Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες προς ενημέρωση όλων, ρώτησα στο ΙΚΑ για τον συμψηφισμό ΑΠΔ και βεβαιώσεων μη οφειλης και μου είπαν τα εξής:

 

Εάν τα ένσημα που προκύπτουν από την ΑΠΔ είναι σε αξία μεγαλύτερα από το μέχρι στιγμής καταβληθέν ποσό για βεβαιώσεις μη οφειλής, πληρώνουμε απλά την διαφορά. Δεν μεσολαβεί κάπου κάποιος υπάλληλος του ΙΚΑ. Κάνουμε την αφαίρεση και πληρώνουμε το υπόλοιπο.

 

Εάν η αξία της ΑΠΔ είναι μικρότερη από τα ήδη καταβληθέντα ποσά δεν πληρώνουμε τίποτα και το υπόλοιπο θα αφαιρεθεί από την ΑΠΔ του επόμενου μήνα.

ρε φίλε τι σου λέγαμε τόσες μέρες και έρχεσαι τώρα και μας την λες χρόνια τώρα έτσι ισχύει εκτός κι αν εγώ δεν μιλάω ελληνικά η εσύ δεν καταλαβαινεις ελληνικά 

όσο αφορά το επιπλέον ποσό που λες χρειάζεσαι παραστατικό 

Edited by varxo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να χαλαρώσουμε το κλιμα...θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα. Έστω ότι έβαλες από βλακεία περισσότερα ένσημα άρα και χρήματα από ότι χρειαζόταν. Τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να τα πάρεις πίσω; Ή να μην ενοχλήσουμε το '' Τέρας '' που κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου λεω οτι πας με την ΑΠΔ ωστε να κανουν τις αλλαγες στο συστημα και να σου βγαλουν την οποια διαφορα θετικη ή αρνητικη

 

Για τσέκαρε λίγο εδώ, ρε "φίλε".

 

ΔΕΝ πας με την ΑΠΔ και ΔΕΝ σου βγάζει κανένας την διαφορά. Μόνος σου την βγάζεις. Αυτό σου είπα, "ρε φίλε".

 

Dimidomo, δεν ξέρω αν είναι βλακεία να βάζεις περισσότερα ένσημα από τα ελάχιστα πλεόν, υπό το πρίσμα του νέου ασφαλιστικού, με το οποίο οι εισφορες υπολογίζονται με βάση το καθαρό εισόδημα της προηγούμενης χρήσης. Θεωρώ ότι πρέπει να φαίνονται όλα τα έξοδα, ειδικά σε έργα στα οποία η εργασία αποτελει το μεγάλυτερο μέρος.

Edited by msxoin
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ο Alessio τα είπε όλα σε προηγούμενο post και εσύ συνεχίζεις να μας δουλεύεις 

άλλη βοήθεια από μένα δεν έχει τέλος....

 

msxoin, on 25 Jun 2016 - 12:47, said:snapback.png

Ναι το κατάλαβα αυτό. Απλώς το ερώτημά μου είναι περισσότερο "τεχνικό" παρά ουσιαστικό, και συνοψίζεται στην εξής ερώτηση: Πληρώνω την διαφορά αν χρωστάω παραπάνω ή πρέπει να γίνει και κάτι στο υποκατάστημα? Κάποιο κλικ σε κάποιον υπολογιστή του υπαλλήλου δλδ.

Ο συνάδελφος βαρχο πρότεινε να πάω στο υποκατάστημα. Τώρα τσέκαρα την καρτέλα μου και μου εμφανίζει αυτά που πλήρωσα στο γκισέ χθές.

 

Edit: Προς βαρχο: ΑΠΔ δεν εχω υποβάλλει ακόμα. Θα υποβληθεί την Δευτέρα. Απλά πλήρωσα ένα ποσό που απαιτούνταν για να πάρω ενημερότητα για να προχωρήσει ένας λογαριασμός. Εξού και η διαφορά μεταξύ των ελάχιστων απαιτούμενων για να βγει η ενημερότητα και της ΑΠΔ που θα η υποβάλλω, η οποία περιέχει τα πραγματικά ένσημα που θα μπουν.

 

Edit 2: Όχι ενημερότητα, αλλά Βεβαίωση μη οφειλής.

 

Πριν δύο σελίδες μας ρωτούσες ποια είναι τα ποσοστά εργοδότη και ασφαλισμένου ΑΝ ΚΑΙ έχεις υποβάλει ΑΠΔ και απλά θες να τσεκάρεις...
 

Quote

Μια χαρά την δέχτηκε την ΑΠΔ. ΕΠειδή όμως δεν ξέρω εάν απλά την υποβάλλεις και τελος ή την ελέγχει - εγκρίνει κάποιος στο αρμόδιο υποκατάστημα, υπέθεσα ότι μπορεί να δεχθεί το λάθος η φόρμα αρχικά και να μου στείλουν error π.χ. αύριο.

Σε κάθε περίπτωση το 79.84% που έβαλα είναι σωστό ευτυχως. Θα ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος αν ίσχυε το 54.

 

 

 

Η ίδια ιστορία που πήρες έργο (?), εργασία (?), με διακήρυξη(?), χωρίς διακήρυξη (?), με προμέτρηση(?), χωρίς προμέτρηση (?) και κάποιοι καλοπροαίρετοι συνάδελφοι να προσπαθούν να απαντήσουν με βάση τα "σπόρια" πληροφοριών που αποφασίζεις να δώσεις...λες και σου χρωστάνε χάρη! Ειλικρινά δε θα κάνω κανένα άλλο σχόλιο, πλην ενός που είχα κάνει τότε: δεν έχεις κανένα σεβασμό σε αυτό που γίνεται εδώ μέσα!

Καληνύχτα (καίτοι καταμεσήμερο) και καλή τύχη από εμένα!

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο να μιλάμε για δύο διαφορετικά έργα (που είναι και η πραγματικότητα!!!)  και σε πολύ διαφορετικές φάσεις εκτέλεσης δεν παιζει καθολου ε?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 έργα θα έχει διαφορετικά ποσοστά στις εισφορές το ΙΚΑ?

 

Επίσης ο νόμος λέει ότι όσα ημερομίσθια κάνει ο εργαζόμενος τόσα του κολλάς 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες προς ενημέρωση όλων, ρώτησα στο ΙΚΑ για τον συμψηφισμό ΑΠΔ και βεβαιώσεων μη οφειλης και μου είπαν τα εξής:

 

Εάν τα ένσημα που προκύπτουν από την ΑΠΔ είναι σε αξία μεγαλύτερα από το μέχρι στιγμής καταβληθέν ποσό για βεβαιώσεις μη οφειλής, πληρώνουμε απλά την διαφορά. Δεν μεσολαβεί κάπου κάποιος υπάλληλος του ΙΚΑ. Κάνουμε την αφαίρεση και πληρώνουμε το υπόλοιπο.

 

Εάν η αξία της ΑΠΔ είναι μικρότερη από τα ήδη καταβληθέντα ποσά δεν πληρώνουμε τίποτα και το υπόλοιπο θα αφαιρεθεί από την ΑΠΔ του επόμενου μήνα.

 

Έστω υποθετικά :

α. Έχω πιστοποίηση με ημερομηνία Ιουνίου

β. Εισφορές σύμφωνα με ΠΕΔ και λογαριασμό 1,000.

γ. Πληρώνω τα 1,000 και παίρνω βεβαίωση μη οφειλής.

δ. Στέλνω ΑΠΔ Ιουνίου με εισφορές 600.

ε. Μπορώ να στείλω ΑΠΔ για Ιούλιο με εισφορές 400 χωρίς να πληρώσω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.