Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

επιπλέον δόμηση σε οικογένειες με τέκνο(α)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

πριν από λίγο καιρό μου ανέφερε ένας μεσίτης ότι υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις όπου μπορείς να ζητήσεις επιπλέον δόμηση εάν έχεις οικογένεια με παιδί(ά). Σε ερώτηση στην πολεοδομία μου είπαν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν μου έδωσαν περισσότερες πληροφορίες. Θα ήμουν υπόχρεος εάν κάποιος γνωρίζει ή έχει τις διατάξεις να τις διαβάσω ώστε να δω εάν τις πληρώ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

θα δεις το αρθρ. 41 του ν. 1337/83 ΦΕΚ Α 33/1983

και στο αρθρ. 265 του Δ 580/99

καλή συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα

 

Σε οριζόντια ιδιοκτησία, 20ετίας, σε οικία 120 τετραγωνικών, για πενταμελής οικογένεια, μπορεί να καλυφτεί χώρος ο οποίος κατά τα άλλα ικανοποιεί τις προϋποθέσεις (δεν βρίσκεται πάνω από δημόσιο χώρο ή ακάλυπτο πολυκατοικίας κλπ) για κατασκευή ενός υπνοδωματίου ακόμα 10-12 τετραγωνικών; Υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία;

 

Εναλλακτικά να ρωτήσω από το 1990 και μετά έχει αλλάξει ο συντελεστής δόμησης στη Νίκαια-Πειραιά και εάν ναι πόσο ήτανε και πόσο πήγε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αφου λες "οριζοντια ιδιοκτησια"

ειναι προφανες οτι εχεις ενα αυτοτελες διαμερισμα, σε ενα οικοπεδο...με κάποιους άλλους μαζι...

Αρα οχι...

 

Διαφορετικα θα ήταν αν ήσουν κυριος ενος οικοπεδου και ηθελες να υπαχθεις στις ανω διαταξεις...

Επομενως, βλεπεις τον μηχανικο σου...θα σου απαντησει και για το β' ερωτημα

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.