Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε πρέπει να εκδίδεται το ΠΕΑ σε κτίριο κατά ΚΕΝΑΚ


anestis1

Recommended Posts

Εγώ έχω μία οριστική ρευματοδότηση σε μονοκατοικία με ΜΕΑ-ΚΕΝΑΚ και η πολεοδομία μαζί με τις φωτογραφίες-υπ. δηλώσεις (η οικ. άδεια ήταν προ ελεγκτών δόμησης) ζητάει και ΠΕΑ να βγαίνει τουλάχιστον Β κλάση. Εγώ έχω την εντύπωση ότι ρεύμα παίρνεις με την παλιά διαδικασία και δεν χρειάζεται τώρα να γίνει ΠΕΑ. Βέβαια λέει ο νόμος ότι χρειάζεται μετά την αποπεράτωση, αλλά δεν λέει παραπάνω πράγματα, ούτε τι ποινές έχεις αν δεν το κάνεις κλπ. Πιστεύω ότι με τη μονοκατοικία αυτός ίσως ποτέ δεν χρειαστεί να βγάλει ΠΕΑ. Εσείς γνωρίζετε κάποια νομοθεσία για το ρεύμα αν θέλει ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια λέει ο νόμος ότι χρειάζεται μετά την αποπεράτωση,

αυτό το αναφέρει ο νόμος σε περιπτώσεις που γίνονται συμβόλαια αγοραπωλησίας σε ημιτελές κτίριο. η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Εσείς γνωρίζετε κάποια νομοθεσία για το ρεύμα αν θέλει ΠΕΑ?

 

το έψαχνα και εγώ , αλλά δε βρήκα κάτι στη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια λέει ο νόμος ότι χρειάζεται μετά την αποπεράτωση, αλλά δεν λέει παραπάνω πράγματα, ούτε τι ποινές έχεις αν δεν το κάνεις κλπ.

αυτό το αναφέρει ο νόμος σε περιπτώσεις που γίνονται συμβόλαια αγοραπωλησίας σε ημιτελές κτίριο. η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική.

Σε κάθε περίπτωση μετά την αποπεράτωση είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να ζητήσει την έκδοση ΠΕΑ. Ο Ν. 3661/2008 (ΦΕΚ 89 Α / 2008) στο άρθρο 6 γράφει:

"Άρθρο 6

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης

1. Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή νέου κτιρίου ή η ριζική ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου κατά το άρθρο 5, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης. Κατά την πώληση ή τη μίσθωση κτιρίων διατίθεται από τον ιδιοκτήτη στον αγοραστή ή τον μισθωτή αυτών πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων εδαφίων δεν μπορεί να αποκλεισθεί με συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών".

 

Στο ίδιο άρθρο στη συνέχεια γράφει πως:

"Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, καθορίζονται οι ειδικότεροι όροι έκδοσης και διάθεσης του ανωτέρω πιστοποιητικού,

καθώς και οι διοικητικές κυρώσεις σε βάρος του υπόχρεου, σε περίπτωση μη έκδοσης ή μη διάθεσής του. Με

την ίδια απόφαση καθορίζεται, σε περίπτωση επιβολής προστίμου, η διαδικασία είσπραξης αυτού, καθώς και

κάθε αναγκαία λεπτομέρεια".

Ωστόσο δεν έχω δει κάποια -μεταγενέστερη- τέτοια Κ.Υ.Α.

Ούτε και αναφέρεται πουθενά αν η έκδοσή του είναι προαπαιτούμενη για τη σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας.

 

Απλά, εικάζω πως μάλλον όχι, γιατί πως, για παράδειγμα, θα κάνεις τις δοκιμές - ρυθμίσεις για τις Η/Μ εγκαταστάσεις του κτιρίου, αν δεν έχει γίνει η σύνδεση με τα δίκτυα; Με τις εργοταξιακές συνδέσεις δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα.

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια του Σεπτεμβρίου 2010(με μελέτη θερμομόνωσης) πριν από την εφαρμογή ΚΕΝΑΚ 

και αποπεράτωση το 2014 είναι απαραίτητο το ΠΕΑ για νέο κτίριο? 

Και αφού δεν έχει εφαρμοστεί ΚΕΝΑΚ πρέπει να βγαίνει τουλάχιστον κατηγορία Β?

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται για το ΠΕΚ όμως, για να πάρει ρεύμα. Σύμφωνα με τον Ν.4122/2013, άρθρο21.

Όμως στον Ν.4030/2011,.άρθρο 45 λέει πως για τις Ο.Α. που έχουν ήδη υποβληθεί

εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.

Άρα βγαίνει ΠΕΑ για το ΠΕΚ χωρίς δέσμευση για ελάχιστη κατηγορία Β? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μην το κουράζεις....

 

Για κτήρια προ της 1/10/2010 δεν απαιτείται να εκδοθεί ΠΕΑ...για να το νοικιάσει ή να το πουλήσει μετά την όριστική σύνδεση με το ΔΕΗ, ναι !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.