Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση θέματος πτυχιακής εργασίας μηχανολόγου μηχανικού


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

 

οδεύω προς το τέλος των φοιτητικών μου υποχρεώσεων σε τεχνολογικό ίδρυμα μηχανολογίας και ψάχνω θέμα για την εκπόνηση της πτυχιακής μου εργασίας.

 

Οι καθηγητές μας μπορώ να πω οτι μας στηρίζουν αρκετά οπότε μπορούμε να επιλέξουμε ενα οποιοδήποτε θέμα χωρίς περιορισμούς είτε σε μαθησιακό , είτε σε τεχνολογικό είτε και σε κατασκευαστικό επίπεδο. Οπότε μπορούμε να πουμε οτι είναι δεκτικοί και ενθαρρυντικοί σε ότι επιλέξουμε. Θα έχω και την βοήθειά τους συν τοις αλλοις..

 

Αυτό που ψάχνω εδω και μερικές μέρες είναι μηχανικά ή μηχανολογικά θέματα γενικότερα, που ίσως να γνωρίσουν άνθιση στο μέλλον. Το αποτέλεσμα ειναι λιγο χειρότερο απο άσχημο, γιατί δεν μπορώ να βρω τίποτα. Ίσως να μην ξέρω και που να ψάξω.

 

Σας ζητώ λοιπόν σύμφωνα με τις γνώσεις σας αλλά και τις εμπειρίες να μου πείτε αν γνωρίζετε τι θα ήταν αυτό που θα μπορούσα να μάθω να το διευρύνω αν μπορώ αλλά και να το παρουσιάσω σαν πτυχιακή εργασία.

 

Θα ήθελα να διευρύνω μέσω της πτυχιακής μου και τις γνώσεις μου αλλα και να δώσω μια πτυχιακή διαφορετική από ολες τις άλλες που παρουσιάζονται "καρμπόν", απο παλαιότερους. Θέληση υπάρχει, χρόνος υπάρχει, σωστή ενημέρωση ομως όχι. Κάθε σκέψη ή κάθε γνώμη μετράει και την υπολογίζω.

 

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων για τον χρόνο σας,

Θάνος

Edited by ThanasisPalas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μας ειπες σε ποιον τομεα ενδιαφερεσαι ακριβως? Χωρις να μας πεις τομεα ειναι πρακτικα απειρες

οι πτυχιακες που μπορει να σου προτεινει κανεις.

 

Συμβουλη μου ειναι να κανεις διπλωματικη σε εκεινον τον τομεα που σε ενδιαφερει περισσοτερο και εκει που ο

επιβλεπων θα ειναι ενεργος, με ορεξη για κατι καλο και κυριως ερευνητικα "δυνατος" και με καλο ονομα. Φυσικα

λαβε υπ`οψιν και τις τεχνολογικες δυνατοτητες του καθε εργαστηριου αν και μερος των πειραματων σου μπορουν

να γινουν και σε εξωτερικο εργαστηριο αρκει ο επιβλεπων να εχει γνωριμιες.

 

Επισης μια καλη διπλωματικη εργασια μπορει να σου "βγαλει" καποια δημοσιευση και δυνατοτητα για περεταιρω

σπουδες αλλα αποψη μου την το καθυστερησεις και πολυ. Δηλαδη κοιταξε το project να μην βγει πανω απο 7~8

μηνες μαζι με το γραψιμο.

 

 

ΥΓ. Αν μπορεσεις να κανεις μερος της διπλωματικης σου στο υπαιθρο η και ολοκληρη θα ηταν κερδος για σενα,

η αστυφιλια στις μερες μας ειναι μεγαλη πληγη.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Όντως ξέχασα να αναφέρω οτι ο κλάδος μου ειναι ο ενεργειακός.

 

Φίλε μου τα λινκ που μου έδωσες δεν πρόλαβα να τα κοιτάξω αλλα θα το κάνω απόψε, σε ευχαριστω γιαυτο.

 

Αυτο με την ύπαιθρο ειναι μια πολυ καλη σκέψη παντως και σου δινω όλα τα δίκια. Αυτό με το οποίο θα ήθελα να ασχοληθώ πάντως θα προτιμήσω να μην ειναι κάτι εύκολο. Μας παρότρυνε ένας καθηγητής για παράδειγμα, να μαζευτουμε τρία άτομα να κάνουμε κάτι σαν μελέτη αλλα και να το παρουσιάσουμε σαν Πτυχιακή, και να μελετήσουμε την εντροπία σε βάθος. Και να δώσουμε μια σαφή μαι ολοκληρωμένη εξήγηση γιαυτή. Αυτό ειναι για Νόμπελ οπως καταλαβαίνετε αλλα ειναι κάτι που θα ήταν ωραίο. Ειναι μόνο θεωρητικό. Ο καθηγητής θα μας βοηθήσει με οτι μπορει αποσο μας είπε. (γύρισε τώρα απο την Αμερική και ειναι ολίγον τρελαμενος με την καλη έννοια).

 

Ο εργαστηριακός εξοπλισμός ειναι παντως πολυ ικανοποιητικός καθώς έχουμε ενα σωρο εργαστήρια και για τον κλάδο μου που μπορω να τα έχω στη διάθεση μου. Απ όσο γνωρίζω και διασυνδέσεις υπαρχουν.

 

Θα ήθελα παρόλα ταύτα να μου πείτε με τι αρχίζει ο κόσμος στο εξωτερικό ή και στην Ελλάδα στον τομέα τον μηχανολογικό-μηχανικό να ασχολείται, οτι και αν εχει πάρει το αυτί σας. Ώστε αν μπορέσω να δώσω ενα νέο θέμα και όχι για φωτοβολταϊκά πχ που εχει βουηξει ο τόπος.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Dirac, ένας από τους μεγαλύτερους επιστήμονες της Σχετικιστικής Κβαντομηχανικής, συνάντησε προβλήματα για το δίπλωμα εξάσκησης επαγγέλματος Μηχανολόγου λόγω δυσμενούς αναφοράς από την εταιρεία με την οποία συνεργάστηκε κατά την πρακτική εργασία του για το δίπλωμα.

 

Ενώ ήταν πολύ καλός στον θεωρητικό τομέα η πρακτική εργασία του στις εγκαταστάσεις της Thomson Houston στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Την εντροπία την έχουν ήδη μελετήσει εδώ και δεκαετίες τόσοι ειδικοί της Θερμοδυναμικής.

Θα μπορούσατε να ασχοληθείτε με την Εξεργειακή Θερμοοικονομική Ανάλυση για την Αυτόματη Διάγνωση των Δυσλειτουργιών των ατμοηλεκτρικών και των αεριοστροβιλικών εγκαταστάσεων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

Έτσι υπάρχει η πιθανότητα να σας προσλάβει η ΔΕΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.