Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ναυπηγός Μηχανικός vs Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός


panosna

Recommended Posts

Γειά σας.

 

Έχω τελειώσει ΤΕΙ Ναυπηγικής και έπειτα πήρα MEng in Naval Architecture and Small Craft Engineering από Βρετανία.

 

Ήρθε η ώρα να γραφτώ στο ΤΕΕ. Πήρα αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ και λέει ότι για να έχω αντιστοιχία με ΕΜΠ θα πρέπει να δώσω 4 μαθήματα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ποια η διαφορά του Ναυπηγού Μηχανικού και του Ναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού, ειδικότητες οι οποίες υπάρχουν στο ΤΕΕ; Εννοώ αν οι απόφοιτοι του ΕΜΠ εγγράφονται στο ΤΕΕ ως Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί, τότε ποιοί εγγράφονται ως Ναυπηγοί Μηχανικοί; Μήπως πχ εγώ μπορώ να γραφτώ απευθείας σαν Ναυπηγός Μηχανικός χωρίς να δώσω μαθήματα;

 

Να επισημάνω ότι με ενδιαφέρει να γραφτώ ως Ναυπηγός Μηχανικός.

 

 

Φίλος με πτυχίο Naval Architecture and Ocean Engineering γράφτηκε στο ΤΕΕ ως Μηχανικός Ναυτικής Τεχνολογίας. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτή η ειδικότητα και τι επαγγελματικά δικαιώματα έχει;

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον

μπορείς να μας πεις στα γρήγορα την διαδρομή σου στα ιδρύματα , έχει ενδιαφέρον το post σου

επίσης λες ότι ο ΔΟΑΤΑΠ σου χρέωσε κάποια μαθήματα για αντιστοιχία με ΕΜΠ, κι αυτό ενδιαφέρον

 

για τα δικαιώματα της κατηγορίας που έγραψες, κοινώς "τα πάντα όλα" εδώ στην Ελλάδα

 

επίσης ο Ναυπηγός Μηχ. Μηχανικός έχει τα δικαιώματα και του Μηχανολόγου μηχανικού πέραν του Ναυπηγού, επομένως μην σε χαλάει ότι θα πάρεις κι αυτά

 

σου έστειλα pm...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, το να δώσω τα μαθήματα και να πάρω πλήρη δικαιώματα είναι ό,τι καλύτερο. Όμως σκέψου πόσα χρόνια έχω ξοδέψει στα θρανία και άντε να ξαναμπώ τώρα σε διαδικασία διαβάσματος κτλ. Και το διάβασμα είναι το λιγότερο...! Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να παρακολουθήσεις τα μαθήματα, να κρατήσεις σημειώσεις, που σημαίνει πως θα πρέπει να πηγαίνω στο ΕΜΠ να παρακολουθώ τις παραδόσεις! Και πώς θα γίνει αυτό αν δουλεύω?

 

Συνοπτικά, η πορεία μου ήταν ως εξής:

 

-Αποφίτησα από Τμήμα Ναυπηγικής του ΤΕΙ Αθήνας.

-Μπήκα στο 3ο έτος του 5ετούς προγράμματος MEng του Πανεπιστημίου University of Strathclyde, Glasgow.

-Αποφοίτησα από εκεί με δίπλωμα MEng in Naval Architecture and Small Craft Engineering.

-Έκανα τη διαδικασία στο ΔΟΑΤΑΠ, αναγνωρίστηκε κανονικά το δίπλωμά μου ως ισότιμο, απλώς για να πάρω την αντιστοιχία με το τμήμα Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ, θα πρέπει να εξεταστώ επιτυχώς στα 4 μαθήματα που επέλεξε το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Αρχικά με ενδιαφέρει να εγγραφώ στο ΤΕΕ ως Ναυπηγός Μηχανικός και στο μέλλον αν επιλέξω να δώσω τα μαθήματα, φυσικά και δε θα με πείραζε να είμαι Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός. Απλώς για αυτό που θέλω να κάνω αρχικά, μου αρκεί το Ναυπηγός Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πας μέσω ΔΟΑΤΑΠ γιατί εσύ δεν θέλεις ακαδημαϊκή αναγώριση. Θα πας μέω ΣΑΕΠ όπου από εκεί έχεις απευθείας επαγγελματική αναγνώριση.

 

-Μπήκα στο 3ο έτος του 5ετούς προγράμματος MEng του Πανεπιστημίου University of Strathclyde, Glasgow.

 

Αυτό και αν είναι κουφο.

 

[*****************************]

 

Προσοχή στις εκφράσεις και στον τρόπο διατύπωσης των νοημάτων...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Τι παρακολουθήσεις και σημειώσεις.....Και εγώ έσωσα 4 μαθήματα για μηχανολόγος στο ΕΜΠ και δεν πάτησα ούτε μία φορά....Μία για να πάρω ύλη και μία στις εξετάσεις...Μην τρελλένεσαι.

Νταξ είναι ψιλοζόρι, αλλά αξίζει.... Δεν ξέρω βέβαια σαν καθαρά ναυπηγός πχ σε ναυτιλιακή που σου χρησιμεύει το ΤΕΕ και η αναγνώριση

Link to comment
Share on other sites

Τι προσοχή Αλέξη ???

 

Με δουλεύεις ???

 

Έιπα πας στο εξωτερικό και συνεχίζεις στο 3ο έτος σε πολυτεχνείο και σε αναγνωρίζουν κανονικά.

Δηλαδή όταν έρθεις από το ξένο πολυτεχνείο γιατί δεν σε αναγνωρίζουν εδώ στο Ελλαδιστάν ???

 

Μήπως τώρα που πεινάμε και πάνε έξω για δουλειά γιατί να τους αναγνωρίσουν τα ελληνικά διπλώματα ???

 

Να μην τα αναγνωρίσουν αφού είναι και πολύ κατώτερα. Αλλά εκεί βλέπεις είναι Ευρώπη Αλέξη...

 

[δεν είναι Ελλαδιστάν και η χώρα του Τάκη και της μπανάνας...]

 

Δηλαδή εδώ αν μπω 3 έτος αναγνωρίζομαι ενώ αν μπω 3 έτος στο ξένο πολυτεχνείο δεν αναγνωρίζομαι...μάλιστα...αλλά έξω αναγνωρίζεται το ελληνικό χαρτί...

 

Για εξηγήσέ μου γιατί δεν καταλαβαίνω...μήπως μου ξεφεύγει κάτι ???

 

 

Ναι, σου ξεφεύγει αυτό:

Προσοχή στις εκφράσεις και στον τρόπο διατύπωσης των νοημάτων...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, να τονίσω πως με δέχτηκαν κατευθείαν στο 3ο έτος καθώς είχα πτυχίο ΤΕΙ στην ίδια ειδικότητα, οπότε γλίτωσα τα 2 πρώτα χρόνια. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και αν δώσεις κατατακτήριες στο ΕΜΠ, που σε βάζουν στο 2ο έτος.

 

Το βασικό μου ερώτημα ρε παιδιά, το οποίο δεν μου έχει απαντήσει κανείς εώς τώρα, είναι: "Με τι πτυχίο εγγράφεσαι στο ΤΕΕ ως Ναυπηγός Μηχανικός?"

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι Μηχανικοί, τελικά πήρα την απάντησή μου από το ΤΕΕ.

 

Η ειδικότητα του Ναυπηγού Μηχανικού δινόταν παλιότερα από το ΕΜΠ, το οποίο πλέον δίνει μόνο την ειδικότητα του Ναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού.

 

Μου είπαν πως για να έχω πλήρη δικαιώματα Ναυπηγού, θα πρέπει να περάσω 4 μαθήματα στο ΕΜΠ, τα οποία υπέδειξε το ΔΟΑΤΑΠ. Σε άλλη περίπτωση, θα εγγραφώ στο ΤΕΕ σε μια υποειδικότητα ναυπηγού, πιθανότατα ως Μηχανικός Ναυτικής Τεχνολογίας. Ούτε καν ξέρω τι δικαιώματα θα έχω με αυτήν την ειδικότητα...!

 

Γνωρίζετε αν μπορώ να επιτύχω κάτι μέσω ΣΑΕΠ? Νομίζω πως είναι πραγματικά αστείο να μην έχω πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα έστω και ως Ναυπηγού Μηχανικού μόνο. Σε κάθε κάθε άλλο κράτος της Ε.Ε. θα είχα...

Link to comment
Share on other sites

Διεκδίκησε τα δικαιώματά σου συνάδελφε, γιατί με παρεμφερή ειδικότητα πως θα υπογράφεις μελέτες supertankers και bulk carriers στην Ελλάδα;

Άσε το ΣΑΕΠ και δώσε τα μαθήματα να ξεμπερδεύεις. Στην Αγγλία είσαι Μηχανικός είσαι με MEng!! Άρα και στην Ελλάδα. Συνεπώς ο Μηχανικός κωλώνει να δώσει 4 μαθηματάκια; Όχι. Άρα, βουρ γιατί αλλιώς τον χρόνο σου θα χάσεις ενόσω τα σχέδια θα σε περιμένουν.

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Σαν Μηχανικός Ναυτικής Τεχνολογίας δεν έχεις κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Φυσικά ούτε του Ναυπηγού μηχανολόγου...που είναι τα ίδια με του μηχανολόγου. Δηλαδή λέμε τώρα αν θες να απασχοληθείς σαν μηχανολόγος δεν....

Αλλά ακόμη και σε ναυτιλιακή μπορεί να τους χτυπήσει.....άσχημα το Μηχανικός Ναυτικής Τεχνολογίας, όχι ότι αποκλείεται να σε "αναγνωρίσουν" σαν ναυπηγού εκ του εξωτερικού. Δεν παίρνουν και πολύ χαμπάρι εκεί από ΤΕΕ και τα σχετικά...

Σε κάθε περίπτωση δώσε τα μαθήματα να είσαι οκ...Με ΣΑΕΠ μπορεί να μπλέξεις και να χάσεις χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.