Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

1) ν.4308/2014, άρθρο 11, παράγραφος 2

2) ΠΟΛ 1003/2014 , άρθρο 11, παράγραφος 2, υποπαράγραφοι 11.2.2, 11.2.3, 11.2.4, 11.2.9
[1] όπως τροποποιήθηκε με τις: α) ΠΟΛ.1024/21.1.2015, β) ΠΟΛ.1261/3.12.2015, γ) Λογιστική Οδηγία εφαρμογής του νόμου 4308/2014,
ΠΟΛ.1261/3.12.2015

Πηγές: kodiko.gr και taxheaven.gr

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 904
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Το σενάριο να μιλάμε για δύο διαφορετικά έργα (που είναι και η πραγματικότητα!!!)  και σε πολύ διαφορετικές φάσεις εκτέλεσης δεν παιζει καθολου ε?

Για τσέκαρε λίγο εδώ, ρε "φίλε".   ΔΕΝ πας με την ΑΠΔ και ΔΕΝ σου βγάζει κανένας την διαφορά. Μόνος σου την βγάζεις. Αυτό σου είπα, "ρε φίλε".   Dimidomo, δεν ξέρω αν είναι βλακεία να βάζεις περισ

Posted Images

Kαι στην περίπτωση που η αναλυτική επιμέτρηση περιλαμβάνει και υπερσυμβατικές ποσότητες για τις οποίες ο ΑΠΕ θα εγκριθεί το νέο έτος, τι γινεται?

Θα έχουμε αναλυτική επιμέτρηση το προηγούμενο έτος, αλλά έγκριση ΑΠΕ στο νέο έτος, εν συνεχεία λογαριασμό για αυτές τις ποσότητες το νέο έτος, και μετά τιμολόγηση

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Οταν κόβουμε Τιμολόγιο για Δημόσιο Έργο, πρέπει ή δεν πρέπει να γράφουμε πάνω στο Τιμολόγιο [παρακράτηση φόρου 3%] ?

Link to post
Share on other sites

Πρεπει να αναγραφεται η παρακρατηση

Link to post
Share on other sites

@Anastasia καλημερα, από που προκύπτει αυτή η υποχρέωση ? Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε.

Απ' όσο γνωρίζω, δεν προκύπτει από κάπου η αναγραφή αυτή. Δεν αναφέρεται κάπου στα ΕΛΠ ότι η συγκεκριμένη αναγραφή είναι στα υποχρεωτικά στοιχεία που πρέπει να περιέχει ένα τιμολόγιο. [σχετ. ν.4308/2013 (ΕΛΠ), Άρθρο 9. Περιεχόμενο τιμολογίου]

Επίσης στον ισχύοντα ΚΦΕ με τις τελευταίες αλλαγές από το ν.4646/2019 δεν βρήκα κάτι σχετικό. [σχετ. Άρθρο 64, παράγραφος 1, εδάφιο δ', ν.4172/2013 Συντελεστές παρακράτησης φόρου.]

Κατά την γνώμη μου καλό όμως είναι να αναγράφεται, ως επιπλέον ενημερωτικό στοιχείο. Δεν βλάπτει θεωρώ. Όπως και να 'χει είτε την αναγράψεις (...ως υπενθυμιστικό/ενημερωτικό για τον λήπτη...) είτε όχι, η παρακράτηση εφόσον πρέπει να γίνει και να αποδοθεί ως υποχρέωση του λήπτη, πρέπει να γίνει και να αποδοθεί.

Επίσης αν θυμάμαι καλά σε προηγούμενο μη ισχύοντα πλέον ΚΦΕ αν δεν είχε γίνει η παρακράτηση και δεν είχε αποδοθεί, υπήρχε η υποχρέωση (π.χ. της εταιρείας-λήπτη του τιμολογίου) να προβεί σε παρακράτηση και απόδοση της με δήλωση του δικαιούχου της αμοιβής [αν το βρω θα το ανεβάσω απλά να υπάρχει ως ενημερωτικό[1]]. Αυτό δεν το βρήκα στον ισχύοντα ΚΦΕ και μάλλον έχει απαλειφθεί.

edit: [1] Το βρήκα οπότε και το ανεβάζω. Στον παλαιότερο ΚΦΕ(ν.2238/1994) ανέφερε ότι:
"Αρθρο 55. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις
1.β) Στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημόσιων, δημοτικών, κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων με συντελεστή τρία τοις εκατό (3%) που υπολογίζεται στην αξία του κατασκευαζόμενου έργου ή του μισθώματος. Υπόχρεος σε παρακράτηση ορίζεται το Δημόσιο γενικά και κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που ενεργεί εκκαθάριση ή καταβολή για τις περιπτώσεις αυτές. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν παρακρατήθηκε ο φόρος, τότε αυτός αποδίδεται με δήλωση του δικαιούχου της αμοιβής κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 60."

Edited by georgegaleos
Link to post
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπαρχει νομολογια για υποχρεωτικη αναγραφη της παρακρατησης στο τιμολογιο, αλλα εμπειρικα στα τοσα χρονια που δουλευω με δημοσια εργα και σε πάνω από 10 διαφορετικους δημους.... οταν προσκομισα τιμολογιο σε υπηρεσια για πληρωμη και ειχα ξεχασει να το γραψω.... μου το επεστρεψαν ζητωντας να τους προσκομισω νεο που να αναγραφει και την παρακρατηση φορου. 

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Ναι ...ok...έλεγα μήπως υπάρχει κάτι επίσημο που πιθανά γνώριζες. Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites

Στα τόσα (περ. 25) χρόνια που ασχολιόμουν με το άθλημα (και σε πρόσφατο παραστατικό που εξέδωσα), ουδέποτε ζητήθηκε κάτι τέτοιο

Link to post
Share on other sites
8 ώρες πριν, Anastasia said:

Πρεπει να αναγραφεται η παρακρατηση

Καλησπέρα όχι δεν είναι απαραίτητο. Προσωπικά δεν το έχω αναγράψει ποτέ

Link to post
Share on other sites

Επίσης, σε παρακράτηση (όταν γίνεται) υποχρεούται ο κύριος του έργου. Για το λόγο αυτό, δίνει στον εργολάβο τη σχετική βεβαίωση

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.