Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

το FESPA demo μπορείς να το βρεις από εδώ ....

(δεν σώζει δεν εκτυπώνει)....

 

http://www.lhlogismiki.gr/files/MASTER_EDU-4WEB1.EXE

 

ΤΟ ΣΤΕΡΕΟΣΤΑΤΙΚΑ ... to καλοκαίρι μαζί με το τεύχος του ΣΠΜΕ είχε μια έκδοση full για 30 ημέρες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη απ'οτι εχω καταλαβει χρησιμοποιουν πολλοι σάυτο το forum το εν λογω προγραμμα,ειστε ευχαριστημενοι απο την αναλυση-διαστασιολογηση του?

δεν αναφερομαι στην ευκολη εισαγωγης ξυλοτυπου που ειναι κορυφαιο.

 

τι πιστευετε πρεπει να προστεθει-αλλαξει?

 

απο το λιγο που το εχω δουλεψει πιστευω ειναι αντιοικονομικο στον οπλισμο τοιχειων μιας και τον πλευρικο οπλισμο στις κρυφοκολωνες δεν τον λαμβανει υπ'οψην.

 

επισης η στρεψη που μεταβιβαζουν οι πλακες στις δοκους ειναι ενα προβλημα...

 

μαλλον καλο θα ηταν να προστιθενταν πεπερασμενα.

 

ως πιθανο αγοραστη του προγραμματος μεχρι το τελος του 1ου εξαμηνου του 2008,θα μου προτεινατε να προβω ανεπιφυλακτα στην αγορα του και αν οχι τι θα προτεινατε αντ' αυτου?

 

Υ.Γ εκτιμω την οποια βοηθεια-συμβουλη.

Link to comment
Share on other sites

...πλευρικο οπλισμο στις κρυφοκολωνες δεν τον λαμβανει υπ'οψην.

Αν εννοείς τον κατασκευαστικό οπλισμό στις κρυφοκολώνες λόγω αποστάσεων ράβδων (πρέπει <0,20μ) τότε ναι έχεις δίκιο αλλά όχι και υπερ-υπερδιαστασιολόγηση λόγω αυτού. Αν θέλεις να είσαι όσο οικονομικός γίνεται το fespa έχει το εργαλείο και λέγεται "έλεγχος υπάρχοντος". Βάζεις ό,τι οπλισμό θέλεις και σου ελέγχει αν επαρκεί.

 

επισης η στρεψη που μεταβιβαζουν οι πλακες στις δοκους ειναι ενα προβλημα...

Αναφέρεσαι μάλλον στην άμεση στρέψη λόγω εξώστη που δεν έχει συνέχεια. Ναι, αυτό δεν το κάνει το Fespa αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί κριτήριο επιλογής ενός προγράμματος! Το πρόβλημα λύνεται εύκολα κάνοντας τον υπολογισμό με το χέρι (Excel).

 

μαλλον καλο θα ηταν να προστιθενταν πεπερασμενα.

Μιλάς για επιφανειακά πεπερασμένα για πλάκες και τοιχία. Αυτό είναι ένα σοβαρό μείον όσο αφορά τις δυνατότητες του Fespa. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή ελπίζω στο κοντινό μέλλον θα εισαχθούν, θα δουλεύουν σωστά, θα είναι εύχρηστα και οικονομικά.

Τη δουλειά σου πάντως στις πλείστες των περιπτώσεων την κάνεις και χωρίς αυτά. Αν θεωρείς απαράβατο όρο την υποστήριξή τους στην επιλογή σου τότε κοίταξε μήπως θα ήταν καλύτερα να πας σ' ένα ξένο πρόγραμμα.

 

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω μετά από αρκετά χρόνια χρήσης του Fespa ότι είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω ότι είναι μια πλατφόρμα λογισμικού που αξίζει να επενδύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλυτερα να απευθυνθείς στο ίδιο το forum της LH αφου έχει και συγκεκριμένη ενότητα και εκει πέρα θα βρείς πιο πολλούς χρήστες του προγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

panos

 

O sundance είναι μέλος και των δύο forum και πολλές φορές ανοίγει θέματα με τα ίδια ακριβώς ερωτήματά και στα δύο forum. Αυτό δε θεωρώ ότι είναι κάτι το μεμπτό (καλά κάνεις sundance) αλλά θέλω να σου πω ότι είμαι σίγουρος ότι πρώτα έψαξε για απαντήσεις στο forum της LH-Λογισμικής και μετά εδώ.

 

Επιπλέον, στο forum της LH ίσως είναι δύσκολο για κάποια μέλη να εκφραστούν "ελεύθερα" λόγω τήρησης των στοιχειωδών κανόνων ευγένειας προς τους οικοδεσπότες.

 

Αν ανοίγεις ένα θέμα και περιμένεις απάντηση από την ίδια την LH τότε το να ανοίξεις θέμα στο δικό της forum είναι μονόδρομος.

 

Αν όμως περιμένεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου από συναδέλφους σου τότε θεωρώ ότι το παρόν forum είναι η καλύτερη επιλογή. Γιατί;

1) Διότι δεν ανήκει σε καμιά εταιρία!

2) Διότι έχει έναν πολύ μεγάλο αριθμό μελών, το μεγαλύτερο όλων των forums (ακόμα και αν αφαιρέσεις κάποια "μέλη" που είναι διαφημιστικά προγραμματάκια) και συνεχώς αυξανόμαστε.

3) Διότι κανένας δεν μπορεί να γράφει ως "επισκέπτης", όσοι θέλουν να συμμετάσχουν πρέπει να εγγραφούν.

4) Μπορείς να βρεις πάρα πολλά χρήσιμα από νομοθεσία, δωρεάν προγράμματα, προγράμματα χρηστών, δικτυακές παραπομπές και πολλά-πολλά άλλα.

 

Νομίζω ότι είναι το ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ βήμα που χρειαζόμασταν εμείς οι μηχανικοί και γι αυτό το στηρίζω όπως μπορώ.

Αυτό δε σημαίνει ότι απαξιώνω τα forum των εταιριών λογισμικού των οποίων την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη όπως πολλοί άλλοι ετσι κι εγώ είμαι χρήστης του συγκεκριμένου προγράμματος. Επίσης είμαι γραμμένος και στα δύο forum ως μέλος. Πραγματικά το forum για μηχανικούς είναι τρομερά χρήσιμο εργαλείο για όλους μας και ένα ανεξαρτητο βήμα που όλοι μεταφέρουν τις απόψεις τους.

 

Είμαι χρήστης του Fespa κάποια χρόνια τώρα και έχω κάποια εμπειρία για να κρίνω τυχόν ελλατώματα του ή αντίστοιχα τα δυνατά του σημεία. Εάν ανατρέξεις σε διάφορα θέματα που έχουν αναπτυχθεί στο forum της LH θα διαπιστώσεις οτι πρώτοι εμείς οι χρήστες "φωνάζουμε" για αναβαθμίσεις, για την εισαγωγή πεπερασμένων,κ.α.Εξάλλου υπάρχει ειδικό μέρος όπου φιλοξενούνται τέτοιες απόψεις ή παράπονα. Υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης δεν θέλω να τα αναφέρω όλα ονομαστικά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

Δηλαδή Χάρη, στο Forum της LH οχι μόνο δεν διαφημίζεται το πρόγραμμα αλλά απο εκεί αντλείς χρήσιμες πληροφορίες για τα αδύνατα σημεία του. Έχεις δίκιο οτι το forum των μηχανικών πραγματεύεται σχεδόν τα πάντα αλλά έχω την αίσθηση οτι αφού τουλάχιστον εμείς το κατακρίνουμε στο δικό του forum ίσως είναι λίγο άδικο ή και κουραστικό να αναφέρουμε συνεχώς τις ατέλειές του.

Βέβαια επειδή ενδεχομένως να έχω και άδικο, οτι πληροφορία θέλετε σχετικά με το fespa ευχαρίστως να την μοιραστώ με σας και τους υπόλοιπους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

panos

 

O sundance είναι μέλος και των δύο forum και πολλές φορές ανοίγει θέματα με τα ίδια ακριβώς ερωτήματά και στα δύο forum. Αυτό δε θεωρώ ότι είναι κάτι το μεμπτό (καλά κάνεις sundance) αλλά θέλω να σου πω ότι είμαι σίγουρος ότι πρώτα έψαξε για απαντήσεις στο forum της LH-Λογισμικής και μετά εδώ.

 

Επιπλέον, στο forum της LH ίσως είναι δύσκολο για κάποια μέλη να εκφραστούν "ελεύθερα" λόγω τήρησης των στοιχειωδών κανόνων ευγένειας προς τους οικοδεσπότες.

 

Αν ανοίγεις ένα θέμα και περιμένεις απάντηση από την ίδια την LH τότε το να ανοίξεις θέμα στο δικό της forum είναι μονόδρομος.

 

Αν όμως περιμένεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου από συναδέλφους σου τότε θεωρώ ότι το παρόν forum είναι η καλύτερη επιλογή. Γιατί;

1) Διότι δεν ανήκει σε καμιά εταιρία!

2) Διότι έχει έναν πολύ μεγάλο αριθμό μελών, το μεγαλύτερο όλων των forums (ακόμα και αν αφαιρέσεις κάποια "μέλη" που είναι διαφημιστικά προγραμματάκια) και συνεχώς αυξανόμαστε.

3) Διότι κανένας δεν μπορεί να γράφει ως "επισκέπτης", όσοι θέλουν να συμμετάσχουν πρέπει να εγγραφούν.

4) Μπορείς να βρεις πάρα πολλά χρήσιμα από νομοθεσία, δωρεάν προγράμματα, προγράμματα χρηστών, δικτυακές παραπομπές και πολλά-πολλά άλλα.

 

Νομίζω ότι είναι το ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ βήμα που χρειαζόμασταν εμείς οι μηχανικοί και γι αυτό το στηρίζω όπως μπορώ.

Αυτό δε σημαίνει ότι απαξιώνω τα forum των εταιριών λογισμικού των οποίων την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα ανέφερα παραπάνω.

 

 

ευχαριστω!με καλυψες απολυτα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.