Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σαυ - Φαυ για ικριώματα


Recommended Posts

υπαρχει συναδελφος που εχει κανει σαυ-φαυ για τοποθετηση ικριωματων προκειμενου να τοποθετησω εξωτερικη θερμομονωση σε όροφο; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μα στο ΣΑΥ & ΦΑΥ δεν κάνεις τίποτα -απλώς αναφέρεις ότι η τάδε και ή τάδε εργασία είναι επικίνδυνη και ότι χρειάζεται η τοποθέτηση ικριωμάτων ή η λήψη των τάδε μέτρων ασφαλείας (δεν υποβάλεις σχέδια ικριωμάτων και υπολογισμούς -όπως ίσως φαντάζεσαι)

Πάντως είσαι ο ποινικά και αστικά υπεύθυνος και σύμφωνα με τα Π.Δ για τα μέτρα ασφαλείας πρέπει προ της έναρξης των εργασιών να πιστοποιήσεις εσύ μαζί με τον αρχιμάστορα των εργασιών ότι τοποθετήθηκαν σωστά και είναι έτοιμα προς χρήση (νομίζω με Υ.Δ η Τ.Ε που δίνεται στον ιδιοκτήτη-όλα αυτά αν τα θυμάμαι καλά)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θέλω να βγάλω έγκριση μικρής κλιμακας για επισκευή επιχρισμάτων και χρωματισμούς με ικριώματα.

 

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ σαυ-φαυ. Βρήκα κάποια πρότυπα εδώ στο φόρουμ αλλά μου φαίνονται υπερβολικά πολύπλοκα! Χρειάζονται όντως όλα αυτά γι ένα τέτοιο έργο;

Εχει κάνει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εργασία και έχει καποιο πρότυπο;

 

Επίσης όταν λέει ανάληψη επίβλεψης, δηλαδή πρέπει αυτός που υπογράφει να είναι εκει για όλο το διάστημα που γίνονται οι εργασίες και να ελέγχει αν τηρούνται τα μέσα ασφαλείας; Αν γίνει καποιο ατύχημα ο μηχανικός έχει την ευθύνη;;

 

Τέλος (λίγο άσχετο με το θέμα αλλά για να μην ανοίξω καινούριο) Μαζί με τους χρωματισμούς θέλω να κάνω και μια μικρή διαμόρφωση εδάφους με ένα μικρό κράσπεδο περιμετρικά του κτιρίου για να διορθωθούν οι κλίσεις. Αυτό κανονικά πάει με 48ωρη. Στη μικρή κλίμακα δεν αναφέρει κάτι για διαμόρφωση εδάφους. Υποθέτω ότι μπορώ να το εντάξω και αυτό στη μικρή κλίμακα αφού απαιτείται πιο "light" άδεια. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

. Στη μικρή κλίμακα δεν αναφέρει κάτι για διαμόρφωση εδάφους. Υποθέτω ότι μπορώ να το εντάξω και αυτό στη μικρή κλίμακα αφού απαιτείται πιο "light" άδεια. Σωστα;

αυτό 

δηλ να απαιτούνται και Ε.Ε.Μ.Κ και 48/ωρη 

το είχα θέσει από παλιό ως υπερβολή

(κανονικά έπρεπε να αναφέρεται πάνω στο έντυπο της Ε.Ε.Μ.Κ

ότι καλύπτονται και εργασίες 48/ωρης) 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος (λίγο άσχετο με το θέμα αλλά για να μην ανοίξω καινούριο) Μαζί με τους χρωματισμούς θέλω να κάνω και μια μικρή διαμόρφωση εδάφους με ένα μικρό κράσπεδο περιμετρικά του κτιρίου για να διορθωθούν οι κλίσεις. Αυτό κανονικά πάει με 48ωρη. Στη μικρή κλίμακα δεν αναφέρει κάτι για διαμόρφωση εδάφους. Υποθέτω ότι μπορώ να το εντάξω και αυτό στη μικρή κλίμακα αφού απαιτείται πιο "light" άδεια. Σωστα;

Σε αντίστοιχη περίπτωση πρωτοκόλλησα ταυτόχρονα και ΕΕΜΚ και 48ώρη, η κάθε μια για τις εργασίες στις οποίες εμπίπτει, μιας και η ΥΔΟΜ δεν έδειξε διάθεση να τα περάσει όλα σε μια ΕΕΜΚ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.