Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Όπως προείπα, μου έχουν πει ήδη να πληρώσω την διαφορά. Την διαδικασία ψάχνω. Εκτός και αν γίνεται μόνο μέσω του υποκαταστήματος οπότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου λεω οτι πας με την ΑΠΔ ωστε να κανουν τις αλλαγες στο συστημα και να σου βγαλουν την οποια διαφορα θετικη ή αρνητικη

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

msxoin, όλες οι πληρωμές μπορούν να γίνουν και ηλεκτρονικά. Όπως είπα και παραπάνω, βλέπε την καρτέλα σου στη σελίδα του ΙΚΑ για να ελέγχεις αν έχει ενημερωθεί το σύστημα. Εκεί φαίνονται οι χρεώσεις από τις ΑΠΔ που υποβάλλεις και οι πιστώσεις από τις πληρωμές που κάνεις (ηλεκτρονικά ή όχι) . Αν υπάρχει ισοζύγιο είσαι ΟΚ. 

Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα έχει κάνει κάτι λάθος στην ΑΠΔ αυτό διορθώνεται μόνο με την φυσική του παρουσία στο κατάστημα του ΙΚΑ 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα αυτό. Απλώς το ερώτημά μου είναι περισσότερο "τεχνικό" παρά ουσιαστικό, και συνοψίζεται στην εξής ερώτηση: Πληρώνω την διαφορά αν χρωστάω παραπάνω ή πρέπει να γίνει και κάτι στο υποκατάστημα? Κάποιο κλικ σε κάποιον υπολογιστή του υπαλλήλου δλδ.

Ο συνάδελφος βαρχο πρότεινε να πάω στο υποκατάστημα. Τώρα τσέκαρα την καρτέλα μου και μου εμφανίζει αυτά που πλήρωσα στο γκισέ χθές.

 

Edit: Προς βαρχο: ΑΠΔ δεν εχω υποβάλλει ακόμα. Θα υποβληθεί την Δευτέρα. Απλά πλήρωσα ένα ποσό που απαιτούνταν για να πάρω ενημερότητα για να προχωρήσει ένας λογαριασμός. Εξού και η διαφορά μεταξύ των ελάχιστων απαιτούμενων για να βγει η ενημερότητα και της ΑΠΔ που θα η υποβάλλω, η οποία περιέχει τα πραγματικά ένσημα που θα μπουν.

 

Edit 2: Όχι ενημερότητα, αλλά Βεβαίωση μη οφειλής.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα με το που ανέφερα ότι υπάρχει προϋπολογισμός

 

Ότι οι τιμές του προϋπολογισμού περιέχουν και την εργασία και τα υλικά

 

Στην απάντηση του KF που είπε ότι :

 

Το εκαναν πιθανοτατα γιατι δεν ειναι εργο αλλα εργασια (γιαυτο δεν καλουνται μονο εργοληπτες )

 

 

 

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα με το που ανέφερα ότι υπάρχει προϋπολογισμός

 

Ότι οι τιμές του προϋπολογισμού περιέχουν και την εργασία και τα υλικά

 

Στην απάντηση του KF που είπε ότι :

 

Το εκαναν πιθανοτατα γιατι δεν ειναι εργο αλλα εργασια (γιαυτο δεν καλουνται μονο εργοληπτες )

 

Κατ αρχην οταν λεμε οτι θεωρειται εργασια δε σημαινει οτι περιεχει μονο εργασιες .Μπορει να περιεχει και τα υλικα.

Για την εννοια εργο-εγρασια βλ.

Αυτο ειναι απο το Ε.Σ

"α) Δημόσιο τεχνικό έργο νοείται κάθε νέα κατασκευή, επέκταση, ανακαίνιση, επισκευή, συντήρηση ή ερευνητική εργασία που απαιτεί τεχνική γνώση και επέμβαση και συνδέεται άμεσα με το έδαφος ή το υπέδαφος κατά τρόπο διαρκή και σταθερό, ώστε να μπορεί να θεωρηθεί συστατικό του κατά την έννοια του άρθρου 953 Α.Κ. και να μη μπορεί να αποχωρισθεί από αυτό χωρίς βλάβη ή αλλοίωση της ουσίας ή του προορισμού της.

Αντίθετα, πρόκειται για εκτέλεση εργασιών και όχι για δημόσιο τεχνικό έργο, όταν δεν απαιτείται χρήση ειδικών τεχνικών γνώσεων και μεθόδων και η χρησιμοποίηση εξειδικευμένου επιστημονικού ή τεχνικού προσωπικού και αναλόγων τεχνικών μέσων και εγκαταστάσεων (βλ. ΠρVII Τμήματος 2, 76/2005, 250, 340, 361/2006 και IV Τμήματος 130/2004, 5, 14, 76, 156/2003, 33/1999)."

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

φιλέ ένα ένα μας τα λες πλήρωσες ΒΑΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 

τώρα θα υποβάλλεις ΑΠΔ για τις εργασίες που έγιναν αν το ποσο της ΑΠΔ είναι μεγαλύτερο από αυτό που πλήρωσες τότε χρωστάς αν όχι μένει πιστωτικό για την επόμενη πληρωμή σου 

Link to comment
Share on other sites

Προς KF

απλά μου φάνηκε περίεργο .

Να σου πω την αλήθεια δεν είχα προσέξει ότι μπορούσαν να πάρουν μέρος και κάποιος που δεν έχουν ΜΕΕΠ μετά το είδα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εργο-εργασια εχει απασχολησει πολλες φορες το ΕΣ αλλα και τους εργοληπτες .

Το περιεργο ειναι πως το ΕΣ κρινει μια κατασκευη αν απαιτει ειδικες τεχνικες γνωσεις κ.λ.π (βλ παραπανω αποφαση ) για να πει οτι ειναι εργασια και οχι εργο.

Εδω ειναι κατι αναλογο με το δικαστηριο που κρινει ενα τεχνικο θεμα (π.χ σε περιπτωση σεισμου )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.