Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ασχολούνται με την αφεντιά μου και μου δίνουν λύσεις στα προβλήματα που έχω κατα καιρούς. Πραγματικά γίνεται πολύ καλή δουλεια στο site αυτό.

Όλα αυτά τα λέω γιατί για μια φορά ακόμα αποδείχτηκε η βοήθεα σας πολύτιμη.

Στο θέμα που είχα σχετικά με το αν μπορώ να κόψω τιμολόγιο προμήθειας υλικών φυσικά ΚΑΙ είχατε δίκιο, η λογίστρια μου τι να πω ότι να' ναι μου λέει.

 

Ευχαριστώ παιδιά για μια φορά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε προφανως κατι καταλαβες λαθος απο αυτα που ειπα!

Ποτε δεν ειπα να βαλεις ενσημα μετα απο χρονια! Σου ειπα οτο βαζεις τα ενσημα που δουλευτηκαν κ αυτο ειναι και δικαιο κ σωστο!

Ειπα επισης οτι αν οι καταβλητεες βασει λογ/σμου>ενσημα σου, θα πληρωσεις τη διαφορα κ προφανως θα εισαι πιστωτικος μεχρι τον επομενο μηνα! Δεν υπαρχει τιποτα παρατυπο σε αυτο! Αυτο ειναι αδιαπραγματευτο!

Το αν μεχρι το τελος του εργου, θα επιλεξω να τη μετατρψω σε ενσημα για να μην μπλεξω, ειναι αλλο θεμα!

Για να μην ανοιξουμε το τεραστιο θεμα πως κ ποτε καθοριστηκαν τα ποσοστα για τις περισσοτερες εργασιες...

Το πως επιλεγεις να εργαζεσαι ειναι ασφαλως δικο σου θεμα, θεμα επιλογης σου ομως κ οχι θεμα οργανωσης οπως ειπες! Καλη συνεχεια!

 

Στο τέλος επιλέγεις να κάνεις το υπογραμμισμένο. Γιατί δεν το κάνεις από την αρχή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό είναι το θέμα μας. Αν τα επιπλέον θα τα αφήσεις για αργότερα ή θα τα τακτοποιήσεις τη ημερομηνία της πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Στον μήνα της τελευταίας πιστοποίησης για να μην υπάρχει κενό χωρίς ημερομίσθια παλιά θυμάμαι υποβάλλαμε και μηδενικές ΑΠΔ αν δεν είχαν γίνει ημερομίσθια ευτυχώς καταργήθηκε .

Πάντως το ποσοστό που βγάζει το ΙΚΑ συνήθως είναι λιγότερο από τα ημερομίσθια που θα γίνουν.

Εγώ με το που θα πάρω το ποσοστό κάνω ένσταση για μείωση του με μια από τις αιτιολογίες είναι ότι θα χρησιμοποιήσω τα μειωμένα ένσημα μέχρι τώρα έχει γίνει δεκτή η ένσταση όσες φόρες την έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Αφου συνηθως το ποσοστο του ΙΚΑ ειναι μικροτερο απο τα πραγματικα ενσημα γιατι κανεις αιτηση για μειωση, αφου ετσι και αλλιως θα πλξρωσεις περισσοτερα; Μηπως Εννοεις για να σε διευκολυνει να παιρνεις βεβαιωσεις μη οφειλης;

Link to comment
Share on other sites

Στον μήνα της τελευταίας πιστοποίησης για να μην υπάρχει κενό χωρίς ημερομίσθια παλιά θυμάμαι υποβάλλαμε και μηδενικές ΑΠΔ αν δεν είχαν γίνει ημερομίσθια ευτυχώς καταργήθηκε .

Πάντως το ποσοστό που βγάζει το ΙΚΑ συνήθως είναι λιγότερο από τα ημερομίσθια που θα γίνουν. Πιστευω εχει να κανει και με το ειδος του εργου, αλλα δεν ειναι σπανιο αυτο που λες!

Εγώ με το που θα πάρω το ποσοστό κάνω ένσταση για μείωση του με μια από τις αιτιολογίες είναι ότι θα χρησιμοποιήσω τα μειωμένα ένσημα μέχρι τώρα έχει γίνει δεκτή η ένσταση όσες φόρες την έχω κάνει. Αφού έκανες το καλό και μας ενημέρωσες, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να μας εξηγήσεις το πώς αιτιολογείς αυτό σου το αίτημα, ώστε να δούμε κατά πόσο μπορούμε να το επικαλεστούμε κι εμείς και να γλιτώσουμε κανένα ένσημο.

Link to comment
Share on other sites

μια από τις αιτιολογίες είναι ότι θα χρησιμοποιήσω τα μειωμένα ένσημα μέχρι τώρα έχει γίνει δεκτή η ένσταση όσες φόρες την έχω κάνει

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος πίνακας ή να βρουμε συγκεντρωμένα κάπου, ποιες κρατησεις πρεπει να πληρωνουμε καθε φορα αναλογα με την πηγη χρηματοδοτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστειλα ερώτημα στην εργοληπτική οργάνωση που ανήκω για τις κρατήσεις 0.2% και 0.6% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. Αναμένω απάντηση και θα ενημερώσω.

 

Btw, ποιό πρόγραμμα για εργολήπτες θα προτείνατε? Τί προγράμματα υπάρχουν γενικά?

 

 

Update:

Έλαβα προφορική απάντηση διότι δεν έχει δημοσιευθεί ακόμη η εγκύκλιος του υπουργείου. Όλες οι κρατήσεις έχουν καταργηθεί. Ισχύει μόνο το 0.1% υπέρ ΕΑΔΗΣΥ.  Είναι κάπου εδώ ανάμεσα στην δημοσίευση του νόμου και της ερμηενυτικής εγκυκλίου που γίνονται οι αψιμαχίες!!

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.