Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Μεταπτυχιακό , μην βιαστείς να κάνεις . Ασε να δείς πως θα πάνε τα πράγματα και διαλέγεις μετά .

 

Τώρα πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό !!!

 

Τι να δει ??? Την πτώχευση ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μονη προοπτικη ειναι να παρουμε την δοση των 31 δις €, κατι που θα επιτρεψει τις τραπεζες να ρυθμισουν χιλιαδες δανεια με μικροτερες δοσεις και μεγαλυτερη δειαρκεια αποπληρωμης, ενω η αποπληρωμη των 7 δις € που ειναι τα χρεη προς τον ιδιωτικο τομεα, θα βοηθησει πολλες επιχειρησεις να παρουν μια βαθεια ανασα.

 

μετά ξύπνησες και για φαγητό έχει γλαρόσουπα.

Πιστευεις ότι το κράτος θα δώσει σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις αυτά που χρωστάει; Δηλαδή η θεία μου θα πάρει τα 11k που της χρωστάει από ΦΠΑ; Φυσικά η επιχείρηση έκλεισε πέρσι αλλά λέμε τώρα.

 

Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι αυτά τα 7δις, θα συμψηφιστούν με χρέη που έχουν εταιρίες προς το δημόσιο. Πάρτε το χαμπάρι, έχουμε πτωχεύσει ως λαός και απλά δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση.

 

Θυμηθείτε μόνο το 2008 πως ήταν οι φορολογία, οι αντικειμενικές, οι εισφορές, τα δάνεια, οι λογαριασμοί ΟΚΩ, τα καύσιμα και τα τρόφιμα.

 

Ήρθαν όποιοι ήρθαν (δεν το εξετάζω αυτό) και αυξήθηκε η φορολογία για πλάκα 150~200% πάνω. Αντίστοιχα οι μισθοί έπεσαν λίγο κοντά σε Πορτογαλία αλλά με κόστος ζωής Ιταλίας και άνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν τα παραπανω συνδυαστουν με την επιμήκυνση του προγραμματος για 2 χρονια, τοτε ειναι πολυ πιθανον να δουμε βελτιωση της αγορας.

Η επιμηκυνση ομως ειχαν πει θα κοστισει αλλα 70 δισ. τα οποια θα πρεπει να βρεθουν ειτε μεσω μνημονιου 3 (με οτι θα συνεπαγεται αυτο), ειτε μεσω ακομα πιο σκληρων μετρων ωστε να μαζευτουν. Ευκολη λυση δηλαδη δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι αυτά τα 7δις, θα συμψηφιστούν με χρέη που έχουν εταιρίες προς το δημόσιο. Πάρτε το χαμπάρι, έχουμε πτωχεύσει ως λαός και απλά δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση.

 

Θυμηθείτε μόνο το 2008 πως ήταν οι φορολογία, οι αντικειμενικές, οι εισφορές, τα δάνεια, οι λογαριασμοί ΟΚΩ, τα καύσιμα και τα τρόφιμα.

Ήρθαν όποιοι ήρθαν (δεν το εξετάζω αυτό) και αυξήθηκε η φορολογία για πλάκα 150~200% πάνω. Αντίστοιχα οι μισθοί έπεσαν λίγο κοντά σε Πορτογαλία αλλά με κόστος ζωής Ιταλίας και άνω.

 

Εσυ δηλαδη Κωστα τι περιμενεις ακριβως? Να αρχισει να βρεχει λεφτα απο τον ουρανο και να περναμε ολοι καλα? Η μηπως να γυρισουμε στην προτερη περιοδο της πιστωτικης φουσκας?

 

Εαν θα υπαρξει βελτιωση αυτη θα ειναι σταδιακη.

 

Ο συμψηφισμος των χρεων ειναι λογικος. Εαν δηλαδη καποιος χρωσταει στο κρατος 100.000 και του χρωσταει το κρατος 120.000, το λογικο ειναι να παρει τις 20.000 στο χερι (το δικαιο ειναι εντοκα). Για σενα προφανως θα επρεπε να παρει τις 120.000 και μετα να μην πληρωνει τις υποχρεωσεις του...

 

Η αυξηση της φορολογιας ηταν μεγαλο λαθος. Ειδικα σε μια χωρα οπου η φοροδιαφυγη ειναι ο κανονας. Οι μισθοι σε μια χωρα αντικατοπτριζουν την ανταγωνιστικοτητα της οικονομιας. Σε μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι αυτονοητη η μειωση των μισθων οσο η χωρα βουλιαζει στους αντιστοιχους δεικτες (το 2009 ειχαμε φτασει 96οι στους 144). Δεν μπορεις να εχεις ανταγωνιστικοτητα Μπαγκλαντες και μισθους Φινλανδιας, καταλαβετε το αυτο επιτελους.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ας καταθέσω και εγώ την ταπεινή μου εμπειρία.

 

τελείωσα τις σπουδές πριν τα 5 χρόνια στο πολυτεχνείο (έπαιρνα μαθήματα νωρίτερα βλέπετε για να είμαι καλό παιδί) έκανα καπάκι μεταπτυχιακό.

οι σπουδές μου άρεσαν πολύ και ιδιαίτερα η μεταπτυχιακή εργασία. έκανα δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό και πήρα μέρος σε κάμποσες ημερίδες με εξέχοντες καθηγητές.

 

τελείωσα το φανταρικό (έγινα άντρας όπως όλα τα αρσενικά) και επέστρεψα.

 

δούλεψα σε δύο γραφεία βγάζοντας τους δουλειά και απο λεφτά τίποτα.

 

πήγα σε άλλη πόλη και δούλεψα ώς ωρομίσθιος καθηγητής στο ΤΕΙ. τελείωσε αυτό (δεν ήθελα βασικά να συνεχισω γιατί αργούσαν να πληρώσουν) και αναγκάστηκα να κάνω τον πωλητή στην κόκα κόλα.

 

τελείωσε η σύμβαση και βρέθηκε δουλειά σε εργοστάσιο. πέρασε ένας χρόνος εκεί και ο εργοδότης άρχισε να κάνει νερά. με ήθελε να δουλέυω σαν εργάτης και να φορτώνω σακιά επί καθημερινής βάσης (αυξήθηκε η παραγωγή εξαιτίας της καλής συντήρησης των μηχανών που έκανα και αντί να πάρει έναν ακόμα εργάτη ήθελα να περνάνε όλα απο τη δική μου πλάτη)

 

όταν του είπα ότι δε γίνεται με τόσα λίγα άτομα να βγάλεις αυτήν την παραγωγή με εξίβρισε λέγοντας μου ότι είμαι ανόητος, γελοίος και ξεφτίλας (όπως σας τα γραφω) και αν δε μπορώ να μαζέψω τα μπογαλάκια μου και να φύγω.

 

του απάντησα ότι και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς υπάρχει και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τον είπα να με διώξει.

 

φυσικά το έκανε (70 χρόνων ο παππούς) και τώρα βρίσκομαι σπίτι μου και μέχρι να βρω κάτι άλλο διαβάζω και ενημερώνομαι.

 

 

θέλω να πω σε όλα τα παιδιά ότι παρά τις δυσκολίες και τις αδικίες, μην το βάζουμε κάτω. τους καλούς και εργατικούς δεν τους αφήνει χωρίς δουλειά και ευτυχία (ο θεός, η μοίρα ή τέλος πάντων σε ότι πιστεύει ο καθείς)

 

τους ρουφιάνους η τύχη για λίγο καιρό τους βοηθά αλλά μακροχ΄ρονια αποδίδεται διακιοσύνη σε όλους τους τομείς της ζωής τους.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Και όταν υπολογίσουν τους μακροχρόνια άνεργους το ποσοστό ανεβαίνει από 24% στο 34%.

Πω πω τι κοτσάνες λένε κάθε λίγο και λιγάκι και οι δημοσιογράφοι μας.

Να τους χαιρόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δηλαδη καποιος χρωσταει στο κρατος 100.000 και του χρωσταει το κρατος 120.000, το λογικο ειναι να παρει τις 20.000 στο χερι (το δικαιο ειναι εντοκα). Για σενα προφανως θα επρεπε να παρει τις 120.000 και μετα να μην πληρωνει τις υποχρεωσεις του...

 

Κάνεις λάθος και θα δεις ότι στο παράδειγμα σου ενώ συμφωνώ με το τι θα έπρεπε να γίνει, τελικά θα του πουν ότι σου χρωστάμε μόνο 20.000 και δεν μας χρωστάς καθόλου. Άρα θα γίνει ένας ημι-συμψιφησμός και τα λεφτά θα παραμείνουν στα ταμία.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

17 σελιδες; μπραβο σε μια βδομαδα. Ερωτηση-προταση προς τους mods. Ας κανουμε ενα poll με δυσκολια ευρεσης εργασιας (μειωμενης κινησης για ελ.επαγγελματιες) αναλογα με την

ειδικοτητα του μηχανικου,δηλ ΠΜ,ΑΤΜ κλπ. Και αν δεν

μπορει να γινει σε poll ας γινει με διαδοχικα ποστς εδω.

Link to comment
Share on other sites

@lem-x24

Έτσι είναι νεαρέ συνάδελφε. Πήρες μία γεύση ελληναράδικης επιχειρηματικότητας, ανταγωνισμού, κερδοφορίας και λιγούρικιας ελληναράδικης ελεύθερης οικονομίας. Θα δείς κι' άλλους σαν αυτόν στην καριέρα σου. Σε συγχαίρω για τη στάση σου που δείχνει προσωπική και επαγγελματική αξιοπρέπεια. Εγώ σαν μεγαλύτερος θα του έλεγα (που το έχω πεί σε πολλούς σε παρόμοιου φυράματος εργοδότες):

-Ρε λιγούρη, έχεις να μου χαλάσεις ενα 200ευρω, να σου δώσω ένα 50άρι για το ταξί, για να πας να βρείς κανένα άλλο μηχανικό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.