Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Συνάδελφοι ερώτηση...

 

Βλέπω έναν διαγωνισμό σε ένα δήμο, όπου έχουν ανέβει τα τεύχη του.

 

Και έχει επισήμναση, πως πρόσθεσαν την τυποποιημένη ΥΔ (ο θεός να τη κάνει) ΤΕΥΔ, η οποια έχει συμπληρωμένα 2 πραματάκια και λεει πως πρεπει να τη συμπληρώσει ο οικονομικός φορέας.

 

Δηλαδή πλέον πρέπει να συμπληρώσουμε και να τυπώνουμε αυτες τις 30 σελίδες ΚΑΘΕ φορά;;;  έχει ένα σωρό ανόητες ερωτήσεις...υπάρχει περίπτωση να σε "κοψει" κάποια επιτροπή λόγω απαντήσεων;

 

Και πέραν της εγγυητικής, τίποτε άλλο;

 

Υ.Γ. ΕΕΤΕΜ, ΣΠΕΔΕΘ (επιμελητήριο των ΤΕ, εργοληπτικό σύνδεσμο) να μη ξαναπληρώσω;

Edited by Kane
Link to post
Share on other sites
  • Replies 923
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Το σενάριο να μιλάμε για δύο διαφορετικά έργα (που είναι και η πραγματικότητα!!!)  και σε πολύ διαφορετικές φάσεις εκτέλεσης δεν παιζει καθολου ε?

Posted Images

Εφοσον το ζητα η συγκεκριμενη διακηρυξη τοτε, ναι πρέπει να συμπληρωθει. Σύμφωνα και με τις επισημάνσεςι που υπάρχουν στο τέλος της. Δες μήπως αναφέρει η διακηρυξη και κάτι σχετικό αναφορικά στην συμπλήρωσή της. Εννοώ μήπως αποκλείει απο την συμπλήρωση κάποιων εδαφιών.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to post
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω τι γίνεται...

 

Καθομαι διαβάζω τη διακήρυξη, αναφέρει:

 

Ο φάκελος "Δικαιολογητικά Συμμετοχής" πρεπει να περιέχει...

 

1) ΥΔ του άρθρου 79, παρ.2 ν.4412/2016 του άρθρου 23.1 της παρουσας

2) εγγυητική συμμετοχής

3) τα αποδεικτικά έγγραφα νομιμοποίησης του οικ. φορέα

4) παραστατικο εκπροσώπησης

 

Και ερωτώ.  το 1) είναι το ΤΕΥΔ;  και αν είναι το ΤΕΥΔ, το νόημα του ΤΕΥΔ είναι να δηλώνουμε υπεύθυνα ένα κάρο λαλακίες.

 

3) αφού συμπληρώνουμε το ΤΕΥΔ που ερωτά για φορολογικά,ασφαλιστικά, για ποιό λόγο ξαναβάζουμε τις ενημερότητες;

Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι δύσκολο να σε απορρίψει για την ΤΕΥΔ, την συμπληρώνεις μια φορά και αλλάζεις μόνο την πρώτη σελίδα. Από αυτά που αναφέρεις το επιμελητήριο είναι απαραίτητο

Δεν προσκομίζεις τίποτα εκτός από την ΤΕΥΔ και την εγγυητική αν έχεις ατομική επιχείρηση

Αν έχεις εταιρεία καταστατικό για τις ΟΕ ,ΕΕ 

Edited by varxo
Link to post
Share on other sites

Mα η διακήρυξη ειναι ξεκάθαρη. Ζητάει αυτά που γράφω.

 

Και ζητάει απο πάνω και ΤΕΥΔ. Μαλλον εχει γινει λαθος, διοτι ειχε βγεί η διακύρηξη κοντά στις ημέρες που δημοσιεύτηκε η ΤΕΥΔ.

 

Οπως και να χει, εξακολουθούμε να βάζουμε φορολογική ενημερότητα, ασφαλιστικη επιχείρησης, έργων, και ασφαλιστικη τσμεδε;

 

Κι ένα τελευταίο...υποτίθεται αυτός ο νόμος, διευρύνει τους μετέχτοντες, τον συναγωνισμό και ένα σωρό τέτοιες λαλακίες. Σήμερα, είδα διαγωνισμό 250.000ε, όπου αναφέρει οτι πρεπει να έχει μειοδότης 50.000ε καταθέσεις, είτε 50.000ε σε πάγια που να αποδυκνύονται, να εχει πιστοληπτική ικανοτητα που να την αποδείξει 20% του προυπολογισμου του έργου και τζίρο δημοσίων εργων 70.000 τη τελευταία τριετία.

 

Πλάκα μας κάνουν;

Link to post
Share on other sites

Δε βάζεις ενημερότητες, δηλώνεις υπεύθυνα πως είσαι ενήμερος.Αν βγεις μειοδότης τότε σου ζητάνε να αποδείξεις ότι δήλωσες υπεύθυνα, οπότε...προσοχή τι δηλώνετε.

Link to post
Share on other sites

Β: Οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια

Γ: Τεχνική και επαγγελματική ικανότητα

 

βεβαίωση για τα παραπάνω είναι η βεβαίωση του ΜΕΕΠ

Link to post
Share on other sites

Που ζητάει στην ΤΕΥΔ κάποιου τύπου βεβαίωση για αυτα που λες;

 

Το ρωτάω γιατί για αυτά που λες ο οικονομικός φορέας θα πρέπει να παράσχει πληροφορίες μόνον όταν τα σχετικά κριτήρια επιλογής έχουν προσδιοριστεί από την αναθέτουσα αρχή ή τον αναθέτοντα φορέα στη σχετική διακήρυξη ή στην πρόσκληση ή στα έγγραφα της σύμβασης που αναφέρονται στην διακήρυξη. 

 

Edit: Αν εννοείς αναφορικά στην τεχνική και επαγγελματική ικανότητα στα εδάφια 2,3,4,6 και 9 της ΤΕΥΔ στο τμήμα της "τεχνική και επαγγελματική ικανότητα" απλά γράψε τον αρ. του ΜΕΕΠ.

Edited by georgegaleos
Link to post
Share on other sites

Καλημερα παιδιά

Για εμπειρία απο δημόσιο έργο συμπληρώνουμε το έντυπο Ά ή το Β ή και τα δύο?

Link to post
Share on other sites

Την καλημέρα μου.

Τα έντυπα αυτά τα συντάσει η Υπηρεσία ...θεωρητικά, γιατί πρακτικά τα φτιάχνουμε εμεις.

Και αναφορικά στο ερώτημα σου η απάντηση είναι: και τα δύο.

 

Λάβε και τις οδηγίες.

Οδηγίες Συμπλήρωσης Πιστοποιητικών Εμπειρίας_Εγκ_1_4-1-1999.pdf

Edited by georgegaleos
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.