Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Varxo, σωστά, αλλά όχι "μόνο".

Τα κίτρινα στο συνημμένο (entypo4opengov.pdf).

Στην 4η & 5η σελίδα στο εδάφιο Β, στο συνημμένο (2016ΕΑΑΔΗΣΥ-15) που είναι και το επίσημο.

entypo4opevgov.pdf

2016ΕΑΑΔΗΣΥ-15.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες

Λέμε τώρα …

Σε διαγωνισμό μέσα στις πολλές συμμετοχές συμμετέχουν δυο οικονομικοί φορείς που μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού και αφού ένας από αυτούς είναι μειοδότης αποφασίζουν να συνεκτελεσουν τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη την καλημέρα μου.

Αυτό ακριβώς ρωτά ο συνάδελφος που θέτεις στο πρώτο σου ερώτημα και στο ρητορικό [υποθέτω] δεύτερο. Δες λίγο πιο πάνω στο #572 που ξεκίνησε το ερώτημά του, και του είπα την θέση μου.

Ελπίζω να μην διαφωνείς με αυτή ..... :grin: γ

 

 

απο αυτα που γραφεις, συμπεραινω οτι η περιπτωση στελεχωσης δεν συμπεριλαμβανεται.

Περιπτωση υποβολης επιπλεον ΤΕΥΔ συμπεριλαμβανεται στις περιπτωσεις Κ/Ξ ή υπεργολαβιας ή οταν επικαλειται εμπειρια απο αλλους φορεις.

Η στελεχωση δεν ειναι σε καποια απο αυτες τις περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα

 

Έχω δημόσιο έργο με τον 3369/08. Το έργο είναι ολοκληρωμένο, έχει εκδοθεί βεβαίωση περαίωσης εργασιών και έχω πληρωθεί 100%. Σύμφωνα με τον νόμο η οριστική παραλαβή πρέπει να γίνει 15 μήνες μετά την βεβαίωση περαίωσης αν δεν απατώμαι.

Όμως, για δικους μου λόγους μάλλον θα φύγω από το επάγγελμα και πρέπει να έχω κλείσει τα βιβλία μου πριν από αυτήν την ημερομηνία.

 

1. Γίνεται παραλαβή του έργου από εργολήπτη ο οποίος δεν βρίσκεται την συγκεκριμένη ημερομηνία στο επάγγελμα?? Μάλλον όχι, αλλά ρωτάω.

2. Υπάρχει τρόπος να "φύγω" από την σύμβαση ή να δοθεί το έργο σε άλλον εργολήπτη λόγω αυτής της κατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Να φυγεις ετσι δεν μπορεις (ποιος θα αναλαβει καποια εργασια αν απαιτηθει μεχρι την παραλαβη;Ποιος θα υποβαλλει τον τελικο λογαριασμο ; κ.λ.π εκρεμμοτητες) .Να ζητησεις υποκατασταση λογω αποχωρησης απο το επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Η οριστικη παραλαβη σε δυο μηνες μετα τη ληξη της εγγυησης.Η εγγυηση οριζεται γενικα σε 15 μηνες μετα την βεβαιωμενη περαιωση (ημερα περαιωσης που αναφερεται στη βεβαιωση) και εφ οσον εγκαιρα υποβληθει η τελικη επιμετρηση.

Το 15μηνο της εγγυησης θα ξεκινα απο την τελικη επιμετρηση μονο αν αυτη δεν υποβληθει εγκαιρα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.