Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση δηλώσεων αυθαίρετων κατασκευών


xaniared

Recommended Posts

Μανωλη 3 ειναι οι εκδοχες αν δε παρει παραταση

 

1. Ολα τα αυθαιρετα να υπαχθουν σε μια βδομαδα. (εδω γελαμε, γτ δεν ειναι καν μια βδομαδα ειναι 4-5 μερες)

2. Σε οσους κανουν συμβολαιο και θελουν να τακτοποιησουν να επιοβληθει τσουχτερο προστιμο (για να μαθουν πουν δεν ηθελαν να υπαχθουν νωριτερα)

3. Η βεβαιωση μηχανικου να κοστολογειται με 3Ε στο περιπτερο και με 2.5Ε στο Σουπερ Μαρκετ (λες το ονομα του μηχανικου που σε ενδιαφερει και εχεις 2 αντιγραφα σε μιση ωρα)

 

Αυτα....

Κατα τα αλλα, παραταση θα δοθει.

Ο καθε δημοσιογραφισκος το πρωι που ξυπναει σκεφτεται τι ειδηση θα δημιουργησει και το κανει (μου το εχει πει γνωστος μου δημοσιογραφισκος, μου το εχει πει και φιλη που εχει ηλεκτρονικη εφημεριδα)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου λέει να μη δοθεί παράταση και να ανακοινωθεί ένας πληρέστατος οδηγός αντιμετώπισης για τα εκτός ρύθμισης πλέον αυθαιρέτα...ειλικρινά θα ήθελα να δω αντιδράσεις...

 

Αλλά αργεί η μέρα που θα γίνει πράξη το παραπάνω...όσο αργεί και η μέρα που αυτό το κράτος θα δείξει λίγη σοβαρότητα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Άκου εκεί να τους επιβραβεύσουν.. Μα αυτό έρχεται σε αντίφαση με το δημοσίευμα ότι σκέφτονται μείωση των προστίμων για

να παροτρύνουν και τους υπόλοιπους που δυσκολεύονται.

Αν η απάντηση στη ΔΗΛΩΣΗ του γενικού γραμματέα Χωροταξίας και Αστικού Περιβάλλοντος Σωκράτη Αλεξιάδη, αλλά και του άρθρου της Καθημερινής για παράταση και μείωση

του προστίμων είναι αυτό στα ΝΕΑ, τότε λυπάμαι και για το ΥΠΕΚΑ αλλά και για τα ΝΕΑ.

Καλά βγάζουν νόμους για να παίζουν με τον κόσμο; Γιατί δεν είναι σταθεροί στις απόψεις τους;;

Τα αυθαίρετα αυθαίρετα και ούτε 4014, ούτε τακτοποίηση Η/Υ.

Ειλικρινά τα ΝΕΑ θα έπρεπε να ντρέπονται..

 

"Την Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου λήγει οριστικά η προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων τακτοποίησης των αυθαιρέτων. Πρόκειται για την τέταρτη κατά σειρά παράταση που έχει δοθεί από το ΥΠΕΚΑ, το οποίο πλέον δεν προτίθεται να επιμηκύνει περισσότερο την προθεσμία δήλωσης των αυθαιρέτων. Αντίθετα, εξετάζει το ενδεχόμενο να επιβραβεύσει όσους έχουν ήδη ενταχθεί στη διαδικασία ρύθμισης και λόγω της πολύ δύσκολης οικονομικής συγκυρίας αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους"

http://www.tanea.gr/...le/?aid=4750028

 

 

Δηλαδή πάγωσε την αγορά και τώρα άρχισε τα πλέον;; Αυτό αν δεν είναι εκβιασμός της τελευταίας

στιγμής καλοπροαίρετα το λες απλά μια παρότρυνση. Όμως σε 4-5 μέρες δε γινεται σωστή δουλειά

για αυτούς που το άφησαν για μετά τις 14 Σεπτεμβρίου. Είναι κρίμα σε αυτό το λαό να φερόμαστε

σα σε πρόβατα. Τα ΝΕΑ για ηθικούς και μόνο λόγους δε θα έπρεπε να επιτελέσουν αυτο το ρόλο.

 

http://www.skai.gr/n...iisi-prostimon/

 

Ας δούμε ποιος έχει πιο μεγάλα @@, ΣΚΑΙ ή ΝΕΑ.. Βρε δε ντρεπόμαστε λέω εγώ..

Έτσι θα βγούμε από την κρίση;

 

3. Η βεβαιωση μηχανικου να κοστολογειται με 3Ε στο περιπτερο και με 2.5Ε στο Σουπερ Μαρκετ (λες το ονομα του μηχανικου που σε ενδιαφερει και εχεις 2 αντιγραφα σε μιση ωρα)

Ίσα ίσα αυξάνεται η ζήτηση ανεβαίνει η τιμή, αλλά αυξάνεται και ο χρόνος παραλαβής της βεβαίωσης, οπότε;

 

..Κατα τα αλλα, παραταση θα δοθει.

Ο καθε δημοσιογραφισκος το πρωι που ξυπναει σκεφτεται τι ειδηση θα δημιουργησει και το κανει (μου το εχει πει γνωστος μου δημοσιογραφισκος, μου το εχει πει και φιλη που εχει ηλεκτρονικη εφημεριδα)

Δεν ξέρω ίσως πρόκειται για άδειασμα του Γραμματέα. Με τι καμάρι το έντυπο του ΤΕΕ μας ενημέρωνε μέσα στην εβδομάδα..

Τι άλλαξε, μας κάνουν παιχνιδάκια;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η "Καθημερινή" πάντως επιμένει και σήμερα (καθώς αναβλήθηκε η συνάντηση την Πέμπτη στο ΥΠΕΚΑ επι του θέματος, θεωρώ ότι αυτό ξεκίνησε την κακοδαιμονία)

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_08/09/2012_494814

και καθως είναι η μόνη εφημερίδα που αναφέρθηκε σε δηλώσεις του ΓΓραμματέα Αλεξιάδη, θεωρώ ότι η πηγή του είναι πιο αξιόπιστη και συνεχίζω χαλαρή το Σαββατοκύριακό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι στα κομμάτια λόγο έχουν να γράψουν ψέμματα στα νέα. Ελπίζω πως είναι μούφα. Αλλά γιατί; Γιατί τέτοια μούφα; Γιατί στην τελευταία στιγμή ΤΕΤΟΙΟ άγχος; ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ CUTTERS ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ

Link to comment
Share on other sites

και ο ΣΚΑΙ με σημερινο του δημοσίευμα μοιαζει να τα μαζευει...

 

εκειπου έδινε και ημερομηνιες τωρα δε κανει κανενα σχολιο για παράταση ενώ δηλώνει οτι η προθεσμία λήγει τη προσεχή παρασκευή

 

http://www.skai.gr/n...-ta-authaireta/

 

 

για το παραπάνω δημοσίευμα του ΣΚΑΙ αναφέρει τη καθημερινή ως πηγη, οπου και η ιδια εδινε ως δεδομένο τη παράταση και τωρα και αυτή τα μαζευει...

Edited by mixanikos710
Link to comment
Share on other sites

welp, ως εδώ ήταν για κάποιους λοιπόν :/

Καλή τύχη σε όσους αντέξετε.

Όσα λάθη είχαν προγραμματιστεί να διορθωθούν με τη νέα παράταση, όσες συναντήσεις και εξηγήσεις στους πελάτες, πλέον θα πρέπει να γίνουν τελευταία στιγμή και βιαστικά, καταλήγοντας σε χάος, φωνές κλπ.

 

όμορφα.

Edited by Loaderini
Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε αυτοί σε λίγο μπορεί να μετανοιωσουν και για το μνημόνιο. .

Γιατί όμως τόσες ύβρεις στους αντιμνημονιακους; Δε θα αντέξει η χώρα

τόσες επιπολαιοτητες..

 

 

 

Τελικά τα αυθαίρετα είναι αυθαίρετα; Κάνουν κακό η δε κάνουν; Αν κάνουν γιατί

τακτοποιούνται;Γιατί αυτή η αστάθεια κάθε τρεις και λίγο;Ποιους εξυπηρετεί ;

;;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δεδομενο οτι οι τακτοποιησεις σα τακτοποιησεις δε θα παψουνε ποτε....

 

πολλοί εχουν αυθαιρεσίες που ούτε καν τις ξέρουν. είμαι σίγουρος οτι ολοι εχουμε περιπτωσεις που κάποιος πηγε να κανει μεταβίβαση και ξαφνικα ανακαλύπτει οτι αυτο που είχε έχει πολεοδομική αυθαιρεσια...

 

εαν σταματήσει λοιπόν αυτό είναι σα να σταματάνε ολες οι μεταβιβάσεις - καθώς δε θα παίρνουν το χαρτί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών.

 

 

το πιο πιθανό πλέον- και σε συνδιασμό με οσα εχουμε διαβασει είναι το ακόλουθο σενάριο...

 

να τελειώσει η τακτοποίηση τη Παρασκευή. Μετά απο κανα δυο μήνες καιμε τη πίεση της αγοράς καθώς δε θα γίνονται μεταβιβάσεις κλπ κλπ

 

βγαίνουν στη φόρα ολα αυτά που ακούγονται όλες αυτές τις ημέρες. Έρχεται ενας νεος νόμος ο οποίος θα ισχύει για πάντα και θα τακτοποιεί τα αυθαίρετα. Δεν θα είναι ακριβώς τακτοποίηση αλλά ενας νόμος για το τρόπο καταβολής προστίμων σε αυθαίρετα και εξορθολογισμός αυτών ( εδω δένουν ολα αυτά που διαβάζουμε τόσες ημέρες για μειωση προστίμων σε παλιές κατασκευές , κωδικοποίηση των αυθαιρεσιών κλπ κλπ)

 

Έτσι όσοι μπήκαν στο νόμο εως τώρα καλώς έπραξαν, οι υπόλοιποι .... θα τακτοποιούν αλλά με τη μορφή συνεχούς προστίμου - μικρότερου και για πάντα.

 

έτσι συνεχίζονται οι μεταβιβάσεις, δεν υπάρχει λήξη στο νόμο και οι άτακτοι που δεν εντάχτηκαν στο νόμο θα έχουν την ευκαιρία τους αλλά με άλλη μορφή... και τα ταμεία συνεχίζουν να εισπράτουν.... γιατι να παρω τώρα 5000 μαζεμένα που δε τα εχει κανένας και μη παίρνω 300 ε κάθε χρόνο για πάντα σα χαράτσι που ο άλλος θα το αποδεχτεί μιας και εχει αυθαίρετο και είμαι σύμφωνος και με το ΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.