Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με μετασχηματιστή


enbi

Recommended Posts

καλησπέρα σας. λοιπόν, έχω ένα μ/σ 48V και με ένα ποτενσίομετρο μεταβάλλω το ρεύμα στο πρωτεύον του. με αυτό τον τρόπο κατά αντιστοιχία μεταβάλλεται και το δευτερεύον. το πρόβλημα είναι οτι ανεβο-κατεβαίνει η τιμή του ρεύματος από μόνη της χωρίς εγώ να το μεταβάλλω. που μπορεί να ωφείλεται αυτό?

σας ευχαριστώ εκ τον προτέρον για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στα θέματα των ΣΗΕ (για να πω τη μαύρη αλήθεια απεχθανόμουν τον τομέα αυτόν) οπότε τι στο καλό να υποθέσω :roll:

Επειδή η εξίσωση του ιδανικού μετασχηματιστή είναι Vp/Vs = Is/Ip (s:secondary, p:primary πρωτεύον) μπας κι έχεις αστάθεια στην τιμή της τάσης εισόδου??

Π.χ. στο κατσικοχώρι μου τα καλοκαίρια (που έχει περισσότερο κόσμο => άρα μεγαλύτερη καταπόνιση για το δίκτυο) αν δεις τι δείχνει το πολύμετρο LOL σαν καρδιογράφημα ηλικιωμένου ομοιάζει η τάση (τι 220 και πράσινα άλογα)...

Για πολυμέτρησέ τη Vp για παν ενδεχόμενο κι αν δεν είναι αυτός ο λόγος τότε ας βοηθήσει άλλο μέλος που έχει εντρυφήσει στα ΣΗΕ....

Edited by YiagosXXL
Link to comment
Share on other sites

Καλώς :)

Όταν ξαναμπείς forum, μετέφερε τις παρατηρήσεις σου. Θα πάρω τηλέφωνο κι έναν παλαιό συνφοιτητή, μπας κι έχει κάποια ιδέα επειδή πήρε τομέα ΣΗΕ (εγώ Τηλεπικοινωνίες ήμουν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μεταβολή του ρεύματος, πότε συμβαίνει; Εννοώ, σε ποιά θέση του ποτενσιόμετρου; Μήπως στο σημείο που στραγγαλίζεις πολύ το ρεύμα πρωτεύοντος;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε μου την τράση εισόδου δεν μας είπες.

Υποβιβασμού της τάσης ειναι και τι κατανάλωση έχεις?

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Μετατροπή σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.