Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


basilis tsionas

Recommended Posts

Σε μια δικιά μου περίπτωση δεν μου έδινε το σύστημα τέτοια επιλογή. Ξαναδοκίμασα σε άλλη πράξη, με αναζήτηση της παλιάς πράξης με αριθμό και δεν φαίνεται να δουλεύει / ή να γίνεται για ΕΕΔΜΚ.

Μπορείς πάντα να βγάλεις νέα και να ανεβάσεις τα κοινά δικαιολογητικά ή το έντυπο της παλιάς πράξης και να ζητάς συμψηφισμό. Αν το ΦΕΚ σε αφήνει, γιατί όχι; Το σύστημα είναι εργαλείο για να εφαρμόσουμε το ΦΕΚ, όχι το ανάποδο. Συν ότι η προσπάθεια που γίνεται με το σύστημα είναι καλή. Κάνουμε την δουλειά μας όπως μπορούμε και περιμένουμε βελτιώσεις και προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε και χρόνια πολλά,

Στην περίπτωσή μου έκανα αναθεώρηση προκειμένου να προσθέσω εργασία (έτσι κι αλλιώς θα γινόταν η αναθεώρηση) και σε συνεννόηση με την πολεοδομία πρόσθεσα και το αρχείο που έλειπε-είχε ανέβει λάθος. Σε κάθε περίπτωση σου προτείνω να συνεννοηθείς με την πολεοδομία αλλά και να πάρεις τηλέφωνο με το ανάλογο τμήμα ώστε να συνεννοηθείς.

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 5:27 ΜΜ, Charlie said:

Καλησπέρα συνάδελφε και χρόνια πολλά,

Στην περίπτωσή μου έκανα αναθεώρηση προκειμένου να προσθέσω εργασία (έτσι κι αλλιώς θα γινόταν η αναθεώρηση) και σε συνεννόηση με την πολεοδομία πρόσθεσα και το αρχείο που έλειπε-είχε ανέβει λάθος. Σε κάθε περίπτωση σου προτείνω να συνεννοηθείς με την πολεοδομία αλλά και να πάρεις τηλέφωνο με το ανάλογο τμήμα ώστε να συνεννοηθείς.

Στην αναθεώρηση επέλεξες το σύνολο των εργασιών, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της αρχικής αδείας ή μόνο αυτές που προστέθηκαν; 

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2019 at 2:18 ΜΜ, Charlie said:

Συνάδελφοι, ήθελα να ρωτήσω αν με την ηλεκτρονική πλατφόρμα e άδειες μπορώ μόνος μου να διορθώσω κάποια στοιχεία μιας ΕΕΜΚ.

Βλέπω ότι υπάρχει στο σύστημα η αναθεώρηση ΕΕΜΚ σε συνέχεια προγενέστερης. Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή για να ρωτήσω από το τηλέφωνο, και διαβάζοντας το ΦΕΚ 4520Β/ 16-10-2018 άρθρο 3 παρ. 5 καταλαβάινω ότι η αναθεώρηση μπορεί να γίνει στις εξής περιπτώσεις:

1. Για ανανέωση της ισχύος, αν έχει λήξει

2. Εντός της ισχύος αν θέλω να προσθέσω εργασίες, χωρίς να υπερβαίνω τις 25.000€

 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να προβώ σε αναθεώρηση προκειμένου να διορθώσω ένα αρχείο που ανέβηκα λάθος ή για την ακρίβεια να προσθέσω ένα ακόμη αρχείο.

Ακόμη και αν μπορώ, θα πρέπει να εγκριθεί από την ΥΔΟΜ η παραπάνω αναθεώρηση ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εξ ολοκλήρου από εμένα και απλά η ΥΔΟΜ λαμβάνει γνώση?

Ευχαριστώ

Με ενδιαφέρει και μένα η διόρθωση του ονόματος του ιδιοκτήτη σε ένα αρχείο που ανέβασα. Πρέπει να κάνω αναθεώρηση πιστεύετε; Ή να αδιαφορήσω και να το αφήσω ως έχει; Δεν θεωρώ σωστό να ενημερώσουμε την πολεοδομία και να ρωτήσουμε τη γνώμη τους, βγάζουμε οι ίδιοι τα μάτια μας με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , διάβασα τα ανωτέρω και θέλω να παραθέσω και εγώ τον προβληματισμό μου. Έχω εκδώσει μία ΕΕΜΚ (την 1η μου...) για μια λιθόκτιστη αποθήκη 15 τ.μ..

Όμως θέλω να αλλάξω τον τύπο της στέγης, από δίρριχτη σε μονόριχτη. Ψάχνοντας και διαβάζοντας βρήκα το ΦΕΚ περί αναθεώρησης που αναφέρεται και παραπάνω. Επειδή η δική μου περίπτωση δεν εμπίπτει ακριβώς στο συγκεκριμένο ΦΕΚ ,διότι δεν πρόκειται για προσθήκη εργασίας αλλά τροποποίηση μέρους της κατασκευής, επικοινώνησα με την πολεοδομία της περιοχής μου και ανέλυσα τον προβληματισμό μου και η απάντηση ήταν ότι δεν γίνεται ένα ΦΕΚ να τα περιλαμβάνει όλα και κάτι τέτοιο είναι αυτονόητο. Να σημειώσω μίλησα με την διεύθυνση της Πολεοδομίας καθώς στην πλειοψηφία τους οι υπάλληλοι δεν έχουν καμία διάθεση εξυπηρέτησης.

 

Αυτό που θα χρειαστεί να κάνω είναι η αναθεώρηση ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία? Έχω έτοιμα τα νέα σχέδια τομών και κάτοψης καθώς και τον νέο προϋπολογισμό αλλά  στο σύστημα δεν βρίσκω κάτι σε ενημέρωση των αρχείων που έχω ήδη υποβάλλει.

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει μια τέτοια αλλαγή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παραθέτω απόσπασμα από το άρθρο 3 της σχετικής απόφασης για δικαιολογητικά ΕΕΔΜΚ.  Γίνεται αναφορά για αναθεώρηση είτε για παράταση ισχύος κατά 1 χρόνο, ή για προσθήκη νέων εργασιών που εμπίπτουν στις περιπτώσεις μικρής κλίμακας και πάντοτε εντός του χρόνου ισχύος της άδειας. Λογικά και η περίπτωση αλλαγής σχήματος στέγης θα μπορούσε να εμπίπτει στην περίπτωση αναθεώρησης.

Άρθρο 3
Διαδικασία έκδοσης έγκρισης εργασιών μικρής 
κλίμακας
(...)
4. Οι εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας 
ισχύουν για ένα (1) έτος από την έκδοσή τους, με δυνα-
τότητα αναθεώρησης του χρόνου ισχύος τους κατά ένα 
επιπλέον (1) έτος. Σε περίπτωση μη ολοκλήρωσης των 
εργασιών της έγκρισης εντός του ανωτέρω διαστήμα-
τος, είναι δυνατή η παράταση της διάρκειας ισχύος της 
Έγκρισης Εργασιών για ένα έτος ακόμη μετά από σχετική 
αίτηση του ιδιοκτήτη και αιτιολογημένη έκθεση του μη-
χανικού. Σε περίπτωση που εντός του χρόνου ισχύος της 
έγκρισης εργασιών ο ιδιοκτήτης προτίθεται να εκτελέσει 
νέες εργασίες που εμπίπτουν στην παρ. 2 του άρθρου 29 
του ν. 4495/2017,
η έγκριση αναθεωρείται και υποβάλ-
λεται από τον μηχανικό συνολικός προϋπολογισμός των 
εργασιών (παλαιών και νέων) προκειμένου να ελεγχθεί 
το ανώτατο όριο προϋπολογισμού των είκοσι πέντε χι-
λιάδων ευρώ (25.000) όπως αυτό ορίζεται στην ανωτέρω 
παράγραφο. Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκλη-
ρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, ο μηχανικός 
δύναται να υποβάλλει σχετική δήλωση στο ηλεκτρονικό 
σύστημα αδειών.
5. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί για το ακίνητο άδεια 
δόμησης ή οικοδομική άδεια, η οποία βρίσκεται σε ισχύ, 
δεν απαιτείται Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, αλλά 
ενημέρωση της ισχύουσας άδειας
.
6. Η αρμόδια ΥΔΟΜ αποστέλλει αντίγραφο του ηλε-
κτρονικού εντύπου της ΕΕΔΜΚ αμελλητί στον οικείο 
ασφαλιστικό φορέα (ΕΦΚΑ) και τον Δήμο.
7. Μέχρι την έναρξη λειτουργίας του ανωτέρω πληρο-
φοριακού συστήματος της υπουργικής απόφασης της 
παρ. 1 του άρθρου 33 του ν. 4495/2017, οι αιτήσεις για 
την έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας υπο-
βάλλονται με έντυπη διαδικασία, σύμφωνα με το άρθρο 
3 της αριθμ. 55174/2013 υπουργικής απόφασης.
Άρθρο 4
Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από τη δημο-
σίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της 
Κυβερνήσεως. 
Αθήνα, 12 Οκτωβρίου 2018
 Ο Υπουργός
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΑΘΑΚΗΣ  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Επιλέγοντας αναθεώρηση στην υπάρχουσα ΕΕΜΚ μου ανοίγει πάλι η πλατφόρμα στην ίδια μορφή περιλαμβάνοντας τα στοιχεία του έργου. Θα πρέπει όμως να επιλέξω εκ νέου την κατηγορία (λιθόκτιστο  τ.μ.) και να ανεβάσω πάλι όλα τα δικαιολογητικά?Σαν να την κάνω από την αρχή?

Ως προκαθορισμένα απαιτούμενα ζητάει  δήλωση ανάθεσης και βεβαίωση - τεχνική έκθεση

Πώς μπορώ να ανεβάσω στα συνημμένα τα σχέδια που θέλω και τον νέο προϋπολογισμό?

Αν έχει κάποιος εικόνα πως πρέπει να γίνει η διαδικασία θα ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2020 at 9:31 ΠΜ, Evangelia-S said:

Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Επιλέγοντας αναθεώρηση στην υπάρχουσα ΕΕΜΚ μου ανοίγει πάλι η πλατφόρμα στην ίδια μορφή περιλαμβάνοντας τα στοιχεία του έργου. Θα πρέπει όμως να επιλέξω εκ νέου την κατηγορία (λιθόκτιστο  τ.μ.) και να ανεβάσω πάλι όλα τα δικαιολογητικά?Σαν να την κάνω από την αρχή?

Ως προκαθορισμένα απαιτούμενα ζητάει  δήλωση ανάθεσης και βεβαίωση - τεχνική έκθεση

Πώς μπορώ να ανεβάσω στα συνημμένα τα σχέδια που θέλω και τον νέο προϋπολογισμό?

Αν έχει κάποιος εικόνα πως πρέπει να γίνει η διαδικασία θα ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Ακριβώς το ίδιο ερώτημα έχω κι εγώ.

Έχει κάνει κάποιος αναθεώρηση ώστε να μας πει εάν πρέπει να ανεβάσουμε τα έγγραφα και για τις εργασίες για τις οποίες έχει ήδη εκδοθεί ΕΕΜΚ;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν απαιτούνται των παλιών εργασιών -το διόρθωσαν 

Στην καινούργια αίτηση που άνοιξα όμως, δεν κρατάει παλιά έγγραφα. Ούτε καν κρατάει επιλεγμένες τις παλιές εργασίες (επιμέρους περιπτώσεις).

ΚΑΝΑ γνωρίζεις κάποια αναθεώρηση που έχει εκδοθεί και πράγματι στη νέα πράξη θα κρατήσει και τα παλιά;

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.