Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aγροτεμαχιο πανω στο οριο του οικισμου


LIANA KATSANI

Recommended Posts

καλησπερα σας.Εχω ενα αγροτεμαχιο 1340 τ.μ. εκτοσ σχεδιου στο χωριο Φιλωτι στη Ναξο το οποιο ειναι πανω στο οριο του οικισμου συγκεκριμενα η μια του πλευρα 30 μετρα ειναι πανω στο οριο. μπορω να χτισω εστω κατι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "πάνω στο όριο"? Το κόβει η γραμμή του οικισμού το γήπεδο ή όχι.Η μήπως εννοείτε ότι για 30μ ταυτίζεται η γραμμή του οικισμού με το όριο του ακινήτου σας, πράγμα πολύ σπάνιο έως αδύνατο για οικισμούς με όρια του 85 που μπαίνουν με απόκλιση.

Βέβαια για όλα αυτά θα σας απαντήσει ο μηχανικός σας που θα κάνει και το τοπογραφικό και θα γράφει και επάνω αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι.Από εδώ θα λάβετε μάλλον λανθασμένη πληροφορία λόγω έλλειψης στοιχείων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η απάντηση του συναδέλφου Ενημερωτικά μόνο θα ήθελα να πως ότι αν το ακίνητό σας τέμνεται από όριο οριοθετιμένου οικισμού κάτω των 2000 κατ τότε θεωρείτε σαν εντός οικισμού τμήμα από το ακίνητο όσο το όριο αρτιότητα εμβαδού του οικισμού Αλλά επειδή χρειάζονται και άλλα στοιχεία όπως πχ πρόσωπο σε κοινοτική οδό για την οικοδόμηση του ακίνητού σας , θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε μηχανικό της περιοχή του ακινήτου σας ή και οποιασδήποτε μηχανικό από άλλη περιοχή που θα έχει γνώση ακριβώς τα στοιχεία της περίπτωσή σας

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το αγροτεμαχιο συνορευει με δημοτικη οδο πλατους 2.50 μετρων η οποια ειναι το οριο του οικισμου. εχει προσωπο στο οριο 30 μετρα.εχω τοπογραφικο το οποιο λεει οτι ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. υπαρχει περιπτωση να μπορω να χτισω κατι αφου συνορευει με το οριο? υπαρχουν διπλανα σπιτια και εγω δεν μπορω να φτιαξω κατι? ο οικισμος ειναι κατω απο 2000 κατοικους.

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν (και μόνο τότε) η δημοτική οδός αυτή ,είναι έτσι χαρακτηρισμένη με απόφαση νομάρχη, τότε αν καλύπτει το γήπεδο της ημερομηνίες προΰπαρξης μπορεί να γίνει άρτιο και οικοδομήσιμο.Εφόσον όμως έχετε τοπογραφικό (πρόσφατο υποθέτω) που λέει μη αρτιο τότε....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το αγροτεμαχιο συνορευει με δημοτικη οδο πλατους 2.50 μετρων η οποια ειναι το οριο του οικισμου. εχει προσωπο στο οριο 30 μετρα.εχω τοπογραφικο το οποιο λεει οτι ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. υπαρχει περιπτωση να μπορω να χτισω κατι αφου συνορευει με το οριο? υπαρχουν διπλανα σπιτια και εγω δεν μπορω να φτιαξω κατι? ο οικισμος ειναι κατω απο 2000 κατοικους.

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Δυστυχώς πρέπει να τέμνει την ιδιοκτησία η γραμμή που ορίζει το όριο του οικισμού και όχι να εφάπτεται για να ισχύει αυτό που γράφω στον ποστ 3 , όπως φαίνεται από τα γραφόμενα αφού ο δρόμος είναι και όριο Για δες μήπως έστω και λίγο το κόβει κάπου

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

LIANA KATSANI, δυστυχώς καμιά φορά τα πράγματα δεν είναι όπως ελπιζαμε.Αυτο ελπίζω να ήταν και η αιτία της αρνητικής ψήφου σε μια απάντηση σύμφωνη με τις πολεοδομικές διατάξεις ε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩ

LIANA KATSANI, δυστυχώς καμιά φορά τα πράγματα δεν είναι όπως ελπιζαμε.Αυτο ελπίζω να ήταν και η αιτία της αρνητικής ψήφου σε μια απάντηση σύμφωνη με τις πολεοδομικές διατάξεις ε?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΨΗΦΟ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΩ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑ!!!

 

ΣΥΓΝΩ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΨΗΦΟ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΩ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑ!!!

Συγνωμη και για τα κεφαλαια γραμματα Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

δικαιουμαι να φτιαξω αγροικια? το αγροτεμαχιο εχει ελαιοδεντρα και αλλα οπωροφορα δεντρα. το οριο του οικισμου εχει 20 χρονια να αλλαξει. μπορω να κανω κατι να το επεκτεινω? καθε ποτε αλλαζουν τα ορια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο και θα πρέπει να υπάρχουν οι προυποθέσεις να γίνει Δηλαδή να υπάρχουν παλαιές κατοικίες πέραν του ορίου που να δικαιολογούν την επέκταση του ορίου του οικισμού Φυσικά ξεκινάς από την έγκριση του Δημοτικού συμβουλίου του τοπικού ΟΤΑ και μετά υπάρχει συνέχεια στην οποία θα πρεπει να την αναθέσεις σε συνάδελφο να στην τρέξει Ομως είναι πολύ δύσκολο να εγκριθεί επέκταση ορίων οικισμού

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.