Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή επιμετρήσεων οικ. έργων


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.....

Έχω την επιμέτρηση ενώς ξενοδοχείου 5 πατωμάτων με 2400μ2 δομήσημους χώρους και 400μ2 υπόγειο Α'κατηγορίας...

Καμιά ιδέα για την αμοιβή που πρέπει να πάρω? κάτι λογικό τι θα ήταν??

επιμέτρηση σοβ./πλακ-μαρμ./ελαιοχρ./γυψοσαν./τοιχοποιίες....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομικό πλαίσιο. ΠΔ 696/74. Για τα κτιριακά ορίζει ως αμοιβή επιμέτρησης ίση με το 40% της επίβλεψης η οποία είναι πρόσθετη στην επίβλεψη (για αυτό άλλωστε και στον υπολογισμό αμοιβής επίβλεψης στις άδειες πολλαπλασιάζουμε με 1,4). Για τα υπόλοιπα έργα η αμοιβή επίβλεψης επιμερίζεται σε 65% κυρίως επίβλεψη - 35% επιμέτρηση

Link to comment
Share on other sites

Για ένα πολυόροφο ζητείται η επιμέτρηση και κοστολόγηση των εργασιών,

το οποίο έχει κατασκευαστεί την χρονική περίοδο 1999-2004. Πως υπολογίζεται η αμοιβή του μηχανικού για αυτή την εργασία (επιμέτρηση και κοστολόγηση);

Link to comment
Share on other sites

Νομικά πάντως κατά την έκδοση οικοδομικής άδειας υπάρχει ένας συντελεστής προσάυξησης της αμοιβής επίβλεψης που είναι για την επιμέτρηση ... νομίζω 40 %

 

Υπόψιν τα προγράμματα βγάζουν την τελική τιμή ...

 

οπότε να μια φόρμουλα :wink:

 

Βάλε τα τετραγωνικά σε ένα πρόγραμμα αμοιβών και τις εργασίες αρχιτεκτονικά, στατικά ... κ.τ.λ και δες την ανάλυση των αμοιβών ...

 

 

Αυτά ως θεωρία ...

 

Στην πράξη .... ποιος αναθέτει την επιμέτρηση και για λόγο ... και πόσο λεπτομερείς πρέπει να είσαι (εννοώ τι θα επιμετρήσεις ) δες πόσο χρόνο θα σου φάει και όρισε εσύ μια τιμή (νομίζω πως κάπου είσαι διαβάσει για αμοιβή με την ώρα )

 

Αυτά από μένα ...

Link to comment
Share on other sites

το αποτέλεσμα της επιμέτρησης είναι υπολογισμός ποσοτήτων εργασιών. Οι εργασίες αυτές αντιστοιχούν σε άρθρα αναλυτικών τιμολογίων του ΥΠΕΧΩΔΕ (τα βρίσκεις ηλεκτρονικα στο site του υπουργείου). Το γινόμενο των ποσοτήτων επί των τιμών μονάδων των άρθρων που επιμέτρησες σου δίνει το προϋπολογισμό του έργου που εκτέλεσες. Με αυτό το ποσό για Σ και τους συντελεστές κ,μ των αρχιτεκτονικών της κατηγορίας του έργου που ανήκει βγάζεις αμοιβή αρχιτεκτονικών για τις εργασίες που μέτρησες. Το 40% αυτής είναι η νόμιμη αμοιβή επιμέτρησης βάση 696/74

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνάδελφοι ξέρετε ποια είναι η αμοιβή για να κάνει κάποιος επιμέτρηση σε οπλισμένα σκυροδέματα, τούβλα, σοβάδες χρώματα.

 

εχω την εντύπωση οτι δεν υπάρχει κάτι επίσημο. ξέρετε στη πιάτσα πόσο πληρώνονται οι συνάδελφοι που κάνουν τέτοιες εργασίες?

 

 

 

edit :

την επόμενη φορά συνάδελφε θα αναγκαστώ να σου δώσω κίτρινη αν δεν χρησιμοποιείς την αναζήτηση. Με το συμπάθιο αλλά είμαι ήδη 2 ώρες και διαχωρίζω ή συνενώνω πόστς και αυτό γιατί μερικοί δεν χρησιμοποιούν αυτό που γκαρίζουμε μήνες τώρα. ....ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

 

TheoTDM900 :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

-Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο ζήτημα και ο πελάτης είναι γνωστός και βιαστικός. Μου ζητάει επιμετρήσεις σε ένα κατασκευασμένο κτίριο σϕραγισμένες και υπογεγραμμένες από εμένα.Το σχέδιο έχει κάποιες αποκλίσεις από την πραγματικότητα. Δεν θέλω να καθίσω να κάνω λεπτομερείς μετρήσεις για σύνταξη κάτοψης. Μπορώ να συντάξω τεχνική έκθεση επιμετρήσεων χωρίς να υποχρεωθώ να κάνω κάποιο σχέδιο;

-Για την Α. Π. Υ. που θα χρειαστώ να κόψω με απασχολεί ένα θέμα. Στo #6 πόστ του mantzaras όπου και συμϕωνώ o ασϕαλέστερος τρόπος είναι να πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό με βάση τον πίνακα κι έτσι να υπολογίσω την αμοιβή με το 40 % επί της αμοιβής της επίβλεψης. Στην πραγματικότητα o πελάτης έχει χρησιμοποιήσει ακριβότερα υλικά και περίτεχνα σχέδια κατασκευης με γυψοσανίδες κ.α.

Τι γίνεται στην περίπτωση που το "πραγματικό" κόστος που  εγώ βγάλω ξεϕεύγει από το κόστος που προκύπτει από τις τιμές μονάδος του πίνακα που χρησιμοποίησα για να υπολογίσω την αμοιβή μoυ;

Πως μπορώ να είμαι τυπικός και αντικειμενικός αφου θεωρώ οτι μπορεί οι επιμετρήσεις σαν ποσότητες να συμπίπτουν αλλά η τιμή μονάδος των υλικών ξεφεύγει;

 

edit: Από την άλλη λέμε οτι ισχύει η ελευθερη διαπραγματευση στο επάγγελμα μας. Μήπως απλά θα πρέπει να κάνω ένα συμφωνητικό με την τιμή που θα συμφωνήσω με τον πελάτη και να παρακάμψω τον 696/1974 για την απόδοση του ΦΠΑ;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξενοδοχείο, που ανακαινίστηκε πρόσφατα (τιμολόγια 2013-2014), έχει επστροφή ΦΠΑ και μου ζήτησαν να κάνω επιμετρήσεις. Να αντιστοιχήσω τα τιμολόγια με εργασιές.......Τα τιμολόγια είναι άπειρα .οπως και οι εργασίες. Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι παρόμοιο;; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα;; Στην εφορία κάνουν τους ανήξερους μάλλον λόγω του μεγάλου ποσού της επιστροφής...

Αρκεί μια γενική τεχνική έκθεση ή να κάνω αναλυτικό πίνακα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.