Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή - έλεγχος Η/Ζ σε αυτόνομο σύστημα


chryssa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω ένα αυτόνομο σύστημα το οποίο αποτελείται από 1 Sunny Island 2012, μπαταρίες στη πλευρά DC, Φ/Β και Sunny Boy στην AC1

και θέλω να βάλω μία γεννήτρια στην είσοδο AC2 του Sunny Island.

 

Το θέμα μου είναι ότι ψάχνω μία γεννήτρια (γύρω στα 3 kVA) με πίνακα αυτοματισμού πάνω, ώστε να μπορεί

να λαμβάνει εντολή on - off από το Sunny Island. Το σύστημα Genman δε θέλω να το χρησιμοποιήσω.

 

Αν έχω καταλάβει καλά, το Sunny Island έχει μία ψυχρή επαφή, μέσω της οποίας όταν βλέπει ότι δεν υπάρχει

επαρκής ενέργεια από το ΦΒ και την μπαταρία για την τροφοδότηση των καταναλώσεων, δίνει σήμα στην γεννήτρια

να ξεκινήσει, και όταν δεν υπάρχει αυτή η απαίτηση, δίνει σήμα για την διακοπή της λειτουργίας της γεννήτριας.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

 

Εκανα κάποια τηλεφωνήματα σε εταιρίες με H/Z και άλλες μου έλεγαν να πάρω μία γεννήτρια με μίζα και πάνω θα βάλει ο ηλεκτρολόγος τους ένα πίνακα

με κόστος ~100ευρώ. Άλλες μου λένε ότι ο πίνακας αυτοματισμού της γεννήτριας κοστίζει 1000 ευρώ + άλλα 1000 η γεννήτρια..

Μια μου είπε ότι η γεννήτριες με βενζίνη δεν μπορούν να "κάνουν " για αυτόνομο σύστημα και πρέπει να επιλέξω μία με πετρέλαιο.

 

Τί χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η γεννήτρια και πώς πρέπει να την αναζητήσω?

Τί έχει αυτός ο πίνακας αυτοματισμού και πόσο περίπου κοστίζει? 100 ή 1000 ευρώ?

Επισυνάπτω το διάγραμμα σύνδεσης της Γεννήτριας από το τεχν. εγχ. του Sunny Island

 

Έχει ασχοληθεί κανείς με την σύνδεση Sunny Island και Η/Ζ για να μου δώσει τα φώτα του?

 

Ευχαριστώ

sunny Island Τεχνική Περιγραφή (2).pdf

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις καταλάβει για το πως λειτουργεί η ψυχρή επαφή του SI.

Συμφωνώ και εγώ ότι το Genman καλύτερα να το αποφύγεις.

 

Διαφωνώ για το μέγεθος της γεννήτριας στα 3kVA. Έχε υπόψη ότι μόλις ο SI συνδέσει την γεννήτρια, αυτή θα "επωμιστεί" το άθροισμα της τρέχουσας ισχύος στο σπίτι + την ισχύ φόρτισης που θα γίνεται στις μπαταρίες. Μπορεί να είναι και πάνω από 3kVA. Θα έλεγα ότι χρειάζεσαι γεννήτρια από 6kVa και άνω.

 

Σε ότι αφορά στον αυτοματισμό εκκίνησης που πρέπει να έχει η γεννήτρια, ο οποίος θα πρέπει να υπακούει σε εντολή "ψυχρής επαφής", δυστυχώς δεν είναι κάτι τόσο απλό ούτε φθηνό.

Στην ουσία πρόκειται για έναν πίνακα που αναλαμβάνει την διαδικασία εκκίνησης / παύσης ανάλογα με το είδος της γεννήτριας.

Δεν συνηθίζεται στις μικρές και φορητές γεννήτριες. Συνήθως μπαίνει σε πολυκύλινδρες γεννήτριες από 10kVA και άνω.

 

Για να καταλάβουν καλύτερα, εξήγησε τους ότι θέλεις έναν πίνακα αυτόματης εκκίνησης όπως αυτούς που φτιάχνουν για να παίρνει η γεννήτρια μπροστά σε περίπτωση διακοπή ρεύματος, απλά δεν χρειάζεσαι τον μεταγωγικό ρελέ ισχύος (που θα είχε ένας τέτοιος πίνακας) κα δεν χρειάζεσαι τον επιτηρητή του δικτύου.

Η δική σου εντολή (ψυχρή επαφή του SI) θα έχει τον ρόλο που θα είχε η ψυχρή επαφή του επιτηρητή δικτύου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο genesis για την γεννήτρια απλά ψάχνω κάτι οικονομικό, γι'αυτό η αρχική μου σκέψη ήταν στα 3kVA.

Αλλά από οτι βλέπω, λόγω διαθεσιμότητας κ όλας, θα επιλέψω μία μεγαλύτερης ισχύος.

 

Όσο για τον αυτοματισμό της γεννήτριας μου έδωσες να καταλάβω τί ακριβώς πρέπει να ζητήσω!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια γεύση από τιμές (σύγκριση εννοώ). Θα διαπιστώσεις ότι "αγοράζοντας" μερικά kVA παραπάνω δε θα πάει ο κούκος για αηδόνι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Όσο για τον αυτοματισμό της γεννήτριας μου έδωσες να καταλάβω τί ακριβώς πρέπει να ζητήσω!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλημέρα!!!

 

Τελικά πως προχώρησες με τον αυτοματισμό?

 

Προσπαθώ να σχεδιάσω ένα αντίστοιχο σύστημα βασισμένο σε άλλο Inverter που έχει ενσωματωμένο ρελέ για την εκκίνηση της γεννήτριας (μέγιστο φορτίο στο ρελέ 230Vac / 12Vdc / 24Vdc / 16A) και αυτόματη μεταγωγή όταν δει στην είσοδο του AC από την γεννήτρια ένα προγραμματιζόμενο voltage.

 

Στην δική σου περίπτωση τι σου πρότειναν τελικά για τον αυτοματισμό?

 

Χρίστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.