Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


Recommended Posts

Ο Μανώλης είναι πάντα ενήμερος και κατατοπιστικός - σε όλα τα θέματα

Έτσι ακριβώς γίνεται

 

Καλημέρα Μανώλη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 years later...

Καλησπέρα

έχω την  εξής περίπτωση: έχει εκδοθεί ΕΕΜΚ στην οποία επισυνάπτεται και έγκριση από άλλη υπηρεσία (πρώην ΕΠΑΕ). Ωστόσο, από λάθος της συναδέλφου έχει κατατεθεί σχέδιο τομής με λάθος υψόμετρο, το ίδιο που έχει κατατεθεί και στην ΕΠΑΕ. Μπορεί να γίνει ενημέρωση της ΕΕΜΚ με ταυτόχρονη ενημέρωση της ΕΠΑΕ ή κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Φορ δε ρέκορντ (που λένε) η έγκριση της ΕΠΑΕ συνίσταται σε απάντησή της ότι δεν είναι αρμόδια.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει αναθεώρηση ΕΕΜΚ κατασκευής εξωτερίκου αναελκυστήρα για τροποποίηση Στατικής Μελέτης;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

γενικά τη στατική μελέτη την ενημερώνεις  οποτεδήποτε κρίνεις εσύ ο ίδιος (ως ποινικά υπεύθυνος)

και δεν μπορούν με τίποτα να στην αρνηθούν! 

 

υ.γ Δηλ ακόμη και αν στην αρνηθούν ως ενημέρωση να την υποβάλλεις στην ΥΔΟΜ με ανεξάρτητη

αίτηση αναφέροντας ότι "σας υποβάλλω την σ.μ του τάδε κτίσματος της τάδε Ε.Ε.Μ.Κ 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριένη ΥΔΟΜ αρνείται την ενημέρωση του φακέλου αιτιολογώντας το, ότι δεν προβλέπεται στο αντίστοιχο ΦΕΚ η διαδικασία ενημέρωσης ούτε αναθεώρησης των ΕΕΜΚ, παρά μόνο η παράταση ισχύος αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλλε  τη νέα μελέτη με άλλη αίτηση 

 

(το αποτέλεσμα για σένα θα είναι ακριβώς το ίδιο!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, ήθελα να ρωτήσω αν με την ηλεκτρονική πλατφόρμα e άδειες μπορώ μόνος μου να διορθώσω κάποια στοιχεία μιας ΕΕΜΚ.

Βλέπω ότι υπάρχει στο σύστημα η αναθεώρηση ΕΕΜΚ σε συνέχεια προγενέστερης. Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή για να ρωτήσω από το τηλέφωνο, και διαβάζοντας το ΦΕΚ 4520Β/ 16-10-2018 άρθρο 3 παρ. 5 καταλαβάινω ότι η αναθεώρηση μπορεί να γίνει στις εξής περιπτώσεις:

1. Για ανανέωση της ισχύος, αν έχει λήξει

2. Εντός της ισχύος αν θέλω να προσθέσω εργασίες, χωρίς να υπερβαίνω τις 25.000€

 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση προκειμένου να διορθώσω ένα αρχείο που ανέβηκα λάθος ή για την ακρίβεια να προσθέσω ένα ακόμη αρχείο.

Ακόμη και αν μπορώ, θα πρέπει να εγκριθεί από την ΥΔΟΜ η παραπάνω αναθεώρηση ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εξ ολοκλήρου από εμένα και απλά η ΥΔΟΜ λαμβάνει γνώση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα
Έχω μία περίπτωση κατατεθειμένης ΕΕΜΚ σε ΥΔΟΜ από το 2017, όπου συμβαίνουν τα εξής:
1) το περιεχόμενο είναι επισκευές σε διακεκριμένες ιδιοκτησίες (σοβάδες κλπ)

2) Η ΥΔΟΜ αξιώνει ύπαρξη αυθαιρεσιών, ενώ έχω αυτοψία άλλης ΥΔΟΜ που δεν αναφέρει αυθαιρεσίες στην ιδιοτησία και η εν λόγω ΥΔΟΜ αρνείται να πάει να κάνει δική της αυτοψία για να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό της.

3) Η ΥΔΟΜ αξιώνει θέμα επικινδυνότητας στο ακίνητο, όπου έχω τα ακόλουθα έγγραφα:
    α) αυτοψία της άλλης ΥΔΟΜ, με τίτλο "αυτοψία επικινδύνα ετοιμόρροπης οικοδομής", όπου στο κείμενο λέει ότι οι ένοικοι είναι ασφαλές να μένουν μέσα κατά την διάρκεια των εργασιών
    β) αυτοψία της αποκεντρωμένης, με τίτλο "έκθεση μη-ετοιμόρροπου οικοδομής", όπου στο κείμενο λέει ότι οι ένοικοι είναι ασφαλές να μένουν μέσα κατά την διάρκεια των εργασιών
   γ) έκθεση πραγματογνωμοσύνης του ΤΕΕ, όπου 5-6 ρωγμές σε σοβάδες όλες κι όλες τις αναφέρανε ως αδιάφορες
(φυσικά και πάλι η ΥΔΟΜ δεν έχει πάει ποτέ στο ακίνητο)

4) Η ΥΔΟΜ αξιώνει απαίτηση συναίνεσης από τους συνιδιοκτήτες, και υπάρχει απόφαση του Εφετείου Πειραιά που λέει ότι αν δεν αλλάζουν οι όψεις δεν χρειάζεται συναίνεση για την επισκευή τους (εδώ η ΥΔΟΜ είχε ρωτήσει τον δήμο αν είναι υποχρεωμένη να υπακούει σε δικαστικές αποφάσεις και ο δήμος, μετά από γνωμοδότηση δικηγόρου, απάντησε θετικά, και ελέγχοντας όλη την υπόθεση, απάντησε ότι αναμένει την έκδοση της ΕΕΜΚ)

Όλα αυτά πριν ξεκινήσουν οι ηλεκτρονικές άδειες.
Για να εκδόσω ηλεκτρονική ΕΕΜΚ, ποια θα πρέπει να είναι η σωστή διαδικασία;
1) Να αποσύρω τον αντίστοιχο φάκελο από την ΥΔΟΜ;
2) Έχω ζητήσει γνωμοδοτήσεις από συνήγορο του πολίτη, ΔΑΟΚΑ, αποκεντρωμένη και προσπάθησα να πάω ΣΥΠΟΘΑ, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να το στείλει η ΥΔΟΜ εκεί. Να περιμένω όλες αυτές τις απαντήσεις και να κινηθώ βάσει αυτών αγνοόντας την ΥΔΟΜ;
3) Να προσωρήσω σε ΕΕΜΚ κατ' ευθείαν, βασιζόμενος στην μοναδική έκθεση αυτοψίας περί αυθαιρέτων (ότι δεν υπάρχουν στην ιδιοκτησία), το σώμα του κειμένου όλων των αυτοψιών περί επικινδύνου (χωρίς να δίνω σημασία στον τίτλο τους, καθώς και στην δικαστική απόφαση;

 

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 18/2/2019 at 2:18 ΜΜ, Charlie said:

Συνάδελφοι, ήθελα να ρωτήσω αν με την ηλεκτρονική πλατφόρμα e άδειες μπορώ μόνος μου να διορθώσω κάποια στοιχεία μιας ΕΕΜΚ.

Βλέπω ότι υπάρχει στο σύστημα η αναθεώρηση ΕΕΜΚ σε συνέχεια προγενέστερης. Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή για να ρωτήσω από το τηλέφωνο, και διαβάζοντας το ΦΕΚ 4520Β/ 16-10-2018 άρθρο 3 παρ. 5 καταλαβάινω ότι η αναθεώρηση μπορεί να γίνει στις εξής περιπτώσεις:

1. Για ανανέωση της ισχύος, αν έχει λήξει

2. Εντός της ισχύος αν θέλω να προσθέσω εργασίες, χωρίς να υπερβαίνω τις 25.000€

 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση προκειμένου να διορθώσω ένα αρχείο που ανέβηκα λάθος ή για την ακρίβεια να προσθέσω ένα ακόμη αρχείο.

Ακόμη και αν μπορώ, θα πρέπει να εγκριθεί από την ΥΔΟΜ η παραπάνω αναθεώρηση ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εξ ολοκλήρου από εμένα και απλά η ΥΔΟΜ λαμβάνει γνώση?

Ευχαριστώ

υπάρχει κάποια γνώμη για το παραπάνω? με ενδιαφέρει για όμοια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.