Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος Η/Μ με το νόμο των αυθαιρέτων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Μου εμφανίστηκε μια περίπτωση με μια ταβέρνα που έχει κάνει επέκταση την κουζίνα και σύμφωνα με το νόμο ένα απο τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι και μια Τεχνική Έκθεση απο τον αρμόδιο Μηχανικό για τον Ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα, των γειώσεων και των λοιπών Η/Μ εφόσων υπάρχουν.

 

Επειδή σαν Μηχανολόγο Μηχανικό δε μου έχει ξανατύχει κάτι τετοιο, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα

εχω δυο περιπτωσεις αλλα δεν εχω καποιο υποδειγμα

ειναι ενα ακομα δισκοποτηρο του τομεα μας

ακουσα οτι ουτε το ΤΕΕ ( μεγαλη η χαρη του ) εχει βγαλει κατι.... και γιατι αλλωστε?

πολυς κοσμος περιμενει αυτο το πραγμα

πμ ενα τηλεφωνο σου αν θες αν ακουσω κατι γιατι το ψαχνω και εγω ( δηλ και το ψαχνω ..... και το ψαχνω λολ )

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω μια ανάλογη υπόθεση και άκρη δεν έχω βγάλει, διάβασα βέβαια πολλές γνώμες μηχανολόγων εδώ στο forum αλλά είδα γενικά ότι υπάρχει μια ασάφεια. Και στο ΤΕΕ είχα πάρει προ 15 ημερών και δεν είχαν κάτι. Παρακαλείτε κάποιος συνάδερφος που έχει συντάξει ανάλογη έκθεση να μας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείτε κάποιος συνάδερφος που έχει συντάξει ανάλογη έκθεση να μας δώσει τα φώτα του.

κάνεις ότι λέει η σχετική παράγραφος (έλεγχος γειώσεων κλπ) υπό το πρίσμα των ελλείψεων από υφιστάμενες άδειες. Οτι έχει σχέσει με ασφάλεια και ιδιοκτησίες είναι βασικό. επίσης αναφέρεις όποιες αδεοδοτήσεις έχει το κατάστημ απ.χ. πιστοποιητικό πυροπροστασίας κλπ. Οι τεχνικές περιγραφές κατά τα γνωστά...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει μια τεχνική έκθεση ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Παρουσίασα ουσιαστικά ποιες και πως ακριβώς είναι οι Η/Μ εκγαταστάσεις μέσα στο κατάστημα (χώρος συνάθροισης κοινού για την ακρίβεια).

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση : Περιέγραψα τον πίνακα, κυκλώματα (ασφάλειες,διατομες κτλ)

Θερμανση : Περιέγραψα λέβητα, κυκλοφορητη (ισχύς, μοντέλο)

Ομοιώς και με την ίδια λογική ψύξη, εξαερισμός, υδρευση, αποχετευση (απλή αναφορά στις εγκαταστάσεις φυσικά), πυροπροστασία.

Και εγώ πριν το ξεκινήσω έψαχνα λεπτομέρειες στο ΤΕΕ και στην πολεοδομία αλλά δυστυχώς κανείς δεν ξέρει τίποτα.

Κάνε απλά μια όσο το δυνατόν καλή περιγραφή των όσων θα δεις μέσα στο κατάστημα, βγάλε πολλές φωτογραφίες θα βοηθήσουν στη σύνταξη της τεχνικής έκθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.