Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας καθαριστηρίου


bt.architecture

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα θέμα που δεν γνωρίζω καθόλου. Πελάτης μου, ιδιοκτήτης καθαριστηρίου, ζητάει να μετακομίσει την επιχείρηση του σε άλλο κατάστημα. θέλει άδεια λειτουργίας. Η άδεια δίνεται από τον δήμο? Τι χαρτιά και μελέτες θα χρειαστούν? Χρειάζεται μηχανολόγος? θα πάω αύριο μια βόλτα από την Πολεοδομία μήπως και με κατατοπίσουν, αλλά αν κάποιος το έχει ξανακάνει θα με βοηθούσαν μερικές κατευθύνσεις. Ευχαριστώ!!! :???:

Link to comment
Share on other sites

την άδεια δεν την παίρνει από το Δήμο-αλλά από κάποια άλλη Υπηρεσία -νομίζω Ανάπτυξης (πρώην ορυκτού πλούτου) λογίζεται ως εργαστήριο

την βεβαίωση νομ/τας τη δίνει η Πολεοδομία

Απαραίτητα πρέπει να επιτρέπεται από τη χρήση γης (δες από το Σ.Π. τη χρήση του Ο.Τετραγώνου σου)

Χρειάζεται μηχανολόγος για τον εξοπλισμό (για βεβ καλής λειτουργίας)

και θέλουν και στατική επάρκεια κτίσματος από 2 πολ μηχανικούς

(αυτά πριν από 2-3 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Δ/νση αναπτυξης οπως είπε ο συναδελφος.

Θα σου πουν τα δικαιολογητικά που πρεπει να καταθεσεις.

Ξεκινα παραλληλα με χρήση γης...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Είμαι αρχιτέκτονας. Τη στατική επάρκεια δεν μπορώ να την υπογράψω εγώ μαζί με τον πολ. μηχ, που συνεργάζομαι? Βρήκα τον Ν. 158β/3-2-12. Γνωρίζετε μήπως από που παίρνω την απόφαση έγκρισης των Περιβαλλοντικών όρων που αναφέρει? Επίσης μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με ανάλογο θέμα, ποια αμοιβή θεωρείτε λογική για μια άδεια λειτουργίας? Η μηχανολόγος για την πυρασφάλεια μου ζήτησε 400ευρώ+ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα στεγνοκαθαριστήρια είναι στην Κατηγορία Β. Οποτε δε χρειαζεται μελετη αλλα ΠΠΔ. Δες ΦΕΚ 21Β /2012

Τα ΠΠΔ είναι στο 1275Β/2012.

 

για τις τιμες δε μπορω να βοηθησω... Εχει απλοποιηθει γενικά η διαδικασία παντως ...

Link to comment
Share on other sites

απο που προκυπτει οτι απαιτειται στατικη επαρκεια? εγω στην Θεσ/νικη που εχω βγαλει μερικα στεγνοκαθαριστηρια δεν ειδα πουθενα να ζητουν τετοιο δικ/κο :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογητικο της Δ/νσης αναπτυξης είναι. Σε υπαρχον κτηριο βεβαιωση. Κοιτα το εντυπο με τα δικαιολογητικα. Λεει και για οικοδομική αδεια σε καινουρια κτηρια, αλλα δεν εξηγει τι ειναι το καινουριο και τι το παλιο... Εγω θεωρω οτι αν φτιαξεις κτηριο για να μπει η δραστηριοτητα δε χρειαζεται φυσικα στατικη επαρκεια. Αν το κτηριο προυπαρχει χρειαζεται

 

 

edit . Στα επαγγελματικα εργαστηρια εγινε σαφες οτι χρειαζεται με τον νομο 3982/2011. Με τον 3325 δεν το ζηταγαν για κατω των 22KW. πλεον χρειαζεται σε ολες τις κατηγοριες...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

ειναι περιεργο να ζητουν στατικη επαρκεια κτιριου σε αδεια λειτουργιας, δεν μου το'χουν ζητησει ποτε! Ειδα στην σελιδα της περιφερειας κεντρ. μακεδονιας τα νεα δικ/κα που ζητει η δ/νση αναπτυξης και νομιζω οτι μαλλον εχει να κανει με την στηριξη και εγκατασταση του μηχανολογικου εξοπλισμου, κατι που μαλλον δηλωνει καποιος π.χ. μηχανολογος μαζι με την δηλωση οτι ο εξοπολισμος ειναι σε χωρο κυριας χρησης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το ζήτησαν πριν 2,5 χρόνια

(υποθέτω ότι ίσως επειδή γίνεται χρήση ατμού υπό πίεση και υπό το φόβο πιθανής έκρηξης )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.