Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

υπηρχε αυτο

ή πσραταση ή μπονους

«Το αίτημα των αναδόχων για πάγωμα της εργολαβίας θα είναι δεσμευτικό για τις αναθέτουσες αρχές και ο χρόνος αυτός δε θα προσμετράται ως παράταση των έργων», υπογράμμισε ο υφυπουργός.

Σε ό,τι αφορά το πριμ το οποίο προβλέπεται στη ρύθμιση, ξεκαθάρισε: «Οι εργολήπτες ή παίρνουν παράταση για έξι μήνες ή μπόνους 5% και ολοκληρώνουν το έργο στην ώρα τους. Καθαρές κουβέντες και καθαρές λύσεις».

ετσι λεει εδω,

https://www.tharrosnews.gr/2022/06/tropologia-diexodou-gia-ergolavous-dimosion-ergon/

και υπαρχει αυτο

https://news.b2green.gr/24361/παγιδευμένοι-οι-εργολήπτες-με-τα-μέτρ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, engant said:

Δεν πρέπει να αιτηθεί την παράταση του άρθρου 147 του νόμου 4412. Μόνο παράταση λόγω ενεργειακής κρίσης βάση άρθρου 154. Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι εάν γίνει αίτηση για παράταση λόγω ενεργειακής κρίσης, μπορείς πάλι να πάρεις το πριμ. 

Νομίζω η βούληση του νομοθέτη ήταν να διευκολύνθουν οι ανάδοχοι στη ολοκλήρωση των έργων, είτε παίρνοντας 6μηνη παράταση στη συνολική προθεσμία συνεχιζοντας τις εργασίες, είτε μέσω του πριμ καλύπτοντας μέρος των ανατιμησεων των υλικών. Το αν πάρει ανάδοχος παράταση για άλλους λόγους (πχ βροχοπτώσεις) δεν έχει καμια σχέση με την ενεργειακή κρίση, και μπορεί να αιτηθεί και το πριμ. Με τις διευκρινιστικες τα ισοπεδωσαν όλα συνδέοντας την καταβολή του πριμ με οποιαδήποτε λογο, εκτός την ανώτερα βία, αίτηση παράτασης. 

Όπως και να έχει δεν νομίζω να πάρει κάποιος πριμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα

Από Δήμο μου ζητούν το εξής έγγραφο:

image.png.0b3edae5366a26ac399bb46a219e236a.png

 

Στο Site της ΕΕΤΕΜ έχω τις εξής επιλογές:

image.png.088aa2e4df229d4a4e1d5d1bae1a903a.png

 

Ποια επιλογή πρέπει να κάνω; Καμιά δεν μου "κάθετε" καλά...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Υπάρχει κάποια πληροφόρηση για την ενδεχόμενη παράταση της ισχύος των εργοληπτικών πτυχίων που έληξαν την 31.12.22;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στο φόρουμ

Έχω ένα έργο με τον 4412 (ισχύουν οι διατάξεις πριν τον νόμο 4782) όπου θα ήθελα την βοήθειά σας αν δικαιούται δεύτερη παράταση:

-Αρχική σύμβαση 5 μήνες

-Δόθηκε παράταση με αναθεώρηση 3 μήνες

-Δόθηκε επιμήκυνση 6 μήνες με τον νόμο 4938 που μετά με εγκύκλιο αναγράφεται ότι δεν υπολογίζεται ως παράταση

-Το έργο λήγει σε 1 μήνα από τώρα (με βάση τα προηγούμενα) αλλά θέλει τουλάχιστον το διπλάσιο χρόνο για να ολοκληρωθεί

-Το ερώτημά μου είναι: μπορεί να δοθεί νέα παράταση με το άρθρο 147 του 4412?

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ενόχληση

 

Edited by jb007aa
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε:

συμβατική προθεσμία = 5 μήνες

οριακή προθεσμία = 5+1/2*5 = 8 μήνες

όλα αυτά, χωρίς να ληφθούν υπόψιν οι δοθείσες παρατάσεις ή επιμηκύνσεις

άρα, ο συνολικός χρόνος εκτέλεσης είναι  5+3+3+6 =  17 μήνες

Αν λοιπόν με όλα αυτά ολοκληρώνεται το έργο, είσαι εντάξει

Αν όχι (υπέρβαση της οριακής προθεσμίας), μπορείς να ζητήσεις παράταση βάσει της παρ. 8

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

Καθώς παρουσίαζα τον ΑΠΕ στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου ο επιβλέπων μηχανικός του έργου μου αρνήθηκε να συμπεριλάβω στο ΠΚΤΝΜΕ εργασίες με το πρόθεμα ΑΤΗΕ καθώς ισχυρίζεται ότι στα περιγραφικά τιμολόγια του έργου δεν υπάρχει αυτή η κατηγορία άρθρων (του Σουφλιά 2017) και να βρω κάτι αντίστοιχο στα ΗΛΜ (που δεν υπάρχει).

Έχει δίκιο ο Επιβλέπων; Μπορούμε σύμφωνα με το νόμο να χρησιμοποιούμε τα άρθρα ΑΤΗΕ ή όχι;

Υπάρχει κάποια νομοθεσία ή εγκύκλιος που να εξασφαλίζει στους εργολήπτες την χρήση άρθρων ΑΤΗΕ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.