Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

σχετικα με το φεσπα...

το δουλευω περιπου 6 μηνες...

Δεν κανει και "παπαδες" το προγραμμα, αλλα ουτε και χοντρα λαθη...

Ειδικα εγω που βρισκομαι στη ζωνη ΙΙΙ σεισμικοτητας αγορασα ενα συντηρητικο στατικο προγραμμα και πανω απόλα δοκιμασμενο απο αρκετους μηχανικους.

Σιγουρα εχει αδυναμιες, δεν το συζηταμε...

Απλα δεν νομιζω οτι τα λαθη μπορουν να αποβουν καθοριστικα ή μοιραια...

Τις λεπτομερειες τις συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ νόμιμα 2 προγράμματα το ΝΕΧΤ και το FESPA. To πρώτο λόγω της εταιρείας που εργάζομαι και το δεύτερο για δικές μου μελέτες.

Θα παραθέσω τις απόψεις μου και για τα 2 αυτά χωρίς να έχω δουλέψει άλλα ανάλογα ελληνικά πακέτα λογισμικού.

 

Για το Fespa έχω να πώ τα εξής.

 

1.Είναι κατα πολύ το καλύτερο ελληνικό πρόγραμμα εφαρμογής ΕΑΚ και ΕΚΩΣ όσν αφορά το γραφικό περιβάλλον, την ευκολία εισαγωγής φορέα αλλά και την ταχύτητα με την οποία θα ετοιμάσεις το τεύχος στατικών μελετών από την στιγμή που θα καταλήξεις στο στατικό προσομοίωμα. Ίσως είναι το μόνο με το οποίο μπορεί κάποιος να συντάξει πλήρη και ευπαρουσίαστα σχέδια χωρίς την χρήση δευτερεύοντος προγράμματος.

2. Έχει πολλά χρήσιμα εργαλεία για την κονή και καθημερινή πρακτική μελετών κοινών κτηρίων, όπως τον έλεγχο υποστυλώματος.

3. Είναι παραμετρικο ώς προς κάθε μέλος (αντικείμενο)

4. Αντιμετωπίζει κατα γενική ομολογία σωστά την μοντελοποίηση του φορέα από και προσομοιώνει σωστά τα τοιχώματα υπογείων (υψίκορμη δοκός) και τα διαφράγματα (αυξημένη ακαμψία δοκών).

5. Έχει καλή τεχνική υποστήριξη και μεγάλο αριθμό πελατών.

όμως

6.Δεν έχει (εκτός αν υπάρχει καμμία τελευταία έκδοση που αγνοώ) άμεση εισαγωγή φορέα σε 3d περιβάλλον.

7. Δεν έχει πεπερασμένα στοιχεία για πλάκες

8. Έχει ελλειπή προσομοίωση της κοιτόστρωσης.

 

Όσον αφορά την διαστασιολόγησή νομίζω γενικά ότι έιναι λίγο συντηρητικό ιδίως στην διαστασιολόγηση των δοκών και των πεδιλοδοκών.

 

Από την άλλη το ΝΕΧΤ παρόλο που υστερεί σε πολύ μεγάλο βαθμό στην χρήση του σε σχέση με το FESPA έχει πεπερασμένα στοιχεία (τριγωνικά, ορθογωνικα) με αυτόματο meshing τριγωνοποίησης.Έχει ένα Module 3d όπου εισάγεις φορέα σε 3d περιβάλλον και μπορείς να εισάγεις και να διαστασιολογήσεις ότι φορέα θέλεις αλλά με πολύ μεγάλη δυσκολία μια και το γραφικό του περιβάλλον υστερεί αρκετά.Επίσης έχει δυνατότητα εισαγωγής και διαστασιολόγησης τενόντων προέντασης. Ακόμα τελευταία έβαλε και δυνατότητα μη γραμμικής ανάλυσης κατευθείαν από τα αποτελέσματα διαστασιολόγησης ενόε φορέα, με πολλές ελλείψεις όμως.

 

Γενικά νομίζω ότι και τα 2 προγράμματα ικανοποιούν τις απαιτήσεις ενός μηχανικού που ασχολείται με κοινά οικοδομικά έργα. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαπιστώσει χονδροειδή λάθη σε κανένα από τα δύο.

 

Για το τέλος έχω μια πρόταση μια και το θέμα λογισμικού απασχολεί άρα πολύ τα μέλη του forum...όποιος έχει όρεξη να ορίσουμε έναν τυπικό φορέα ένα συγκεκριμένο προσομοίωμα και να το λύσει ό καθένας με το πρόγραμμα που διαθέτει...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον κατασκευαστικό οπλισμό στις κρυφοκολώνες λόγω αποστάσεων ράβδων (πρέπει <0,20μ) τότε ναι έχεις δίκιο αλλά όχι και υπερ-υπερδιαστασιολόγηση λόγω αυτού. Αν θέλεις να είσαι όσο οικονομικός γίνεται το fespa έχει το εργαλείο και λέγεται "έλεγχος υπάρχοντος". Βάζεις ό,τι οπλισμό θέλεις και σου ελέγχει αν επαρκεί.

 

δεν θελω να δωσω επιπλεον λεφτα σε ενα module για αυτη τη δουλεια.ειναι αυτονοητο,για εμενα,οτι η οικονομικη-βελτιστη διαστασιολογηση πρεπει να να γινεται απο το βασικο πακετο ενος προγραμματος.τωρα για αυτον που θελει να ψαξει αλλες μορφωσεις οπλισμου καλα θα κανει να το παρει αυτο το Module.

 

Αναφέρεσαι μάλλον στην άμεση στρέψη λόγω εξώστη που δεν έχει συνέχεια. Ναι, αυτό δεν το κάνει το Fespa αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί κριτήριο επιλογής ενός προγράμματος! Το πρόβλημα λύνεται εύκολα κάνοντας τον υπολογισμό με το χέρι (Excel).

 

συμφωνω αλλα πως την εισαγεις στο fespa?με κρυφοδοκους?δεν θα ηταν απλουστερο και πιο αμεσο να εισαγεται στρεπτικο φορτιο manually σε καθε δοκο?

 

 

Μιλάς για επιφανειακά πεπερασμένα για πλάκες και τοιχία. Αυτό είναι ένα σοβαρό μείον όσο αφορά τις δυνατότητες του Fespa. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή ελπίζω στο κοντινό μέλλον θα εισαχθούν, θα δουλεύουν σωστά, θα είναι εύχρηστα και οικονομικά.

 

 

απο το site της LH αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ακουγεται τα τελευταια 3 χρονια!ειναι πολυς καιρος αδιαφοριας της εταιριας που απευθυνεται και σε ενα τοσο μεγαλο μεριδιο μηχανικων.αλλες εταιριες με μικροτερο μεριδιο στην αγορα εχουν κανει προσθηκες προχωρημενων μεθοδων αναλυσης στο προγραμμα τους εδω και πολυ καιρο.αυτο με ξενιζει λιγο για την LH...

 

Αν θεωρείς απαράβατο όρο την υποστήριξή τους στην επιλογή σου τότε κοίταξε μήπως θα ήταν καλύτερα να πας σ' ένα ξένο πρόγραμμα
.

 

υποστηριξη εννοεις την αναβαθμιση ενος προγραμματος ή την τηλεφωνικη υποστηριξη?

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να δωσω επιπλεον λεφτα σε ενα module για αυτη τη δουλεια.ειναι αυτονοητο,για εμενα,οτι η οικονομικη-βελτιστη διαστασιολογηση πρεπει να να γινεται απο το βασικο πακετο ενος προγραμματος.τωρα για αυτον που θελει να ψαξει αλλες μορφωσεις οπλισμου καλα θα κανει να το παρει αυτο το Module.

Συμφωνώ, αν και η διαστασιολόγηση μου φαίνεται δύσκολο να είναι τόσο οικονομική όσο η εκλογή οπλισμού από τον μηχανικό και ο μετέπειτα έλεγχος επάρκειας. Ειδικά σε σύνθετες διατομές.

 

συμφωνω αλλα πως την εισαγεις στο fespa?με κρυφοδοκους?δεν θα ηταν απλουστερο και πιο αμεσο να εισαγεται στρεπτικο φορτιο manually σε καθε δοκο?

Την επίλυση σε στρέψη την κάνεις με το χέρι όπως σου ανέφερα. Την στρεπτική ροπή δεν την εισάγεις στη δοκό.

 

απο το site της LH αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ακουγεται τα τελευταια 3 χρονια!ειναι πολυς καιρος αδιαφοριας της εταιριας που απευθυνεται και σε ενα τοσο μεγαλο μεριδιο μηχανικων.αλλες εταιριες με μικροτερο μεριδιο στην αγορα εχουν κανει προσθηκες προχωρημενων μεθοδων αναλυσης στο προγραμμα τους εδω και πολυ καιρο.αυτο με ξενιζει λιγο για την LH...

Και πάλι, δεν έχεις άδικο.

Αν τον δέσεις τον γάιδαρο...

Η LH δεν "αγχώνεται" να βάλει επιφανειακά στοιχεία στο Fespa γιατί όπως είπες έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά.

Νομίζω ότι τα περισσότερα έσοδα προέρχονται από αναβαθμίσεις ειδικά όταν έχεις τόσο μεγάλο αριθμό πελατών. Οπότε αυτοί που τρέχουν να προλάβουν είναι οι μικροί οι οποίοι πρέπει να προσφέρουν το κάτι παραπάνω τουλάχιστον σε δυνατότητες.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι τα τελευταία χρόνια δούλευαν πάνω στο μεταλλικό κομμάτι του προγράμματος το οποίο και έβγαλαν στην αγορά πολύ πρόσφατα. Σ' αυτό δόθηκε προτεραιότητα προκειμένου η LH να πάρει μερίδιο και από άλλη αγορά αυτή των μεταλλικών στην οποία δεν είχε παρουσία και είναι ταχέως αναπτυσσόμενη.

Πιστεύω ότι από εδώ και πέρα θα δώσουν βαρύτητα στο σκυρόδεμα και στα επιφανειακά καθώς και στην υπερωθητική ανάλυση. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. και να μην έχει υπερωθητική το Fespa. Ίσως γι αυτό να καθυστερεί τόσο η δημοσίευσή του.

 

υποστηριξη εννοεις την αναβαθμιση ενος προγραμματος ή την τηλεφωνικη υποστηριξη?

Συγνώμη, χρησιμοποίησα λάθος όρο. Εννοούσα ενσωμάτωση επιφανειακών πεπερασμένων στο πρόγραμμα.

Τα επιφανειακά είναι "φρέσκα" στην Ελληνική αγορά τα δουλεύουν λίγοι σχετικά μηχανικοί και ίσως να έχουν προβλήματα ή περιορισμούς που δεν υπάρχουν στα ξένα προγράμματα. Κάθε τι νέο εμφανίζει και παιδικές ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι από εδώ και πέρα θα δώσουν βαρύτητα στο σκυρόδεμα και στα επιφανειακά καθώς και στην υπερωθητική ανάλυση. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. και να μην έχει υπερωθητική το Fespa. Ίσως γι αυτό να καθυστερεί τόσο η δημοσίευσή του.

 

Γενικά πάντως αναμένονται μεγάλες αλλαγές με την υιοθέτηση των Ευρωκωδίκων σε 1 με 2 χρόνια , ίσως για αυτό να έσπευσαν να καλυψουν την ανάλυση των μεταλλικών. Πάντως ο ΚΑΝΕΠΕ βρίσκεται στην φάση όπου δουλεύεται από συγκεκριμένα γραφεία. Τουλάχιστον 2 χρόνια πρίν που είχα ασχοληθεί πολύ είχε μεγάλες ελλείψεις. Επίσης μάλλον θα καλυφθεί και αυτός από τον EC8 1 part3 που στην ουσία είναι τα ίδια πράγματ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο λόγος που δεν έχουν μπει τα πεπερασμένα ακόμα είναι διότι κάνουν επίλυση παραδειγμάτων TESTING. Χρειάζεται κάποιος χρόνος πριν να τα θέσουν για αγορά στους χρήστες.

 

Βγαίνουν σύντομα τα πεπερασμένα για πλάκες γενικής κοιτόστρωσης. Περιμένετε την νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Panayiotis

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Από πού έχεις αυτήν την πληροφορία;

Την ίδια απάντηση είχα σε ερώτησή μου στην LH-Λογισμική πριν δυο χρόνια!

 

Ελπίζω βέβαια ως χρήστης του Fespa να είναι αληθές και να γίνει γρήγορα αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.