Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, όσον αφορά του που δηλώνει η αρχή αν υποχρεούμαι να συμπληρώσω ή όχι το μέρος IV (A έως Δ). Εγώ δεν μπόρεσα κάπου ν το βρω αυτό άρα μάλλον δεν το δηλώνει...

 

Το ερώτημά μου αφορά όμως το μέρος ΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα δες στα συνημμένα μήπως βρεις απάντηση στο θέμα σου.

Μην "κολλήσεις" στις σημειώσεις μου, αυτές πιθανόν να είναι άσχετες με αυτό που θες να μάθεις...όπως επίσης πιθανόν είναι να τα έχεις ήδη διαβάσει.

Καλό απόγευμα ...

2017ΕΑΑΔΗΣΥ-20.pdf

2016ΕΑΑΔΗΣΥ-15.pdf

entypo4opevgov.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να βαζω το χερι μου στο Ευαγγελιο νομιζω οτι αυτες οι περιπτωσεις καλυπτονται απο τα αρθρα 23.3 &ε και 23.2 καθως και την υποσημειωση 56 της προτυπης διακηρυξης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός (το έχω χρόνια αυτό το πρόβλημα, ακόμα και με την γυναίκα μου).
Το ερώτημά μου είναι αν την ημέρα της δημοπρασίας πρέπει να έχω τα παρακάτω αποδεικτικά στοιχεία 

 

1. Απόσπασμα Ποινικού μητρώου

2. Φορολογική ενημερότητα

3. Ασφαλιστική ενημερότητα

4. Πιστοποιητικό από Πρωτοδικείο περί πτώχευσης κλπ...

5. Βεβαιώσεις πειθαρχικού

6. Για τις ΑΕ Δικαιολογητικά ονομαστικοποίησης μετόχων

Οκ μέχρι εδώ.

 

Ζητάει

7. "Για τις λοιπές περιπτώσεις της παραγράφου Α.4 του άρθρου 22, υποβάλλεται επικαιροποιημένη υπεύθυνη δήλωση ενώπιον αρμόδιας δικαστικής ή διοικητικής αρχής, συμβολαιογράφου ή αρμόδιου επαγγελματικού ή εμπορικού οργανισμού του κράτους – μέλους ή της χώρας καταγωγής ή της χώρας εγκατάστασης   του   προσφέροντος   ότι   δεν   συντρέχουν   στο   πρόσωπό   του   οι   οριζόμενοι   λόγοι αποκλεισμού."

 

και 

 

8. "Για   την   περίπτωση   του   άρθρου  22.Α.9.  της   παρούσας   διακήρυξης,   υπεύθυνη   δήλωση   ενώπιον αρμόδιας   δικαστικής   ή   διοικητικής   αρχής,   συμβολαιογράφου   ή   αρμόδιου   επαγγελματικού   ή εμπορικού οργανισμού του κράτους – μέλους ή της χώρας καταγωγής ή της χώρας εγκατάστασης του προσφέροντος ότι δεν έχει εκδοθεί σε βάρος του απόφαση αποκλεισμού, σύμφωνα με το άρθρο 74 του ν. 4412/2016."

 

 

Εγώ από την 1η παράγραφο της 23.2 καταλαβαίνω πως πρέπει όλα τα παραπάνω να έχουν ισχύ (άρα να έχουν εκδοθεί ή να έχουν σφραγίδα διοικητικής αρχής κλπ) τουλάχιστον της ημέρας της δημοπρασίας

Έχω άδικο?

 

 

Υ.Γ. galeos δεν είχα την ΚΟ-20 και ευχαριστώ...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Την ημερα της δημοπρασιας δεν πρεπει να εχεις τιποτα .Μονο συμπληρωμενο το ΤΕΥΔ και την εγγυητικη.Τιποτε αλλο.

Το γραφει και η διακηρυξη (εφ οσον βεβαια ειναι σωστη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ. Δεν προσκομίζεις τίποτα.

Αλλά μπορείς να πας, αν είσαι ο τυχερός, ποινικό μητρώο με ημερομηνία λήψης μεταγενέστερη της ημέρας της δημοπρασίας?

 

Διότι σύμφωνα και με την ΚΟ-20 που έβαλε ο ggaleos παραπάνω, οι προϋποθέσεις πρέπει να ελέγχονται σε 3 χρονικά σημεία. Την ημέρα της προσφοράς, την ημέρα της κατακύρωσης και την ημέρα της σύναψης σύμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Την ημερα δημοπρασιας δεν πας ουτε σου ζητανε τιποτα .Ο πρωτος ελεγχος γινεται με το ΤΕΥΔ και μονο

Μετα απο μερες στον προσωρινο μειοδοτη ζητουν πιστοποιητικα που πρεπει να ειναι σε ισχυ οταν τα παει (η ισχυς εξαρταται για το καθε πιστοποιητικο.Πχ για το ποινικο μητρωο ειναι 3 μηνες απο τη μερα που βγαινει ή κατα αλλους 6 κ.λ.π)

Τελος οταν πας να υπογραψεις συμβαση και παλι πας τα πιστοποιητικα κ.λ.π επικαιροποιημενα .Πρεπει δε να τονιστει οτι με τον νεο νομο μπορουν να ζητουν ελεγχο των πιστοποιητικων μεχρι να παραδωσεις το εργο (αν πασα στιγμη π.χ μπορει να σου πει φερε μου την ασφαλιστικη σου ενημεροτητα)  .Η απαιτηση αυτη να ισχυουν καθ ολη τη διαρκεια της συμβασης ειναι νεα .

Αυτα που λενε οι οδηγιες (και ασφαλως ο συναδελφος ggaleos) ειναι αυτα ακριβως.

Το ερωτημα μπαινει τι γινεται αν την ημερα της δημοπρασιας δεν ειχες καποιο απο τα απαιτουμενα και ψευδως το δηλωσες οτι το ειχες.

Τοτε οι αλλοι ενδιαφερομενοι εργολαβοι οταν θα παρουν την πρωτη αποφαση προσωρινου μειοδοτη μπορουν να κανουν ενσταση (επικαλουμενοι πιθανο τετοιο ψεμα ) και να γινει ελεγχος αν το ΤΕΥΔ ηταν ψευδες. Αν ηταν ψευδες καηκε ο υποψηφιος .

Το ΤΕΥΔ δεν ειναι τιποτα αλλο παρα υπευθυνη δηλωση.Η αναθετουσα αρχη ζητα τα πιστοποιητικα οταν υποβληθουν να ειναι σε ισχυ εκεινη τη μερα.

Aλλωστε συμφωνα με το 23.2 της διακηρυξης τα δικαιολογητικα ειναι εγκαιρα εφ οσον εχουν εκδοθει σε ..... μερες πριν την ημερομηνια υποβολης  τους.Και κατα τις οδηγιες

 

[1]               Η εν λόγω προθεσμία αποσκοπεί στην υποβολή επίκαιρων αποδεικτικών μέσων . Η αναθέτουσα αρχή δύναται, εάν στις ειδικές διατάξεις που διέπουν την έκδοσή τους, δεν προβλέπεται χρόνος ισχύος τους, να θέσει με τη Διακήρυξη συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε σχέση με την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών, εντός του οποίου πρέπει να εκδίδονται ( π.χ εντός ενός μηνός ).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ. Δεν προσκομίζεις τίποτα.

Αλλά μπορείς να πας, αν είσαι ο τυχερός, ποινικό μητρώο με ημερομηνία λήψης μεταγενέστερη της ημέρας της δημοπρασίας?

 

 

 

Το να πας ενημεροτητες με ημερομηνια ισχυος την ημερα διεξαγωγης του διαγωνισμου, εχει καποια λογική βαση. Πρεπει να αποδειξεις οτι ησουν ενημερος την ημερα του διαγωνισμου, οποτε η ενημεροτητα πρεπει να εχει εκδοθει πριν την διεξαγωγη του διαγωνισμου. Δεν θα δεχθουν ενημεροτητα με σημερινη ημερομηνια διοτι δεν αποδεικνυεις ετσι οτι ησουν ενημερος στον διαγωνισμο.

Σωστα μεχρι εδω?

 

Τωρα σχετικα με το ποινικο μητρωο και τις υπευθυνες δηλωσεις οτι δεν εχεις καταδικαστει.

 

Εστω ο διαγωνισμος εγινε πριν απο 1 μηνα και τους φερω λευκο ποινικο μητρωο με σημερινη ημερομηνια και ΥΔ οτι δεν εχω καταδικαστει με σημερινη ημερομηνια.

Υπαρχει καποια λογικη βασικη να τα απορριψουν? Οχι φυσικα.

Εαν αποδειξεις οτι εχεις ΣΗΜΕΡΑ λευκο ποινικο μητρωο τοτε αυτοματως εχεις αποδειξει οτι ειχες λευκο ποινικο μητρωο και πριν απο 1 μηνα κατα την διαρκεια του διαγωνισμου.

 

Οι ενημεροτητες ειναι κατι που μεταβαλλεται κατα την διαρκεια του χρονου.

Σημερα εισαι ενημερος, την αλλη εβδομαδα ΔΕΝ εισαι ενημερος, πληρωνεις και ξαναγινεσαι ενημερος. Για αυτο πρεπει να αποδειξεις οτι την ημερα του διαγωνισμου ησουν ενημερος.

Με το λευκο ποινικο μητρωο ομως δεν γινεται το ιδιο πραγμα.

 

Και η ΥΔ οτι δεν εχεις καταδικαστει (παρακείμενος χρόνος) αναφέρεται για οποιαδήποτε στιγμή στο παρελθόν και μεχρι την ημερα που την υπογραφεις. Αρα εαν την υπογραψεις με σημερινή ημερομηνία, αυτοματως συμπεριλαμβάνεις και την ημερα διεξαγωγής του διαγωνισμού

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου

Το ανεκτελεστο εξακολουθει να ισχυει.Θα υποβληθει με τα δικαιολογητικα ανεξαρτητα αν η διακηρυξη ζητα ΥΔ.(βλ και ΚΟ18 & 22.Γ ΕΑΑΔΗΣΥ)  .Συμφωνα με το Ν4412/16 το αρθρο 20&4  του 3669 περι ανεκτελεστου εξακολουθει να ισχυει.

 

Θα λεγαμε οτι θα υπηρχε θεμα αν η διακηρυξη εγραφε οτι δεν απαιτειται και οχι αν δε γραφει τιποτα (που κανονικα επρεπε να γραφει οπως π.χ εδω σε διακηρυξη του ΥΠΥΜΕΔΙ .

"Επιπλέον, επισημαίνεται η υποχρέωση κάλυψης της απαίτησης εφαρμογής της
παραγράφου 4 του άρθρου 20 του ν.3669/2008 για το ανεκτέλεστο για τις
εργοληπτικές επιχειρήσεις που είναι εγγεγραμμένες στο ΜΕΕΠ."

 

Και απο την Περιφερεια Δυτικης Ελλαδος

"22.Γ. Οικονομική και χρηματοοικονομική επάρκεια
Για τους ημεδαπούς οικονομικούς φορείς που είναι εγγεγραμμένοι στο ΜΕΕΠ , απαιτείται η προσκόμιση του
ανεκτέλεστου , όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 20 παρ.4 του Ν. 3669/08 (ΚΔΕ). Για τους αλλοδαπούς
οικονομικούς φορείς απαιτείται η προσκόμιση των πιστοποιητικών της παρ. 23.5."

 

Ομως

π.χ συμφωνα με Σ.τ.Ε 1165/2009 με θεμα

Αρχη Δημοσιοτητας:

" Επιβαλλεται σαφης και ακριβης μνεια των ελαχιστων ορων συμμετοχης να περιλαμβανονται στην ιδια τη διακηρυξη.Δεν αρκει αοριστη παραπομπη ,μεσω της διακηρυξης , γενικα σε διαταξεις της εθνικης νομοθεσιας"

Με λιγα λογια .Αν γραψεις στη διακηρυξη αυτα που ειπα παραπανω οκ. Αν γραψεις γενικα οτι για το εργο ισχυει ο Ν4412/16 ή κατι αλλο γενικο τοτε υπαρχει θεμα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα μπαινει τι γινεται αν την ημερα της δημοπρασιας δεν ειχες καποιο απο τα απαιτουμενα και ψευδως το δηλωσες οτι το ειχες.

Τοτε οι αλλοι ενδιαφερομενοι εργολαβοι οταν θα παρουν την πρωτη αποφαση προσωρινου μειοδοτη μπορουν να κανουν ενσταση (επικαλουμενοι πιθανο τετοιο ψεμα ) και να γινει ελεγχος αν το ΤΕΥΔ ηταν ψευδες. Αν ηταν ψευδες καηκε ο υποψηφιος .

Το ΤΕΥΔ δεν ειναι τιποτα αλλο παρα υπευθυνη δηλωση.Η αναθετουσα αρχη ζητα τα πιστοποιητικα οταν υποβληθουν να ειναι σε ισχυ εκεινη τη μερα.

Aλλωστε συμφωνα με το 23.2 της διακηρυξης τα δικαιολογητικα ειναι εγκαιρα εφ οσον εχουν εκδοθει σε ..... μερες πριν την ημερομηνια υποβολης  τους.Και κατα τις οδηγιες

Α γεια σου...

Αν λοιπόν δεν έχει ενημερότητες, ποινικό μητρώο κλπ ή τις ΥΔ με ημερομηνία επικύρωσης προ της ημέρας της δημοπρασίας, η ένσταση είναι βάσιμη λόγω ψευδούς ΤΕΥΔ!!!!

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.