Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


basilis tsionas

Recommended Posts

1 ώρα πριν, akis73 said:

Αυτό εννοούσα αναθεώρηση...εξηγείς τι έχει γίνει με το Σ.Α., το τικάρεις στις εγκρίσεις και ανεβάζεις τα εγκεκριμένα από το Σ.Α.

Δες και την Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946

Διαβάζοντας την υπουργική απόφαση είδα αυτό :

«6. Για την αναθεώρηση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για παράταση ισχύος ή για αλλαγή επιβλέποντα ή λόγω προδήλου σφάλματος, απαιτείται αίτηση και τεχνική έκθεση μηχανικού. Για αναθεώρηση που αφορά σε εκτέλεση πρόσθετων εργασιών, επιπρόσθετα των ανωτέρω υποβάλλονται τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά

Συνεπώς, από ότι καταλαβαίνω συνάδελφε Άκη είναι αυτό που λες , δηλαδή επιλέγουμε αναθεώρηση και ανεβάζουμε τα επιπλέον δικαιολογητικά κατά περίπτωση . Στη δίκη μου περίπτωση , δεν επιθυμώ να τροποποιήσω  τα σχέδια ή τις εργασίες πάρα μόνο να δηλώσω την απόφαση του Σ.Α. 
 

Οπότε ανεβάζω την απόφαση και τέλος . 

Ενδεικτικός τίτλος : «Αναθεώρηση της Χ ΕΕΔΜΚ  καθώς λόγω προδήλου λάθους δεν επισυνάφθηκε έγκριση συμβουλίου αρχιτεκτονικής»

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι κάντο, απλά αν έχεις θεωρημένα σχέδια από το Σ.Α. εννοείται πως ανεβάζεις και αυτά πλέον. Επίσης θέλει πάλι αναθέσεις/αναλήψεις, τ.ε. κλπ.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

Έτσι κάντο, απλά αν έχεις θεωρημένα σχέδια από το Σ.Α. εννοείται πως ανεβάζεις και αυτά πλέον.

Ευχαριστώ πολύ ! Ναι εννοείται θα ανεβάσω τα θεωρημένα !! Συνημμένα με την έγκριση του ΣΑ καθώς το σύστημα δεν μου ανοίγει πεδίο για σχέδια . 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, subrosaval said:

καθώς το σύστημα δεν μου ανοίγει πεδίο για σχέδια

Θα πρέπει να τικάρεις την αρχ/κη μελέτη υφιστάμενα και νέα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση που ήθελα να προσθέσω την απόφααη της γενικής συνέλευσης για συναίνεση έκανα αναθεώρηση με πρόδηλο πάντως. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άδεια μικρής κλίμακας που έχει αναθεωρηθεί ήδη 2 φορές ως προς το χρόνο ισχύος πρέπει να αναθεωρηθεί.

Έχει ημερομηνία λήξης 28/2/2023 και προσπαθώ να την αναθεωρήσω 28/2/2023.

Ωστόσο βγάζει το μήνυμα "η ημερομηνία λήξης δεν μπορεί να είναι προγενέστερη της ημερομηνίας έκδοσης."

Κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό. Επίσης αν λήξει σήμερα, μπορεί να αναθεωρηθεί ως προς χρόνο ισχύος την επόμενη μέρα μέσω mail στο ΤΕΕ. Τι γίνεται με τις εργασίες που θα γίνουν αυριο;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, εκδίδω ΕΕΜΚ και στα στοιχεία υφισταμένου ανεβάζω στο σύστημα οικοδομική άδεια της πολυκατοικίας και τη ρύθμιση Ν.4495-17 της Ο.Ι. με την οποία ασχολούμαι. Αναρωτιόμουν, στην περίπτωση που στο μέλλον χρειαστεί να γίνει κάποια αλλαγή - τροποποίηση στα έγγραφα της τακτοποίησης και έχουμε υλοποιήσει τις εργασίες ήδη (π.χ. πολλές φορές προσαρμόζουμε το λεκτικό της τεχνικής έκθεσης μετά από επικοινωνία με τη συμβολαιογράφο πριν τις πράξεις ή και έστω αν διαπιστωθεί κάποιο άλλο σφάλμα) μπορούμε να προχωρήσουμε σε αναθεώρηση της εεμκ και αν ναι σε τι χρονικό περιθώριο μετά την έκδοση? ευχαριστώ πολύ

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν αλλάζει ο α/α της δήλωσης του ν.4495/17 δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως επίσης και να γίνει αλλαγή σε κάποια στοιχεία της δήλωσης μικρής σημασίας όπως στο λεκτικό της τ.ε. όπως αναφέρεις. Αν οι αλλαγές στην δήλωση του Ν.4495/17 γίνουν εντός ισχύος της ΕΕΔΜΚ, μπορείς φυσικά να την αναθεωρήσεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι! Γράφω το πρώτο μήνυμα μου εδώ ως νέος στο επάγγελμα, ελπίζω να μη σας κουράσω ή/και επαναλάβω κάποιο θέμα που έχει τεθεί ξανά πριν (αν και μετά από μια μεγάλη αναζήτηση δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο).

Εξέδωσα πριν από 2 εβδομάδες μία ΕΕΔΜΚ για κοπή δέντρων σε αδόμητο οικόπεδο εντός οικισμού και για πρόχειρη περίφραξη (σύρμα τετραγωνικής οπής και σιδερένιες γαλβανιζέ δοκούς) και μου ζητήθηκε η ΕΕΔΜΚ να αποκτήσει ΑΜΟΕ. Μετά από αναζήτηση αλλά και διερεύνηση διάφορων προτύπων για αναλυτικό προϋπολογισμό και υπολογισμό ενσήμων για ημερομίσθια εργατών, προέκυψε ότι για τη κοπή δέντρων δεν χρειαζόταν η οποιαδήποτε υποβολή στο ΙΚΑ και συνεπώς η έκδοση ΑΜΟΕ. Επίσης, σε κανένα πρότυπο δεν υπήρχε ως κατηγορία υπολογισμός ενσήμων για πρόχειρη περίφραξη, οπότε προχώρησα σε υποβολή της ΕΕΔΜΚ. Ωστόσο, μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη να βγάλω ΑΜΟΕ αλλά βρήκα και κάποια πρόδηλα σφάλματα στην τεχνική μου έκθεση. Οι ερωτήσεις μου, λοιπόν, είναι δύο:

1) Για να εκπληρώσω την επιθυμία του πελάτη μου σκέφτηκα την εναλλακτική να βγάλω έναν αναλυτικό προϋπολογισμό που θα υπολογίζει μια βάση από απλό σκυρόδεμα (20Χ20Χ20) για την κάθε δοκό μήπως και δημιουργηθούν παραπάνω ημερομίσθια. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση συναδέλφου ή/και κάποιο άλλο κόλλημα που δεν έχω σκεφτεί;

2) Για να εξυπηρετήσω την παραπάνω ενημέρωση του προϋπολογισμού αλλά και την διόρθωση κάποιων λαθών στην τεχνική μου έκθεση είναι εφικτή η αναθεώρηση της ισχύουσας ΕΕΔΜΚ και αν ναι μέσω του e-adeies;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, S_Tsoug said:

να εκπληρώσω την επιθυμία του πελάτη μου σκέφτηκα την εναλλακτική να βγάλω έναν αναλυτικό προϋπολογισμό που θα υπολογίζει μια βάση από απλό σκυρόδεμα (20Χ20Χ20) για την κάθε δοκό μήπως και δημιουργηθούν παραπάνω ημερομίσθια. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση συναδέλφου ή/και κάποιο άλλο κόλλημα που δεν έχω σκεφτεί;

2) Για να εξυπηρετήσω την παραπάνω ενημέρωση του προϋπολογισμού αλλά και την διόρθωση κάποιων λαθών στην τεχνική μου έκθεση είναι εφικτή η αναθεώρηση της ισχύουσας ΕΕΔΜΚ και αν ναι μέσω του e-adeies;

Καλησπέρα, σχετικά με το νο.1, έχε υπόψη σου ότι η εεδμκ πάει ηλεκτρονικά στο αρμόδιο υποκ/μα του ΕΦΚΑ οπότε αν δεν πας εσύ να ανοίξεις ΑΜΟΕ από τώρα, περίμενε αντίστοιχη επιστολή από αυτούς για προσκόμιση των απαιραίτητων εγγράφων για άνοιγμα ΑΜΟΕ. Στο δια ταύτα, η τοποθέτηση των μεταλλικών πασσάλων και του σύρματος, αφορά στεγασμένο συνεργείο οπότε λογικά θα σου ζητήσουν τιμολόγιο. Έχεις επίσης εκσφαφές και το σκυρόδεμα που ανέφερες για θεμελίωση των πασσάλων. Κάνε μία επιμέτρηση αυτών των εργασιών και φτιάξε ένα Πιν.3 να προσκομίσεις στον ΕΦΚΑ για τον υπολογισμό των ελάχιστων ημ/σθίων. Αν θεωρούν ότι πρέπει να χρεωθεί κάτι άλλο από ημ/σθία, θα στο πούνε την στιγμή της απογραφής.

Σχετικά με το νο.2 μέσω του e-adeies θα κάνεις αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ σε συνέχεια προγενέστερης ηλ. πράξης. Εκεί μπορείς να διορθώσεις όλα όσα αναφέρεις.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.