Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Δεν ειναι προμηθεια. Ειναι απο τις περιπτωσεις οπου το εργο το βαφτιζουν "εργασια" για να μην εχει διακηρυξη τυπου Β

Επιτρεπεται η συμμετοχη ακομα και οσων δεν εχουν ΜΕΕΠ

Link to comment
Share on other sites

αρχαιολογία ; (αυτοί συνήθως δουλεύουν σαν να είσαι υπεργολάβος )

 

σε όσες περιπτώσεις πάντως που είχα τέτοιο έργο συνήθως μονό αναλυτική επιμέτρηση και λογαριασμό τίποτα άλλο και συνήθως δεν ζητούσαν ποτέ εγγυητική δεκάτων μονό καλής εκτέλεσης 

 

Link to comment
Share on other sites

Παύλε, εγώ που έχω κάνει "εργασιες" για αρχαιολογία, δεν συνέταξα τίποτα. Μονο το τιμολόγιο.  Ισως βέβαια η υπηρεσία ήταν χαλαρή, είτε τα φτιάξαν αυτοί. 

 

Πάντως θεωρώ απίθανο να θελουν τετοια λεπτομέρεια. Κι αυτός είναι ο λόγος που δε δημοπραττούν έργα κανονικά, διοι θελουν να αποφύγουν τη χαρτούρα.

 

Εδω συνάδελφος που πηρε μια δουλειά σε αλλη αρχαιολογική υπηρεσία, απο συνήθεια έκανε εναρξη το "εργο" στο ΙΚΑ, τους πήγε ενημερότητα έργου και έγινε ολόκληρη μανούρα...

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...

 

Εκανα ένα εργάκι σε μια γνωστή υπηρεσία. Λόγω καλώς σχέσεων το τελείωσα με τη μία, πήρα βεβαίωση περάτωσης και κάνω λογαριασμό 2 μήνες αργότερα (επειδή είχαν πρόβλημα με τη χρηματοδότηση). 

 

Αποτέλεσμα. Βεβαίωση περάτωσης 3/2016.

Οι εργασίες τελείωσαν ολες 3/2016.

 

Πρεπει να κάνω 1ο λογαριασμό και να αφήσω ένα μικρό υπόλοιπο ως 2ο λογαριασμο (κι αυτό γιατι δε πληρώνει ο επίτροπος 2ο και τελικό αν δεν εχει γίναι ορ. παραλαβή).

 

Στις αναλυτικές επιμετρήσεις να βάλω ΟΛΕΣ τις εργασίες/ποσοτητες κανονικά και στη συνοπτική 1η και 1ο παπαε βάζω ότι πληρώνεται με το 1ο λογαριασμό; 

Link to comment
Share on other sites

αφήσεις δεν αφήσεις πόσο μέσα στο λογαριασμό θα έχεις θέμα με τον επίτροπο θα σου ζητήσει προσωρινή παραλαβή του έργου εφόσον έχει λήξη η προθεσμία περαίωσης των εργασιών  και δεν έχεις πάρει παράταση

αν δεν έχει περάσει το δεκαπενταμηνο από την τελική δεν νομίζω ότι ζητεί οριστική για να σε πληρώσει η προσωρινή του αρκεί 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχει κανείς κάποιο πίνακα από βάρη σιδήρων;

 

Ενδιαφέρομαι για ΙΡΕ, Λάμες, Γωνίες, Π, Σωλήνες και λαμαρίνες κριθαρωτές, αυτά τα ολίγα..... :smile: :-) :smile:.

 

άντε παλικάρια μπας και βάλω λογαριασμό την δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.