Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


Recommended Posts

Σε περίπτωση που θέλει να αλλάξει και εργασίες ίσως και κάποιες μελέτες υπάρχει κάποιο θεμα να γίνει ολοκλήρωση της παλιάς και άνοιγμα καινούργια ; 
Εχει κάποιο μειονέκτημα η επιλογή αυτή ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@chris

Βεβαίως μπορεί να εκδοθεί νέα ΕΕΔΜΚ, αφού λήξει η παλιά.
Θα μπορούσες να προβείς σε αναθεώρηση, αλλά και αίτηση εξ αρχής να υποβάλεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια ΕΕΜΚ και θέλω να κάνω αναθεώρηση, η αναθεώρηση της ΕΕΜΚ θα αναγράφει κάπου πάνω στο στέλεχος τον αρχικό αριθμό πράξης ή τον αρχικό αριθμό αίτησης της αρχικής ΕΕΜΚ; Πρέπει να γράψω στο τίτλο της αναθεώρησης τον αρχικό αριθμό πράξης της ΕΕΜΚ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

καλησπέρα έχω αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ λόγο πρόδηλου σφαλματός: λάθος αναγραφής μιας διάστασης κουφώματος και θα διορθώσω στα σχέδια και στην τεχνική.

Στο συστημα επέλεξα την αναθεώρηση και μου πέρασε όλα τα στοιχεία χωρίς τα αρχεία. Επέλεξα λοιπόν πάλι όλες τις εργασίες της ΕΕΔΜΚ όπως μου είπανε από το helpdesk.

Μου προέκυψαν όμως κάποια ερωτήματα :

Εκτός την τεχνική και τα σχέδια που θα διορθώσω την τιμή τα οποία θα ξανανεβάσω διορθωμένα πρέπει να ξαναανεβάσω όλα τα αρχεία.

1. τα αρχεία που διορθώνω και τα ανεβάζω ως ορθή επανάληψη τα υπογράφω με την ημερομηνία της ΕΕΔΜΚ ή της αναθεώρησης?

2. όσον αφορά τα αρχεία της ΕΕΔΜΚ που παραμένουν ίδια και τα ξανανεβάζω στο σύστημα αφήνω την ίδια ονομασία τους με τον κωδικό της ΕΕΔΜΚ και όχι της αναθεώρησης και βάζω τα επικυρωμένα από το σύστημα που κατέβασα μετά την έκδοση της πράξης ή τα ξανανεβάζω με το νέο κωδικό της αναθεώρησης χωρίς την επικύρωση από την έκδοση της πράξης?

ελπίζω να μη σας μπερδεψα

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, anpap said:

 

καλησπέρα έχω αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ λόγο πρόδηλου σφαλματός: λάθος αναγραφής μιας διάστασης κουφώματος και θα διορθώσω στα σχέδια και στην τεχνική.

Στο συστημα επέλεξα την αναθεώρηση και μου πέρασε όλα τα στοιχεία χωρίς τα αρχεία. Επέλεξα λοιπόν πάλι όλες τις εργασίες της ΕΕΔΜΚ όπως μου είπανε από το helpdesk.

Μου προέκυψαν όμως κάποια ερωτήματα :

Εκτός την τεχνική και τα σχέδια που θα διορθώσω την τιμή τα οποία θα ξανανεβάσω διορθωμένα πρέπει να ξαναανεβάσω όλα τα αρχεία.

1. τα αρχεία που διορθώνω και τα ανεβάζω ως ορθή επανάληψη τα υπογράφω με την ημερομηνία της ΕΕΔΜΚ ή της αναθεώρησης?

2. όσον αφορά τα αρχεία της ΕΕΔΜΚ που παραμένουν ίδια και τα ξανανεβάζω στο σύστημα αφήνω την ίδια ονομασία τους με τον κωδικό της ΕΕΔΜΚ και όχι της αναθεώρησης και βάζω τα επικυρωμένα από το σύστημα που κατέβασα μετά την έκδοση της πράξης ή τα ξανανεβάζω με το νέο κωδικό της αναθεώρησης χωρίς την επικύρωση από την έκδοση της πράξης?

ελπίζω να μη σας μπερδεψα

 

αν και η δικια μου αναθεωρηση εγινε πολυ συντομα με την πραξη οποτε δεν αλλαξα ημερομηνια, θα προτεινα να εχει αλλη ημερομηνια μην τυχον καποιος θελει να ελεγξει τις διαφορες στα αρχεια (πραξης και αναθεωρησης).

Στην αναθεωρηση μου, ανεβασα τα αρχεια που ειχα ανεβασει στην πραξη, οχι τα κατεβασμενα. τα ονοματα τους δεν εχουν στοιχεια αριθμου πραξης, τα εχω ονομασει οπως με βολευει. αλλωστε αν παει καποιος στις πληροφοριες καθε αρχειου, βλεπει τις ημερομηνιες δημιουργιας και το μεγεθος τους (λογικα συμπιπτουν αφου ειναι απαραλλαχτα). εγω ετσι εκανα στην δικη μου και κυκλοφορω ακομη ελευθερος... απλα οταν παραδωσεις στον εντολεα σου, φτιαξε δυο φακελους με ολα τα αρχεια και πες του, αν θες, οτι εγινε λαθος και εκανες αναθεωρηση (αν παλι νομιζεις οτι δεν σε συμφερει επαγγελματικα, δεν το κανεις, αν και η αναθεωρηση φαινεται, παρολο που μπορεις να του προσκομισεις το σχεδιο και την εκθεση της αναθεωρησης μόνο).

Στο ΙΚΑ, αν δεν εχεις παει ηδη, πηγαινε και τα δυο ωστε να μην χασεις χρονο, αλλωστε τα ημερομησθια του πινακα ειναι ιδια. λογικα θα χρειαζονται και τις δυο εκθεσεις μαζι με τις πραξεις.

Καλη επιτυχια στην αναθεωρηση και αν εχεις διαθεση, ενημερωσε μας πως πηγε.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την αποψή σου

παραμένει ένας προβληματισμός αν θα πρέπει να ανεβάσω τα κατεβασμένα στοιχεία της πράξης γιατί για παράδειγμα όταν παίρνω έγκριση ΣΑ ανεβάζω στην ΕΕΔΜΚ τα εγκεκριμένα της ΣΑ που κατεβάζω και όχι αυτά που είχα ανεβάσει για την έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω εκδώσει μια ΕΕΔΜΚ για επισκευή επιχρισμάτων με ικριώματα σε διώροφη κατοικία και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει κάποιες επιπλέον εργασίες (επενδύσεις με πέτρα στην περίφραξη, πλακάκια στην αυλή κτλ). Θα πάω με αναθεώρηση επειδή έχω ανοιχτή ΕΕΔΜΚ ή με βεβαίωση του άρθρου 30; Σε περίπτωση αναθεώρησης πρέπει να επιλέξω κάτι στις επιμέρους περιπτώσεις ή απλά να ανεβάσω τεχνική έκθεση και προϋπολογισμό και να πάει ΙΚΑ για τα ένσημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Θα εκτιμούσα πολύ την βοηθεία σας, καθώς είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα

Σύμφωνα με τον νόμο μπορώ να εκδόσω άδεια μικρής κλίμακας

α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’),
 
β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου 
 
Αυτό πρακτικά σε 7 όροφη πολυκατοικία που θέλουν εξωτερικούς χρωματισμούς με χρήση ικριωμάτων τι σημαίνει??
 
Πρέπει να ελέγξω όροφο όροφο και διαμέριμσα διαμέρισμα για τυχόν παραβάσεις??
 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Ltam said:

Καλησπέρα σας,

Θα εκτιμούσα πολύ την βοηθεία σας, καθώς είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα

Σύμφωνα με τον νόμο μπορώ να εκδόσω άδεια μικρής κλίμακας

α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’),
 
β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου 
 
Αυτό πρακτικά σε 7 όροφη πολυκατοικία που θέλουν εξωτερικούς χρωματισμούς με χρήση ικριωμάτων τι σημαίνει??
 
Πρέπει να ελέγξω όροφο όροφο και διαμέριμσα διαμέρισμα για τυχόν παραβάσεις??
 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

ΝΟΜΟΣ 4495/17 , ΑΡΘΡΟ 41, ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 2

Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, καθώς και σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών εφόσον:
α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις

Είναι σαφές πως καμία πολυκατοικία δεν μπορεί να βαφτεί, αφού απαιτείται τακτοποίηση και συναίνεση όλων των οριζόντιων ιδιοκτησιών. Δεν γνωρίζω αν ο νομοθέτης έλαβε υπόψη την δυσκολία (αν όχι αδυναμία) έκδοσης ΕΕΔΜΚ σε αυτή την περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.