Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσθετη θερμομόνωση δώματος


nikola15

Recommended Posts

Παιδιά μένω στο Παλαιό Φάληρο και η ζέστη στην περιοχή αφόρητη!

 

Η κατασκευή είναι 10 ετίας αλλά φαντάζομαι δεν έχει γίνει καλή δουλειά. Θέλω να βάλω πρόσθετη θερμονωση.

 

Δεν θέλω να φορτώσω την κατασκευή με βάρος.

Τι επιλογές έχω; Θέλω να βάλω και πλακάκι ώστε να περπατιέται και να είναι καλαίσθητη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση γενικά δεν έχει βάρος. Καλό είναι να έρθει κάποιος ειδικός να δει την ταράτσα, να δει τι υπάρχει ήδη και να σου προτείνει τι λύσεις υπάρχουν.

Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη ζέστη, ίσως δεν είναι μόνο από την ταράτσα....Υπάρχει καλή μόνωση στους τοίχους? Τα κουφώματα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν διπλά τζάμια και τα πατζούρια δεν τα ανοίγουμε από την νότια πλευρά όταν υπάρχει ηλιος.

 

μόνωση στους τοίχους υπαρχει, η συμβατική φαντάζομαι(φεριζόλ).

Η δεύτερη μόνωση στην ταράτσα θα βοηθήσει φαντάζομαι πολύ.

 

Σκέφτομαι για dow και μετά κατευθείαν πλακακι με πολύ κόλλα και στόκο πισίνας.

 

Η άλλη λύση είναι πολυρεθάνη αλλά μετά θα μπλέξω με τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για Dow και πλακάκι με κόλλα πλακιδίων μπορείς να βάλεις της έτυμες πλάκες τύπου polytile που βγάζει η dow αλλά και άλλες εταιρείες. Είναι εύκολες στην τοποθέτηση, δεν χρειάζονται ιδιαίτερα εργαλεία και μπορείς να τις βάλεις και μονός σου. Η επιφάνεια είναι σχετικά καλαίσθητη (σαν λεύκες τσιμεντοπλακες), το μόνο μειονέκτημα είναι αν το θες για να είναι βατό καθημερινά έχει μια περίεργη αίσθηση στο περπάτημα , αλλά αυτό θα το έχεις και στην λύση που προτείνεις με τα πλακάκια απευθείας στο dow, χώρια ότι λόγο τον διαστολών του dow τα πλακάκια θα ξεκολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.