Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια διαβούλευση επί σχεδίου νόμου με θέμα «Ενεργειακή απόδοση κτιρίων»


katrmp

Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση να δοθεί παράταση εκ νέου στους προσωρινούς! Με την απλή μου λογική, αν γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που έχουμε σκάσει τόσα ευρώ σε σεμινάρια και εξοπλισμό, και τόση υπομονή στο περίμενε, πιστεύω ότι δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν από τους οργισμένους Μηχανικούς, και όχι μόνο... Το χτένι έφτασε στον κόμπο, και τούμπαλιν. Λύστε τον κόμπο για να μη σας δαγκάσει!!! Φοβού τους Μηχανικούς, και αποστασιόμετρα φέροντες!!

μην χάνεις την ψυχραιμία σου. Πρέπει και θα δωθεί παράταση

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου πληροφορίες λένε για εξετάσεις αρχές Νοεμβρίου, από την υπεύθυνη του προγράμματος εκπέδευσης ενεργειακών επιθεωρητών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον Γενάρη θα έχουν πραγματοποιηθεί. Είτε Νοέμβρη, είτε Γενάρη. Παραπάνω παράταση αποκλείεται να δοθεί γιατί θα ΚΕΠ θα έχουν πρόβλημα...

Βέβαια, υπάρχει και η περίπτωση να μη διεξαχθούν καθόλου εξετάσεις και το πιστοποιητικό παρακολούθησης να αρκεί.. Πολλά γράφονται αλλά μετά διορθώνονται. οπότε κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. Μέχρι να βγει κάτι καινούριο, ας αρκεστούμε στις εικασίες μας συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περιμένουν να ολοκληρωθεί το νέο σχέδιο και να ψηφιστεί.....Και να ξεκινήσουν όλα σε νέα βάση. Τώρα το πότε??? Μιας και λάτρης του στοιχήματος, λέω για αρχές του νέου έτους....μακάρι να πάω κουβά. :smile:

Οι οργισμένοι μηχανικοί είναι ανέκδοτο... :mrgreen: Το πολύ πολύ να στείλουν κανά e-mail, να συγκεντρωθούν καμιά 50αριά άτομα στο ΤΕΕ....Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βάλουν 100άρια στο ταμείο τους και μέχρι στιγμής ο σίγουρος δρόμος είναι η παράταση ισχύος των προσωρινών. Όταν, όπως πολύ σωστά αναφέρεται, ψηφιστεί το έκτρωμα (νόμος), τότε θα μας βάλουν και στο άλλο λούκι του 150 + 3χ100 κ.λ.π.Οι οργισμένοι Μηχανικοί, καλό θα ήταν να ήταν οργισμένοι με τα περιεχόμενα του νομοσχεδίου και όχι με τις "εξετάσεις". Καλό θα ήταν να έχουν την αξιοπρέπεια τους κάνοντας σωστά τη δουλειά τους και απαιτώντας μια αξιοπρεπή αμοιβή και όχι πως να πάρουν τη δουλειά απο το συνάδελφό τους με οποιοδήποτε κόστος. Επισημαίνω και επαναλαμβάνω "οι δικηγόροι ... έρχονται" και το λάθος της πρόχειρης δουλειάς κάποιοι θα το πληρώσουν πολύ ακριβά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες συνάδελφε GPER!! Μαζί σου. +1

 

Βέβαια, η "οργή" προέρχεται από αυτά που αναφέρεις. Όταν έχει γεμίσει το internet με πονηρούς που βγάζουν σχεδόν τζάμπα ΠΕΑ, και όταν από την άλλη το κράτος καταργεί ελάχιστες αμοιβές, και ορίζει ανώτατες, η "οργή" των Μηχανικών που κάνουν έντιμα και σωστά τη δουλειά τους είναι απόρροια όλων αυτών.

 

Η ελάχιστη αμοιβή είχε τη φιλοσοφία όπως καλά γνωρίζουμε της εξασφάλισης μίας ποιοτικής δουλειάς. Το επάγγελμα ""άνοιξε"" και πολλά γραφεία και εταιρίες έκλεισαν..

 

Η αμοιβή έκδοσης ΠΕΑ πολύ φοβάμαι ότι θα πέσει ακόμα περισσότερο. Ο κόσμος όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, αγνοεί τον ρόλο του ΠΕΑ και το πραγματικό όφελος της καλής ενεργειακής απόδοσης του χώρου του. Το βλέπει σαν ένα ακόμα μέτρο της κυβέρνησης για να μαζέψει χρήμα. (Wrong timing?) Έτσι θα στρέφεται ολοένα και μαζικότερα σε εκείνους που προσφέρουν φτηνό ΠΕΑ. Φτηνό ΠΕΑ = δεν κάνω αποτύπωση, δεν σπάω το κεφάλι μου για να βγει σωστό, το πατικώνω και το εκδίδω στο άψε σβήσε. :|

 

Φοβάμαι συνάδελφε ότι τα λάθη δεν πληρώνονται σε αυτή τη χώρα. Ίσα ίσα, που τα "λάθη" τον ολίγων και εκλεκτών επιβραβεύονται από κάποιους.. Μακάρι να είμαι λάθος και να συμβαίνει εντελώς το αντίθετο. :???:

Link to comment
Share on other sites

ποια οργη ρε παιδια;;;..............διαφημιζουν τζαμπα ΠΕΑ οι τεχνικες εταιριες;;;;;;........

υπαρχει βιομηχανια ΠΕΑ που οι εργατες ειμαι περιεργος ποιοι ειναι..............

η πλακα ειναι οτι το ξερουν οι υπευθυνοι......εδω στο οπεν γκοβ τους το κατηγγειλαν επισημα και αυτοι κανουν οτι δεν το ξερουν.....το ΤΕΕ επισης αδιαφορει.....

η πλειοψηφια των επιθεωρητων που δεν θελουμε να ξεφτυλιζομαστε, κανουμε ενα ΠΕΑ τον μηνα γιατι κραταμε τις τιμες και κανουμε σοβαρη επιθεωρηση ενω καποιοι εχουν γραμμη παραγωγης που θα ζηλευε ο ford ,με ενα πτυχιο και αυθυμερον ΠΕΑ σε ολο το λεκανοπεδιο ,σε τιμες εξευτελιστικες, ......δηλαδη τζαμπα ,αυθυμερον και σε λιγες ωρες ΠΕΑ ....

μιλαμε για σουπερμαν επιθεωρητες.....απο το ενα σημειο στο αλλο, σε ενα λεπτο . ενω ταυτοχρονα δουλευουν στον υπολογιστη το ΠΕΑ αφου καναν αποτυπωση του κτηριου....την ιδια ωρα που επιθεωρουν και αλλο κτηριο 5 χιλιομετρα μακρια.....

 

αυτο ειναι το προβλημα των επιθεωρησεων....

βεβαια εχοντας υποψη αυτο και υποστηριζοντας την βιομηχανια ,η ανωτατη τιμη τους φαινετε και μεγαλη......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τις προαλλες μεσιτης απο οργανωση κοινοχρηστων που πηγα να μου δωσει κλειδι λεβητοστασιου με κοιτουσε περιεργα απορωντας οταν του ειπα πως πρεπει να δω το λεβητα στο λεβητοστασιο...

-Τι να τον κανεις το λεβητα? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...

-Να δω τι θερμαινει το σπιτι

-Τα καλοριφερ το θερμαινουν, αυτο να δεις...

 

Αντε πειτε μου εσεις τι να του πω μετα αυτου του διποδου...

Link to comment
Share on other sites

Αστο.....αυτό με τον λέβητα είναι πονεμένη ιστορία....Πολύ όμως. Ολες τις δουλειές που έχω χάσει είναι από το φύλλο ελέγχου. Βέβαια μετά το σπίτι νοικιάζεται...γιατί φρόντισε κάποιος άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.