

 

1) Πως θα υπολογιστεί το κόστος των ενσήμων αφου δεν θα υπάρχουν σε κάθε εργασία ποσά;

2) Έστω ότι κατέληξα με κάποιο τρόπο ότι το ποσό του ΙΚΑ θα είναι 1.000.

 

Άρα το νέο ποσό μου είναι 6.000+1.000=7.000.

 

Τώρα όμως ο προϋπολισμός του έργου μεγάλωσε με αποτέλεσμα να μεγαλώσει και στους υπολογισμούς το ποσό του ΙΚΑ.

 

Πως λύνετε αυτό το πρόβλημα;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Το ικα υπολογίζει το ποσοστό του απ'το ποσό της σύμβασης. Δηλαδή είτε 10.000 χωρις εκπτωση είτε 5000 μετά την εκπτωση το ποσοστό είναι ίδιο.

 

Στη περίπτωση σου ομως, ισως σου ζητήσουν ανάλυση εργασιών απ'το δήμο.  Αν οχι, δες τι εργασίες εχει γενικά και προυπολογισε το ικα προς τα πάνω, για να μην πέσεις έξω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού με το καλό πάρεις το έργο θα συντάξεις έναν προϋπολογισμό με βάση τα δικά σου δεδομένα .ο προϋπολογισμός αυτός θα είναι εργασίες και ΦΠΑ στο πόσο που έχεις δώσει προσφορά

Με αυτό το έντυπο θεωρημένο από την υπηρεσία και τον επιβλέποντα πας στο ΙΚΑ και σου βγάζει ποσοστό αν πας μονό με την σύμβαση μπορεί να σου βγάλουν ένα ποσοστό υπερβολικά υψηλό μπορεί και 30-35% 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.

 

Σας ευχαριστώ κ τους δύο για τις απαντήσεις σας.

 

Για το δεύτερο τμήμα της ερώτησης έχει κανείς απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό σου απάντησα. Δε παίζει ρολο η εκπτωση γιατι το ποσοστό του ΙΚΑ ειναι ποσοστό επί της καθαρής αξιας του συμφωνητικού.

 

Να στο πώ με παράδειγμα (επεπδιή δε γνωρίζω τι ειδους εργο εχεις).

 

Εστω για τον Α ή Β λογο βγάζει ενας Δημος ένα εργο/εργασία και λεει: Θελω να φτιαξω αυτό το τοιχείο απο σκυρόδεμα. Προυπολογισμός 10.000+ΦΠΑ.

 

Ερχεσαι συ και λες: 5000 τσιμεντα σιδερα σκαψιματα εργατικα. Πάει αυτό.

 

Το γενικό ποσοστό του ΙΚΑ είναι απτους πινακες 15-20%. Παίρνεις το 20% για να σαι καλυμμένος.

 

Αρα το ΙΚΑ είναι 10.000ε *0.20 = 2000ε*0.75 (ποσο ειναι τωρα δε θυμάμαι) = 1500 σε χρήμα.

 

Αρα, αν πάρεις το εργο αναθεση, βγαζεις 10.000 - 5000 - 1500 = 3500.

 

Αν θες να δωσεις εκπτωση 30%, πας το εργο στα 7000. Συνεπώς 5000ε τα εξοδα (δεν αλλαζουν) και 7000*0.20*0.75 = 1050 το ΙΚΑ. 7000-5000-1050, βγαζεις 950 που ήθελες...

 

Ετσι λειτουργεί το πράγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, απαντήστε μου σε κάτι. Στο ΠΠΑΕ αναφέρονται μόνο οι εκτελεσθείσες ποσότητες (μέχρι του μάξιμουμ της σύμβασης) ή αναφέρεται και η αξία που αντιστοιχεί σε αυτές?

Link to comment
Share on other sites

ΠΠΑΕ είναι μόνο ποσότητες

βασίζονται στις αναλυτικές επιμετρήσεις, στις οποίες μπορείς να συμπεριλάβεις και υπερσυμβατικές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

ΠΠΑΕ είναι μόνο ποσότητες

βασίζονται στις αναλυτικές επιμετρήσεις, στις οποίες μπορείς να συμπεριλάβεις και υπερσυμβατικές ποσότητες.

δεν νομίζω ότι υπάρχει επιβλέποντας που θα υπογράψει ππαε με υπερσυμβατικες ποσότητες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.