Jump to content

Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας-Αναθεώρηση,Ενημέρωση


Recommended Posts

Καλημέρα!

Διάβασα σε ενημερωτικό άρθρο στο διαδίκτυο το παρακάτω:

"Επιπλέον, το αναβαθμισμένο σύστημα παρέχει τις εξής δυνατότητες:

  • Άμεση αλλαγή κατηγορίας οικοδομικής άδειας
  • Αναθεώρηση Οικοδομικών Αδειών και Εγκρίσεων Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας για διόρθωση πρόδηλων σφαλμάτων
  • Αναθεώρηση για παράταση ισχύος των Αδειών Κατεδάφισης για 1 επιπλέον έτος
  • Υποβολή Βεβαίωσης μηχανικού για τις εργασίες του άρθρου 30
  • Δήλωση ολοκλήρωσης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας".

Με προβλημάτισε το τελευταίο εδάφιο. Γνωρίζετε κάτι σχετικά?

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Καλημέρα,στο ΦΕΚ 1843Β/20,άρθρο 5 (Διαδικασία έκδοσης ε.ε.μ.κ.),παρ.4,αναφέρεται:

Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, ο μηχανικός
δύναται να υποβάλλει σχετική δήλωση στο ηλεκτρονικό σύστημα αδειών.

Επίσης,στο ΦΕΚ 2090Β/21 (Τροποποίηση της υπό στοιχεία ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/
6983 απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας «Διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής, ελέγχου και έκδοσης των διοικητικών πράξεων του άρθρου 29 του ν. 4495/2017 και καθορισμός ηλεκτρονικών υπηρεσιών σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 33 του ν. 4495/2017»,

άρθρο 3 ,παρ.7:

7. Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, δύναται να υποβληθεί
στο σύστημα ηλεκτρονική αίτηση από τον διαχειριστή.
Η αίτηση συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του κυρίου
του έργου για την ανάθεση στον διαχειριστή και τεχνική έκθεση μηχανικού συμπεριλαμβανομένης αναφοράς
στα στοιχεία και τις μελέτες της οικοδομικής αδείας σε περίπτωση που τροποποιούνται.

Εγώ,από τα παραπάνω καταλαβαίνω,ότι αν οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν την λήξη ισχύος της ΕΕΜΚ,και για λόγους που μπορεί να διαφέρουν κατά περίπτωση,ο μηχανικός δηλώνει την ολοκλήρωση τους στο Σύστημα.Αυτό μπορεί να κρίνεται αναγκαίο σε περιπτώσεις που η ολοκλήρωση των εργασιών απαιτείται να φανεί για παράδειγμα στην Υδομ,γιατί έχει να διαγράψει κάποιο πρόστιμο ή στο ΕΦΚΑ για κάποιον λόγο κλπ.

Συμπληρώνω:Προφανώς η παραπάνω σχετική δήλωση δεν θα απαιτείται εάν αφήσουμε να λήξει ο χρόνος ισχύος της ΕΕΜΚ (χωρίς να έχει γίνει καμία περαιτέρω ενέργεια).

 

 

Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Όσο ισχύει μια άδεια μικρής κλίμακας δεν μπορείς να κάνεις νέες εργασίες αν δεν την αναθεώρησης. Αν όμως τελειώσεις πριν την λήξη της τότε εκδίδεις νέα δηλώνοντας ότι έληξε η προηγούμενη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 12:23 ΜΜ, ChristinaK said:

Εγώ,από τα παραπάνω καταλαβαίνω,ότι αν οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν την λήξη ισχύος της ΕΕΜΚ,και για λόγους που μπορεί να διαφέρουν κατά περίπτωση,ο μηχανικός δηλώνει την ολοκλήρωση τους στο Σύστημα.Αυτό μπορεί να κρίνεται αναγκαίο σε περιπτώσεις που η ολοκλήρωση των εργασιών απαιτείται να φανεί για παράδειγμα στην Υδομ,γιατί έχει να διαγράψει κάποιο πρόστιμο ή στο ΕΦΚΑ για κάποιον λόγο κλπ.

Συμπληρώνω:Προφανώς η παραπάνω σχετική δήλωση δεν θα απαιτείται εάν αφήσουμε να λήξει ο χρόνος ισχύος της ΕΕΜΚ (χωρίς να έχει γίνει καμία περαιτέρω ενέργεια).

Αυτή η δήλωση ουσιαστικά είναι μια απλή δήλωση για την λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ ή ταυτόχρονα αποτελεί και ''βεβαίωση'' ότι οι εργασίες ολοκληρώθηκαν σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΕΕΔΜΚ;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο,όπως το παραθέτω παραπάνω,είναι δήλωση ολοκλήρωσης των εργασιών,άρα σημαίνει, κατά την λογική μου, ότι οι εργασίες έγιναν σύμφωνα με τις αναφερόμενες στην ΕΕΜΚ,αφού -ούτως ή άλλως -προβλέπεται πριν την δήλωση αυτή,να γίνει αναθεώρηση σε περίπτωση προσθήκης-αφαίρεσης-αλλαγής εργασιών.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

 

19 ώρες πριν, ChristinaK said:

Σύμφωνα με το άρθρο,όπως το παραθέτω παραπάνω,είναι δήλωση ολοκλήρωσης των εργασιών,άρα σημαίνει, κατά την λογική μου, ότι οι εργασίες έγιναν σύμφωνα με τις αναφερόμενες στην ΕΕΜΚ,αφού -ούτως ή άλλως -προβλέπεται πριν την δήλωση αυτή,να γίνει αναθεώρηση σε περίπτωση προσθήκης-αφαίρεσης-αλλαγής εργασιών.

Είναι υποχρεωτική η δήλωση? Πχ έχω βγάλει μια ΕΕΜΚ  για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Επίβλεψη σύμφωνα με τα δικαιολογητικά δεν απαιτείται.

Τι πρέπει λοιπόν να κάνουμε οταν πχ ολοκληρωθουν οι εργασίες στο 8αμηνο πάνω

1)Μιά δήλωση οτι απλά ολοκληρώθηκαν οι εργασίες ?Και αν δεν έχουν υλοποιηθεί ακριβώς όπως την ΕΕΜΚ τότε αναθεώρηση

2)Να μην δηλώσουμε κάτι γιατί  γράφει ''δύναται''?

 

7. Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, δύναται να υποβληθεί στο σύστημα ηλεκτρονική αίτηση από τον διαχειριστή. Η αίτηση συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του κυρίου του έργου για την ανάθεση στον διαχειριστή και τεχνική έκθεση μηχανικού συμπεριλαμβανομένης αναφοράς στα στοιχεία και τις μελέτες της οικοδομικής αδείας σε περίπτωση που τροποποιούνται.

 Αν είναι να υποβάλουμε κάθε φορά Τεχνική έκθεση σε ΕΕΜΚ να χρεώνουμε και επίβλεψη λοιπόν  

Η απάντηση του ΤΕΕ είναι αν θέλουμε, εκτός αν πρέπει να διαγραφεί πχ ένα προστιμο η κάποιο χαρτί να χρειαστεί, 

 

Edited by Elounda
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

απορία : στην αναθεώρηση χρεώνεται πάλι ανταποδοτικό τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι..Σε αναθεώρηση που έκανα πριν ένα χρόνο χρειάστηκε να ξανα ανεβάσω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι όντως ξαναζητάει πληρωμη ανταποδοτικού τέλους. Εγω κάνω αναθεώρηση γιατι η αρχικη ΕΕΜΚ βγήκε για εργασίες περίπτωσης ιβ μόνο στο β οροφο και κατα τη διάρκεια τους προέκυψανεπιπλέον εργασίες της ίδιας περίπτωσης στον α όροφο οι οποίες δεν είχαν αναφερθεί στην τεχνική έκθεση και δεν ειχαν μπει στον προυπολογισμο.

Σε προηγούμενο ποστ στη συζήτηση γράφει ότι δε ξανατικάρουμε εκ νέου στην αναθεώρηση περίπτωση εργασιών εφοσον δεν ειναι διαφορετική από την αρχική αδεια. Για να υποβάλω όμως την αναθεώρηση μου λέει οτι πρέπει να τικάρω κάποια από τις περιπτώσεις εργασιών ή παραταση ισχυος ή πρόδηλο σφάλμα ή αλλαγή επιβλέποντος.

Ποια η γνώμη σας? Με καλύπτει το πρόδηλο σφάλμα ή πρέπει εν τέλει να ξανατικάρω πάλι την ίδια περίπτωση εργασιών? Στη δεύτερη περίπτωση θα μου ζητήσει πάλι εκ νέου τα έγγραφα, γιατί τα μόνα πο αλλάζουν είναι η τεχνική εκθεση και ο προυπολογισμος.

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις ζητησει για τον "β" οροφο και τωρα θελεις να κανεις το ιδιο για τον "α"

με το 29/θ,  εφοσον εχει γινει συσταση ΟΙ, το οριο [πλην των εξαιρεσεων] υπολογιζεται ανα οριζοντια ιδιοκτησια.

Επομενως θες νεα ΕΕΔΜΚ.

σωστα;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.