Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Καλησπέρα Συν πολεμιστές....

 

Τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκε το φαινόμενο της αρνητικής αναθεώρησης (επιστροφή χρημάτων). Πριν κανένα μήνα αν δεν κάνω λάθος διάβασα κάπου ότι βγήκε συντελεστής 1 (ούτε να πάρεις χρήματα ούτε να δώσεις) για τα έργα που έχουν ξεκινήσει μετά το '12 και έχουν περαιωθεί.

 

Έχεις προχωρήσει κάποιος συνάδελφος σε αναθεώρηση με τον παραπάνω συντελεστή;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συν πολεμιστές....

 

Τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκε το φαινόμενο της αρνητικής αναθεώρησης (επιστροφή χρημάτων). Πριν κανένα μήνα αν δεν κάνω λάθος διάβασα κάπου ότι βγήκε συντελεστής 1 (ούτε να πάρεις χρήματα ούτε να δώσεις) για τα έργα που έχουν ξεκινήσει μετά το '12 και έχουν περαιωθεί.

 

Έχεις προχωρήσει κάποιος συνάδελφος σε αναθεώρηση με τον παραπάνω συντελεστή;

Ενημερωνω αφενος οτι δεν το εχω ψαξει κ αφετερου οτι δεν εχω πιει απογευματινο καφε κ ρωταω: με συντελεστη 1 γιατι να προχωρησεις σε υπολογισμο αναθεωρησεων;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω... αλλά μάλλον πρέπει να γίνει για να κλείσει το έργο και να πάρω πίσω την εγγυητική καλής εκτέλεσης, τι να πω...

 

Δεν μπορώ να βρώ να το έγγραφο που μιλάει για συντελεστή 1. Η Δ/νση Τεχνικών έργων των Σερρών δεν το δέχεται γιατί θέλει πρώτα να βγεί σε ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

1. δεν είναι υποχρεωτικό να υπολογίσεις αναθεώρηση για να κλείσεις έργο (δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αρνητικής)

2. προκειμένου να χρησιμοποιήσεις συντελεστές, θα πρέπει να είναι, κατά κάποιο τρόπο, επίσημοι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ψάχνω από κάποιο βίτσιο...άσε που δεν ξέρω να την υπολογίζω κιόλας :smile: :-) :smile:.

Με έχουν πρίξει τα π$%&$%&ρια ''........'' Δημήτρη πρέπει να γίνει αναθεώρηση για να κλείσει το έργο, δεν γίνεται αλλιώς '' κλπ...

 

Με βολεύει να μην κάνω τίποτα και να κλείσει το όλο θέμα.

 

Ωραία έχεις να με παρακάμψεις κάπου για το ότι δεν είναι υποχρεωτικό να υπολογίσεις αναθεώρηση για να κλείσεις έργο, να τους το τρίψω στην μούρη και να το κλείσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1. δεν είναι υποχρεωτικό να υπολογίσεις αναθεώρηση για να κλείσεις έργο (δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αρνητικής)

2. προκειμένου να χρησιμοποιήσεις συντελεστές, θα πρέπει να είναι, κατά κάποιο τρόπο, επίσημοι

 

Ακριβώς! Δηλαδή αν δεν επρόκειτο να βγει σε ΦΕΚ ο μαναδιαίος συντελεστής (όπως δεν έβγαινε τόσα χρόνια), θα έμενε το έργο ανοιχτό για χ χρόνια και εσύ θα πλήρωνες εγγυητική? Δηλαδή από το 12 και δώθε, κατά τη ΔΤΕ Σερρών όλα τα έργα έχουν μείνει χωρίς οριστική παραλαβή? Δεν ξέρω τί έργο είναι αλλά όσο δεν παραλαμβάνεται (πέραν των προμηθειών εε), αν προκύψει το οτιδήποτε σε βλάβη(και χωρίς δική σου υπαιτιότητα) υπάρχει πιθανότητα να πας ακόμα πιο πίσω χρονικά και ίσως και με μπλεξίματα διαφόρων ειδών (στο αναφέρω αν και δεν είναι αυτό το θέμα εδώ)!

Μια χαρά κλείνει και χωρίς υπολογισμό αναθεωρήσεων. Προχώρα και κλείστο(φιλικότατα)!

 

ΥΓ Επειδή ρωτάς πού να στηριχτείς για την παραλαβή: Αφενός να σου δείξουν πού αναφέρει ο ν 3669/2008 ότι αποτελεί προϋπόθεση για την οριστική παραλαβή, ο υπολογισμός τυχόν αναθεωρήσεων. Αφετέρου αναθεωρήσεις άρθρο 54 και παραλαβές αρθρο 73, 75 Ν 3669/2008 (https://issuu.com/pesede_union/docs/______________________30_03_2015_2) διάβασε και δες μόνος σου, αν χρειάζεται

Edited by Alessio
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι για να παραληφθεί ένα έργο πρέπει να γίνει λογαριασμός με αναθεώρησης, ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο . Το ποσό των αναθεώρησεων ναι μεν κάποιες είναι αρνητικές αλλά σαν σύνολο είναι θετικό αλλά το ποσό που βγάζει είναι περίπου στο 0,1%. Και γι αυτό το λόγο κάνεις δεν καταθέτει λογαριασμό. Και νομίζω ότι έχουν χρόνια να βγουν συντελεστές.

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει ημερομηνία. Αν θυμάμαι ήταν Δεκέμβριος 2012.

Υπόμνημα Αρνητικής Αναθεώρησης από εργοληπτικές οργανώσεις.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.