Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


basilis tsionas

Recommended Posts

Έχω μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για φωτοβολταϊκά. Μπορεί αυτή να αναθεωρηθεί ή να ενημερωθεί, όπως γίνεται με τις κανονικές άδειες προκειμένου να αλλάξουν κάποια στοιχεία της που προβλέπονται από την σχετική νομοθεσία (όχι στοιχεία που σχετίζονται με εγκρίσεις);;; Και γενικά μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μπορεί να αναθεωρηθεί ή να ενημερωθεί;;; Αν ναι ποια είναι η ανάλογη νομοθεσία;;; Ευχαριστώ.

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο..

Μπορείς όμως να εκτελέσεις τις εργασίες με αυτή την Μ. Κ που έχεις στα χέρια σου και μετά να ξαναβγάλεις άλλη Μ.Κ

δείχνοντας τις εργασίες όπως ακριβώς εκτελέστηκαν (εφ' όσον όπως λες είναι νόμιμες) και αυτό μπορείς να το κάνεις επειδή η Υ.Απόφαση

αναφέρει ότι η ε μ κλ μπορεί να εκδοθεί και για ήδη εκτελεσμένες εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. θα ρωτήσω κάτι εδώ γιατί δεν ξέρω πού είναι καλύτερο τελικά να το κάνω...

θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για εργασίες σε ένα σπίτι που η ιδιοκτήτρια δεν έχει οικοδομική άδεια, δεν ξέρει πότε χτίστηκε και λέει οτι έχει οικοδομική άδεια αλλα απο ότι φαίνεται μάλλον δεν έχει... γενικά δεν το έχει ψάξει πολύ το θέμα..

θέλω να ρωτήσω τα εξής :

1)χρειάζεται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, ή αρκεί γνωστοποίηση? (είναι στην περιοχή του παλαιού ηρακλείου)

2)χρειάζομαι να βρω το στέλεχος και την κάτοψη της οικοδομικής άδειας, αν υπάρχει?

3)αν τελικά δεν βρεθεί οικοδομική άδεια, ή δεν υπάρχει, πώς μπορώ να κινηθώ? μπορούν να ξεκινήσουν εργασίες, ή θα πρέπει να γίνει ρύθμιση αυθαιρέτου ή να αποδείξουμε οτι είναι προ του 55?

 

Πώς με συμβουλεύει να κινηθώ κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος?

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

δες πρώτα σε ποιά κατηγορία του άρθρου 4 του ΝΟΚ υπάγονται οι εργασίες που θέλεις να κάνεις, (με άδεια δόμησης;-με Ε.Ε.Μ.Κ; -με την προ 48 ωρών ενημέρωση;)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ΚΑΝΑ ευχαριστώ! Οι εργασίες που θα γίνουν είναι αντικατάσταση δαπέδων, νέα κουφώματα, βάψιμο χωρίς σκαλωσίες. Είμαι στην κατηγορία 3 οπότε του άρθρου 4 και επομένως απο ο,τι καταλαβαίνω και διάβασα και εδώ στο forum, απλά πρέπει να πάω στην αρμόδια πολεοδομία και να ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΩ την έναρξη των εργασιών... Στη συνέχεια αυτό θα πρέπει να κοινοποιηθει στο αρμόδιο Α.Τ, αλλά καλού κακού να το κάνω και εγώ απο μόνος μου...

Ερωτήσεις :

-Απο ότι διάβασα, ο μηχανικός εχει απλά επικουρικό ρόλο και δεν φαίνεται πουθενα... Άρα αν ο ιδιοκτήτης αυθαιρετήσει και κάνει κάποιου άλλου είδους εργασία, η ευθύνη βαραίνει αυτον... Σωστα?

-Η φόρμα για τη γνωστοποίηση είναι συγκεκριμένη? Θα βρώ εκεί κάποιο έντυπο? Ή είναι ελευθερο κείμενο που συντάσσεται απλά?

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός δεν έχει καμία ευθύνη

Εσύ (ο ιδιοκτήτης δηλαδή) κάνεις την αίτηση στην Υ.ΔΟΜ και αυτή το κοιν/εί αυθημερόν στην Αστυνομία

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, σε ευχαριστώ πολύ... εγώ σαν μηχανικός που θέλω να βοηθήσω τον φίλο-ιδιοκτήτη, μπορώ ανταυτού να κάνω την αίτηση στην Υ.ΔΟΜ, ή χρειάζομαι εξουσιοδοτήσεις κτλ..?

 

σε ευχαριστώ και πάλι... με έχεις βοηθήσει πολύ και σε άλλα τόπικς!!! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την κάνει και την υπογράφει ο ιδιοκτήτης.Ποιος θα την πάει να την πρωτοκολλήσει ίσως να μπορείς και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!! Υποθέτω δεν χρειάζομαι τίποτα γνήσια υπογραφών κτλ έτσι?

Όταν πάω την αίτηση στην πολεοδομία εγώ ή ο ιδιοκτήτης, θα πάμε κατευθείαν πρωτόκολλο? Ή την καταθέτουμε αλλού πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα χρεωνεται και μετά πάει πρωτόκολλο.Δε θέλει γνήσιο υπογραφής αλλά κάποια στοιχεία ταυτότητας του αιτούντα να γράφοναται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.