Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου βρει το νόμο ή κάποιο επίσημο έγγραφο με τον τρόπο ακύρωσης ενός διαγωνισμού δημόσιου έργου?

Μου έχει τύχει περίπτωση που ο μειοδότης θέλει να πάρει έργο με έκπτωση πολύ μικρή, αλλά η επιτροπή ψάχνει τον τρόπο να επαναλάβει τη διαδικασία και να ορίσει ανάδοχο με σοβαρή έκπτωση και νέο διαγωνισμό?

Υπάρχει νομικό υπόβαθρο? Υπάρχει προηγούμενο δεδικασμένο? Δηλαδή μπορεί σε δημόσιο έργο που "βγάζει μάτι" να προχωρούν οι εργολάβοι όπως τους συμφέρει κι έχουν συνεννοηθεί?

 

πολλές, μα πάρα πολλές φορές έχουν ακυρωθεί Διαγωνισμοί, επειδή η Οικονομική Επιτροπή έκρινε ότι η προσφορά του μειοδότη ήταν ασύμφορη. Και έβγαλαν το έργο σε επαναληπτικό διαγωνισμό

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου βρει το νόμο ή κάποιο επίσημο έγγραφο με τον τρόπο ακύρωσης ενός διαγωνισμού δημόσιου έργου?

Μου έχει τύχει περίπτωση που ο μειοδότης θέλει να πάρει έργο με έκπτωση πολύ μικρή, αλλά η επιτροπή ψάχνει τον τρόπο να επαναλάβει τη διαδικασία και να ορίσει ανάδοχο με σοβαρή έκπτωση και νέο διαγωνισμό?

Υπάρχει νομικό υπόβαθρο? Υπάρχει προηγούμενο δεδικασμένο? Δηλαδή μπορεί σε δημόσιο έργο που "βγάζει μάτι" να προχωρούν οι εργολάβοι όπως τους συμφέρει κι έχουν συνεννοηθεί?

 

 

 

Σε απάντηση αυτού του ερωτήματος θα σου παραθέσω το εξής κείμενο παρμένο από το πρόσφατο βιβλίο του Ραικου "Δίκαιο Δημοσίων Συμβάσεων" σελ 550

 

(Κατ αρχήν η ακύρωση λογω μη ικανοποιητικής έκπτωσης προβλέπεται από το άρθρο 27 Ν3669/08 &β)

Έχουμε λοιπόν

" Η κρίση της αναθέτουσας αρχής περί του ότι η οικονομική προσφορά του τελικού μειοδότη δεν είναι ικανοποιητική για τον κύριο του έργου πρέπει να είναι επαρκώς αιτιολογημένη ,όπως επιβάλλεται από το νόμο αλλά και από τις αρχές του κράτους δικαίου και της χρηστής διοίκησης προκειμένου να καταστεί δυνατός ο έλεγχος της από τον ακυρωτικό δικαστή. Πρέπει δε να τεκμηριώνεται με την παράθεση συγκεκριμένων στοιχείων ,όπως για παράδειγμα ,συγκριτικών στοιχείων σχετικά π.χ. με το ποσοστό έκπτωσης που επετεύχθητε σε διαγωνισμούς άλλων ομοειδών έργων .Η αιτιολογία δε αυτή πρέπει να αποτυπώνεται στο σώμα της οικίας πράξης ή σε στοιχεία του φακέλου, στα οποία ρητως παραπέμπει, και δεν μπορεί να αναπληρώνεται με την εκ των υστέρων επίκληση στοιχείων ..."

Τα παραπάνω προκύπτουν από πάμπολλες αποφάσεις του ΣτΕ.

Και μάλιστα τα προς σύγκριση έργα να έχουν γίνει σε χρόνο εγγυς του διαγωνισμού που ακυρώνεται και υπό παρόμοιες συνθήκες.Και εννοειται να υπηρξαν προσφορες (και οχι ας πουμε μονο μια γιατι τοτε  και εξ αυτου μονο του λογου μπορει να ακυρωθει)

 

Καταλαβαίνεις επομένως ότι ναι μεν αλλά.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ στο "ναι μεν αλλά" του KF και το συνημμένο σελ. 6 το Β.7.

ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΚΑΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

http://www.michanikos.gr/files/file/318-%CE%A0%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF/

 

Σε αυτό εδώ μπορεί καποιος  συνάδελφος να βοηθήσει ώστε να το συμπληρώσω; ή να ποστάρει τις οδηγίες με τους κωδικους που αναγράφονται, ώστε να βγάλω μια άκρη;

 

Πρεπει να ετοιμάσω για την υπηρεσία αμφότερα τα έντυπα Δ1 χωρίς φπα  και Δ1  ή αρκεί ένα απο αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδή είμαι καινούργιος στα εργολαβικά, μπορείτε να μου εξηγήσετε τα παρακάτω:

 

1: Σε διαγωνισμό δημοσίου έργου μειοδοτώ με έκπτωση π.χ. 25%. Για να πληρωθώ από την υπηρεσία, πρέπει να προσκομίσω τιμολόγια? Ή αν καταφέρω και το βγάλω με έκπτωση π.χ. 30% παίρνω και το έξτρα 5% στην τσέπη?

2. Υπάρχει κάπου κωδικοποιημένη η διαδικασία για την υποβολή λογαριασμού? (ΠΑΕ, ΠΠΑΕ κλπ?)

3. Σε μελέτη έργου διαβάζω το εξής: "Οι τιμές μονάδος όλων των κατηγοριών χρωματισμών του παρόντος τιμολογίου αναφέρονται σε πραγματική χρωματιζόμενη επιφάνεια και σε ύψος από το δάπεδο εργασίας μέχρι 5μ. Οι τιμές για χρωματισμούς που εκτελούνται σε ύψος μεγαλύτερο, καθορίζονται σε αντίστοιχα άρθρα του παρόντος τιμολογίου, τα οποία έχουν εφαρμογή ότνα δεν πληρώνεται ιδιαιτέρως η δαπάνη των ικριωμάτων" Επειδή το κτίριο είναι ψηλότερο από 5μ., τί σημαίνει αυτο?

4. Γενικά εάν μια κατηγορία εργασιών αφορά "στεγασμένες" ειδικότητες (π.χ. προμήθεια κουφωμάτων), πώς γίνεται η επιμέτρηση? (Έχω χάσει λίγο τη μπάλα).

5. Εάν όντως όπως είπα στο 1., καταφέρω και βγάλω το έργο με 30% έκπτωση επειδή π.χ. μετέφερα τα μπάζα πιο κοντά απο ότι η μελέτη προέβλεπε, η επιμέτρηση θα εμφανίσει χαμηλότερα νούμερα από ότι θα αντιστοιχούσαν στο 25% της προσφοράς μου? Άρα χάνω και το κέρδος μου? (Αυτό το 5 πρέπει να μην βγάζει νόημα αλλά το κεφάλι μου βγάει φωτιές αυτή τη στιγμή! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούργιος στα εργολαβικά, μπορείτε να μου εξηγήσετε τα παρακάτω:

 

1: Σε διαγωνισμό δημοσίου έργου μειοδοτώ με έκπτωση π.χ. 25%. Για να πληρωθώ από την υπηρεσία, πρέπει να προσκομίσω τιμολόγια? Ή αν καταφέρω και το βγάλω με έκπτωση π.χ. 30% παίρνω και το έξτρα 5% στην τσέπη?

2. Υπάρχει κάπου κωδικοποιημένη η διαδικασία για την υποβολή λογαριασμού? (ΠΑΕ, ΠΠΑΕ κλπ?)

3. Σε μελέτη έργου διαβάζω το εξής: "Οι τιμές μονάδος όλων των κατηγοριών χρωματισμών του παρόντος τιμολογίου αναφέρονται σε πραγματική χρωματιζόμενη επιφάνεια και σε ύψος από το δάπεδο εργασίας μέχρι 5μ. Οι τιμές για χρωματισμούς που εκτελούνται σε ύψος μεγαλύτερο, καθορίζονται σε αντίστοιχα άρθρα του παρόντος τιμολογίου, τα οποία έχουν εφαρμογή ότνα δεν πληρώνεται ιδιαιτέρως η δαπάνη των ικριωμάτων" Επειδή το κτίριο είναι ψηλότερο από 5μ., τί σημαίνει αυτο?

4. Γενικά εάν μια κατηγορία εργασιών αφορά "στεγασμένες" ειδικότητες (π.χ. προμήθεια κουφωμάτων), πώς γίνεται η επιμέτρηση? (Έχω χάσει λίγο τη μπάλα).

5. Εάν όντως όπως είπα στο 1., καταφέρω και βγάλω το έργο με 30% έκπτωση επειδή π.χ. μετέφερα τα μπάζα πιο κοντά απο ότι η μελέτη προέβλεπε, η επιμέτρηση θα εμφανίσει χαμηλότερα νούμερα από ότι θα αντιστοιχούσαν στο 25% της προσφοράς μου? Άρα χάνω και το κέρδος μου? (Αυτό το 5 πρέπει να μην βγάζει νόημα αλλά το κεφάλι μου βγάει φωτιές αυτή τη στιγμή! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

1. Φυσικά και πρέπει να κόψεις τιμολόγια, δεν γίνεται αλλιώς. Κάθε λογαριασμός και ένα τιμολόγιο με το ποσό που θα δηλώνεις στο 1ο φύλλο του λογαριασμού. Εσύ μπορεί να έχεις βρεί έναν μαγικό τρόπο να το κάνεις χωρίς € το έργο πάλι θα πρέπει να κόψεις τιμολόγιο το ποσό του λογαριασμού.

 

2. Έχε από κοντά την υπηρεσία μήπως και σε βοηθήσει στην διαδικασία ή κάποιον συνάδελφο. Γενικά ότι θέλεις να κάνεις κάντο ΕΓΓΡΑΦΟΣ και με πρωτόκολλο. Ποτέ μην ξεπερνάς της ποσότητες της μελέτες, πρώτα εγκεκριμένος ΑΠΕ και μετά οι εργασίες.

Τώρα που είσαι στην αρχή να θυμάσαι μετά την συμβαση πρέπει να πας Χρονοδιάγραμμα μέσα σε 10 ή 15 ημέρες. Διάβασε την διακύρηξη του έργου. Όταν φτάσεις να κάνεις λογαριασμό πρώτα αίτηση+ΠΠΑΕ+Αναλυτική επιμέτριση. Αφού εγκριθούν βάζεις αίτηση+λογαριασμο.

 

3. Το άρθρο πληρώνει για να βάψεις μέχρι 5μ. Για να υπόλοιπα θα κάνεις ΑΠΕ στον οποίο θα βάλεις Ν.Τ. κάτι σχετικό με ικριώματα.

 

4.  Εδώ δεν ξέρω τι να σου απαντήσω είναι σχετικό με την εργασίες, πχ βλέπε την μελέτη σου λογικά τα κουφώματα θα είναι σε m2 άρα μετράς μ2 επιφάνειας. Κάθε εργασία και διαφορετικός τρόπος επιμέτρησης. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι στεγασμένη ή όχι  η εργασία-επάγγελμα.

 

5. Η μελέτη μπορεί να έλεγε να τα πας στα 10κμ και εσύ τα πήγες στα 10μ. Η υπηρεσία τη λέει. Αν συμφωνεί ότι τα πήγες στα 10Κμ τότε βάζεις της μελέτης αλλιώς ότι έκανες. Πρώτα μίλα με την υπηρεσία.

 

Γενικά αν δεν ξέρεις κάτι μην το κάνεις, ρώτα πρώτα.

 

Ελπίζω να βοήθησα, δεν είμαι και τόσο γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.