Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή από ελεύθ. επαγγ. σε μισθωτός (ΤΣΥΜΕΔΕ)


ttsiodras

Recommended Posts

Έχω εργαστεί ως μηχανικός (ελευθ. επαγγελματίας) για πολλά χρόνια. Ανά εξάμηνο, μου έρχονταν ειδοποιητήρια για την πληρωμή των ασφ. εισφορών μου στο ΤΣΥΜΕΔΕ, τα οποία και πλήρωνα κανονικά.

 

Πριν δυο μήνες προσλήφθηκα σαν μισθωτός (μηχανικός) σε εταιρεία, οπότε πλέον οι ασφαλιστικές μου εισφορές στο ΤΣΥΜΕΔΕ δίνονται από τον εργοδότη μου. Το ΤΣΥΜΕΔΕ θα ενημερωθεί για αυτό αυτόματα (από τον εργοδότη μου), ή πρέπει να πάω απο τα κεντρικά του ΤΣΥΜΕΔΕ με το χαρτί της πρόσληψης μου για να τους ενημερώσω εγώ προσωπικά;

 

Επίσης: πλήρωσα κανονικά τις εισφορές μου τον Απρίλη που μας πέρασε (για το Α εξάμηνο), οπότε (υποθέτω) ότι το ΤΣΥΜΕΔΕ θα μου ζητήσει να πληρώσω εισφορές μόνο για την περίοδο από 1η Ιουλίου μέχρι την μέρα της πρόσληψης μου - σωστά;

 

Υποθέτω ότι η ημερομηνία της πρόσληψης μου (που φαίνεται στο σχετικό έγγραφο του εργοδότη μου) αρκει για να μην... βρεθώ να πληρώνω διπλά για μια περίοδο (δηλαδή και εγώ και ο εργοδότης μου). Έχει κανείς συνάδελφος σχετική εμπειρία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Θανάσης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις από το τμήμα των εισφορών με ένα αντίγραφο της σύμβασής σου και να το περάσουν αυτοί στο σύστημα για να σε φαίνεσαι σαν μισθωτός.

Τώρα για τι διαφορά που μέχρι την αρχή της εργασίας σου θα στις υπολογίσουν ανά ημέρα και θα τις πληρώσεις εσύ.

 

Τώρα για τα βιβλία σου δεν ξέρω αν χρειάζεται να τα κλείσείς. Σε άλλα topics έχει απαντηθεί νομίζω αυτό το θέμα.

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που το χρειαστεί συνάδελφος: πήγα από το ΤΣΜΕΔΕ, οι υποθέσεις μου ήταν σωστές (πλήρωσα για την περίοδο από 1η Ιουλίου μέχρι την ημέρα πρόσληψης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.