Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Εν τάχει σας ενημερώνω για μια περίπτωση που έχω στην οποία θα ήθελα τη βοήθεια σας και για την οποία είχα κάνει ξανά κάνει ερώτημα.

 

 

Εχω αυτήν την στιγμή '' ενεργή '' κατασκευαστική Κ/Ξία. Η περαίωση του έργου έγινε τον Ιουνιο του 2015. Σε λιγότερο από δύο μήνες έκανα την Τελική Επιμέτριση. Επείδη το έργο με είχε κουράσει πραγματικά το είχα αφήσει...με μόνη εκκρεμότητα έναν ΑΠΕ ο οποίος έπρεπε να γίνει να γίνει πριν την περαιρωση....τέλος πάντων η επιβλέπουσα το πήρε πάνω της έκανε τις αλχημείες της και μου έπεστρεσε την Τελική Επιμέτριση. Μέσα στο καλοκαίρι του 2016 εγκρίθηκε ο ΑΠΕ και πληρώθηκα. Κάπου εκεί ξανα έγινε η Τελική Επιμέτριση.

 

Πριν ένα μήνα περίππου έγινε η Προσωρινή παραλλαβή και όχι η Οριστική γιατί πρέπει να μετρήσει ξανά το 15μηνο από την Τελική επιμέτριση.

 

Γενικότερα έγιναν πολλά λάθη και από μέρους μου αλλά και από την υπηρεσία την οποία την βασίστηκα.

 

 

Τέλος πάντων δεν έχω οικονομικές εκκρεμότητες με την υπηρεσία, ούτε να παίρνω ούτε να δίνω. Το ερώτημα είναι το εξής:

 

Μπορώ να κάνω διαγραφή (διάλυση) της Κ/Ξίας από την Εφορία; Με μοναδικό σκοπό να γλιτώσω έξοδα (τέλη επιτηδευματος κτλ).

 

Η λόγίστρια μου θα ρωτήσει την Εφορία από βδομάδα αν υπάρχει κάποιο κώλυμα εκεί.

 

Η επιβλέπουσα δεν ήξερε να μου απαντήσει τι θα γίνει στην οριστική παραλλαβή στην οποία πρέπει να φέρω Φορολογική ενημερώτητα της Κ/ξίας; Ποιός θα υπογράψει από την Κ/ξία (η οποία ποια δεν θα υπάρχει);

 

Πάλι είμαι '' δεμένος '' με το έργο για 15 μήνες, αν πάθει κάτι πρέπει να τρέξω εγώ, πρέπει να πληρώνω την λογίστρια, φόρους κτλ.

 

Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Η κ/ξ πρέπει να μείνει ανοιχτή μέχρι την έκδοση της απόφασης οριστικής παραλαβής

Και τούτο, διότι η επιτροπή παραλαβής κάνει και ποσοτικό έλεγχο του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, για διακοπή δραστηριότητας η εφορία ενδεχομένως να ζητήσει οριστική παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε έργο που περιλαμβάνει αδρανή υλικά, σας ζητάνε στο τέλος(στο λογιστήριο πριν φύγει το ένταλμα για επίτροπο) 1) πιστοποιητικό απο το λατομείο και 2) Τα δελτία αποστολής για να τσεκάρουν τις ποσότητες???

Τότε ποιός είναι ο ρόλος των επιβλέπωντων και της τεχνικής υπηρεσίας που έχουν ήδη υπογράψει τα πάντα?

Αν κάποιος συνάδελφος το γνωρίζει το θέμα, ας γίνει σας παρακαλώ λίγο αναλυτικός για να καταλάβω, γιατι θα ξεχασουμε οτι ξέρουμε οπως το πανε!!!

(Αν πρεπει να ανοιξω νέο θέμα, πείτε μου) 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δε προβλέπεται επουδενί αυτό.

 

Να τις τσεκάρει τις ποσότητες ποιός;

 

Απ'τη στιγμή που ο ο επιβλέπων μηχανικός εχει υπογραψει τα πάντα, ο προιστάμενος, δε μπορώ να καταλάβω που κολλάνε. 

 

Είναι σίγουρα δημόσιο έργο, αμιγώς;

 

Ή ειναι πχ εργασία για παράδειγμα "προμήθεια 500 τν 3α" και "διάστρωση 1000μ δρόμου" ;  αν ειναι το 2ο, τοτε ναι, επιβάλλεται να τα ζητησουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι συνάδελφε δεν είναι εργασια...είναι δημόσιο έργο, διαπλατυνση ενός δρόμου και ο προυπολογισμός αναφερει 1) χωματουργικές εργασίες Χ κυβικά(εξυγιανσεις κλπ) και 2) 3Α Χ κυβικά...

Link to comment
Share on other sites

Kane το (1) νομιζω οτι μπορει να το ζηταει και πρεπει να υπαρχει και στο εργοταξιο και σε αναφορα στο ημερολογιο του εργου για να εισαι καλυμμενος εσυ.

Για το (2) μηπως οι εργασιες αυτες ειναι σε καποια κατηγορια που αφορα απολογιστικες εργασιες;

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.