Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για ένα νέο Χημικό Μηχανικό


maria_upatras

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.Αποφοίτησα πρόσφατα απο το τμήμα Χημικών Μηχανικών .Η ερώτηση λοιπόν που έχω να κάνω ,στους περισσότερο έμπειρους συναδέλφους , αφορά στο εξής.Αναρωτιέμαι εάν μπορώ να αγοράσω κάποια βιβλιογραφία η γνώση της οποίας είναι απαραίτητη στο ξεκίνημα του Χημικού Μηχανικού.Πιο απλά αυτό που εννοώ είναι εάν υπάρχει κάποιο ''Ευαγγέλιο'' για έναν Χημικό Μηχ. που απαραιτήτως πρέπει να συμμετέχει στην βιβλιοθήκη του ή εάν η βιβλιογραφία αυτή έχει να κάνει με τον κλάδο στον οποίο έχει προσανατολιστεί

αυτός..Αναφέρομαι σε κάτι χειροπιαστό ,η γνώση του οποίου θα μου ενπλουτίσει το βιογραφικό και θα μου παρέχει την αποτελεσματικότητα που χρειάζεται μία αντίστοιχη θέση εργασίας.Για παράδειγμα επειδή θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με τον τομέα των τροφίμων,υπάρχουν βιβλια-οδηγοί πάνω στην διασφάλιση της ποιότητας (ISO κλπ)που θα μου προτείνατε να αγοράσω;

Να συμπληρώσω μία ακόμη ερώτηση μιας που αναφέρθηκα στα ISO .Αξίζει πιστεύετε να παρακολουθήσω κάποιο πενθήμερο σεμινάριο απο αυτά που διοργανόνωνται από ιδιωτικές εταιρίες πιστοποίησης .Τα κόστη ανέρχονται ακόμα και στα 600 ευρώ.

Περιμένω γνώμες και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το "ευαγγέλιο" είναι το Perry's Handbook που φαντάζομαι το ξέρεις και πιθανόν να το έχεις ήδη στην βιβλιοθήκη σου.

Φυσικά δεν θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά ούτε θα σου ζητήσει κανένας να το έχεις.

Για να εμπλουτίσει κάποιος το βιογραφικό καλά είναι τα σεμινάρια ή τα μεταπτυχιακά αλλά το βασικό είναι η προϋπηρεσία.

 

Δυστυχώς η περίοδος είναι δύσκολη και ειδικότερα σε νέους συναδέρφους να βρουν εργασία.

 

Καλό κουράγιο και καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει σε pdf μορφή το εξης:Plant Design and Economics for Chemical Engineers ...fourth edition ...Max.S.Peters , Klaus D.Timmerhaus

923 σελιδες. Μαλλον αυτό εννοείς σωστα;

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για τα τρόφιμα αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι το Haccp και το ISO 22000. Mπορείς να βρεις τα διάφορα πρότυπα του ISO 9001, 14001, 22000, 18000 που κυρίως εφαρμόζονται στην ελληνική αγορά. στον ΕΛΟΤ. Για βιβλιογραφία δοκίμασε το all about chemical engineering και το e-book chemical engineering στο facebook. Τα βιβλία θα σε βοηθήσουν κυρίως εγκυκλοπαιδικά. αργότερα αν ασχοληθείς με κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να στοχοποιήσεις την αναζήτηση βιβλιογραφίας. επίσης ρίξε μια ματιά στο ΕΛΙΝΥΑΕ ( υγειινή και ασφάλεια στην εργασία ). το μεγαλύτερο προσον είναι η εμπειρία και η προϋπηρεσία, τα σεμινάρια - μεταπτυχιακά μπορούν να αποτελέσουν εφόδια για το βιογραφικό σου ( όχι τα βιβλία που έχεις διαβάσει). καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.