Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Νέος συνάδελφος (ΠΜ) με τις εξής απλες ανθρώπινες απορίες:

-δουλειά δεν βρίσκω (αστείο ξέρω μη γελάτε)

-πρακτική δεν βρίσκω (για να κάνω καποια στιγμη έναρξη έστω με έδρα το σπίτι μου για αρχη και όπως την παλέψω σιγά σιγά)(έχω απευθυνθεί σε πάνω απο 10 γνωστούς και όλοι μου έριξαν άκυρο)

-συγγενή με κάτι έτοιμο δεν έχω (γραφείο πχ)

-καμία επιδοτηση για να βοηθηθω στην αρχή αν κάνω κάτι μόνος μου δεν υπάρχει

-ΤΣΜΕΔΕ θα αρχίσω σύντομα να πληρώνω (ο πατέρας μου δλδ)

-ΠΕΑ δεν δικουμαι (έστω για χαρτζιλίκι)

-για αυθαίρετο δεν θα με εμπιστευθεί κανεις (είναι νέος δε ξέρει όπως άκουσα χαρακτηριστικά)

-κονε σε κατασκευαστική δεν έχω

-χρήματα για να πάω σε άλλη πόλη μήπως βρω κάτι εκεί έστω σαν πρακτική δεν έχω

-χρήματα για να πάω έξω για μεταπτυχιακό δεν έχω

-για δουλειά επίσης για έξω το κόβω χλωμο (μηδέν προϋπηρεσία αφού τώρα ξεκινω)

-......(....συμπληρώστε εσείς κάτι άλλο μαυρο και αραχνο θα με περιλαμβάνει σίγουρα...)

 

Οπότε τι λέτε;Να αυτοκτόνησω τώρα (αστειευομαι φυσικά) ή να το αφήσω για αργότερα Γενάρη Φλεβάρη που θα με εμπνέει και ο καιρός;

Edited by seto_caiba
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Toν σκοπο του θεματος δεν πιανω, αλλα δεν πειραζει.

Η απαντηση στο ερωτημα σου με μια λεξη ειναι: ΚΑΜΙΑ

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Γνωμες θελει και καμια αισιοδοξη πλευρα μπας και παρει τα πανω του αλλα δε μπορεις να ξεστομισεις τιποτα αισιοδοξο πλεον.

Κανε καμια δουλεια εκτος επαγγελματος να παιζει κανα φραγκο να ορθοποδησεις και μη σταματας να ψαχνεις, μη βολευτεις προς θεου.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι έχει συγκεκριμένο σκοπό.Πιο πολυ αποτελεί έναν γενικό προβληματισμό που έχω εγώ και φίλοι μου που τελειώσαμε πρόσφατα για το τι ακριβώς θα κάνουμε για να επιβιώσουμε.Αυτο!

Link to comment
Share on other sites

θα ξαναγράψω το δικό μου ξεκίνημα 1990 Ειχα δει στην τηλεόραση πλασιέ βιβλίων ( τοπογραφο ΕΜΠ) να ρωτά τον υπουργό σε σχετική εκπομπή γιατί οι μηχανικοί είναι άνεργοι ή ετεροαπασχολούνται Εκεί ένιωσα το πανικό που περιγράφεις στο ποστ 1 Λίγο πριν το πτυχίο τυχαία από φίλο μου γνώρισα στελέχη τεχνικού γραφείου που ζητούσαν μικρούς για στοχοφόρους πήγα και όργωσα με το ακόντιο όλα τα βουνά και τις πεδιάδες Τότε εσφαλμενα κατάλαβα ότι τοπογραφος μπορεί και να σημαίνει αυτός που γράφει τους τόπους αφού δεν υπήρχε σημείο να μην το βάψω με μπογιά ή σπρεί χαράζοντας δρόμους - σημεία κλπ Μεγάλη εμπειρία Δούλεψα μετά και στο γραφείο για λίγο μέχρι που πήρα το δίπλωμα του ΕΜΠ Εκεί μετα το τέλος του στρατού πήγα σε γραφείο και έφυγα σε 1 εβδομάδα λόγω ελλειψης εμπειρίας σε νεα τεχνολογία και δεν υπήρχε ο χρόνος για εκπαιδευση (τωρα βλέπω πόσο δίκαιο είχαν που με έδιωξαν) Εφυγα λοιπόν για την επαρχία τότε κατι που σχεδίαζα Πήγα σε μια περιοχή που τότε δεν κινήτο τίποτα και δούλεψα σκληρα και πολλές φορές χωρίς αμοιβή . Δεν είχα ούτε κουβέρτα να σκεπαστώ σε ένα σπίτι που δεν ήταν έτοιμο να κατοικηθεί Γνωρίστηκα μέσα από την εργασία που έκανα και τσάμπα ή με πολύ λίγα χρήματα κυρίως σαν σταδιοφόρος με διάφορες τεχνικές εταιρίες που μόλις είχαν αρχήσει δειλα να εμφανίζονται στην περιοχή Και μετά από δεκα χρόνια με τα χρήματα που συγκέντρωσα με οικονομίες αφού δεν πηγαινα ούτε για καφέ πήρα τον σταθμό και μετά έναν Η/Υ και ένα τοπογραφικό πρόγραμμα και αυτοκίνητο αφού άφησα την σακαράκα του πατέρα μου Και εργασία 12 ώρες αρχικά που έφτασε σήμερα πολλές φορες να ξεπερνά το 15 ώρο χωρίς να σταματώ ούτε τις κυριακές

Ε αυτό ήταν μετά όλα ήρθαν το ένα μετά το άλλο Αγόρασα τον δικό μου χώρο , τελειοποίησα τον εξοπλισμό μου και οι δουλειές πλέον που έκανα εγώ και μερικοί ακόμα νεοι συνάδελφοι που ήρθαν και αυτοί ανοιξαν το ασκό του Αιόλου και τωρα η περιοχή έχει έντονη ανάπτυξη και οι δουλειές αν και κρίση υπάρχουν ακόμα για όλους τους συντοπίτες μου μηχανικούς

Νομίζω ότι ανάλογες ιστορίες υπάρχουν πολλές που φανερώνουν ότι αντίθετα από τις σειρήνες γύρω μας ,αν κάτι το θέλεις με σκληρή δουλειά το πετυχαίνεις Και εδώ να επισημάνω ότι δεν έκρυψα ποτε την κομματική μου και πολιτική ταυτότητα αφού η εικόνα του ΤΣΕ είναι σε κεντρικό σημείο στο γραφείο μου Και ειμαι και περήφανος γιατί συμβάλω ενεργά στην ανάπτυξη της περιοχή μου.

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από ποια πόλη αποφοιτήσατε?

 

Απο Πατρα

 

 

το μηχανικος υποτιτλισμου αισθησιακων ταινιων με τρελανε. Σαν

μηχανικος δν ξερω τι θα βρεις αλλα σαν τετοιος θα χεις ενα στανταρ εισοδημα. Το πορνο δεν πεθαινει ποτε

 

Ασε αυτη ειναι η καβατζα μου.Αχρειαστρη να ναι

 

 

θα ξαναγράψω το δικό μου ξεκίνημα 1990 Ειχα δει στην τηλεόραση πλασιέ βιβλίων ( τοπογραφο ΕΜΠ) να ρωτά τον υπουργό σε σχετική εκπομπή γιατί οι μηχανικοί είναι άνεργοι ή ετεροαπασχολούνται Εκεί ένιωσα το πανικό που περιγράφεις στο ποστ 1 Λίγο πριν το πτυχίο τυχαία από φίλο μου γνώρισα στελέχη τεχνικού γραφείου που ζητούσαν μικρούς για στοχοφόρους πήγα και όργωσα με το ακόντιο όλα τα βουνά και τις πεδιάδες Τότε εσφαλμενα κατάλαβα ότι τοπογραφος μπορεί και να σημαίνει αυτός που γράφει τους τόπους αφού δεν υπήρχε σημείο να μην το βάψω με μπογιά ή σπρεί χαράζοντας δρόμους - σημεία κλπ Μεγάλη εμπειρία Δούλεψα μετά και στο γραφείο για λίγο μέχρι που πήρα το δίπλωμα του ΕΜΠ Εκεί μετα το τέλος του στρατού πήγα σε γραφείο και έφυγα σε 1 εβδομάδα λόγω ελλειψης εμπειρίας σε νεα τεχνολογία και δεν υπήρχε ο χρόνος για εκπαιδευση (τωρα βλέπω πόσο δίκαιο είχαν που με έδιωξαν) Εφυγα λοιπόν για την επαρχία τότε κατι που σχεδίαζα Πήγα σε μια περιοχή που τότε δεν κινήτο τίποτα και δούλεψα σκληρα και πολλές φορές χωρίς αμοιβή . Δεν είχα ούτε κουβέρτα να σκεπαστώ σε ένα σπίτι που δεν ήταν έτοιμο να κατοικηθεί Γνωρίστηκα μέσα από την εργασία που έκανα και τσάμπα ή με πολύ λίγα χρήματα κυρίως σαν σταδιοφόρος με διάφορες τεχνικές εταιρίες που μόλις είχαν αρχήσει δειλα να εμφανίζονται στην περιοχή Και μετά από δεκα χρόνια με τα χρήματα που συγκέντρωσα με οικονομίες αφού δεν πηγαινα ούτε για καφέ πήρα τον σταθμό και μετά έναν Η/Υ και ένα τοπογραφικό πρόγραμμα και αυτοκίνητο αφού άφησα την σακαράκα του πατέρα μου Και εργασία 12 ώρες αρχικά που έφτασε σήμερα πολλές φορες να ξεπερνά το 15 ώρο χωρίς να σταματώ ούτε τις κυριακές

Ε αυτό ήταν μετά όλα ήρθαν το ένα μετά το άλλο Αγόρασα τον δικό μου χώρο , τελειοποίησα τον εξοπλισμό μου και οι δουλειές πλέον που έκανα εγώ και μερικοί ακόμα νεοι συνάδελφοι που ήρθαν και αυτοί ανοιξαν το ασκό του Αιόλου και τωρα η περιοχή έχει έντονη ανάπτυξη και οι δουλειές αν και κρίση υπάρχουν ακόμα για όλους τους συντοπίτες μου μηχανικούς

Νομίζω ότι ανάλογες ιστορίες υπάρχουν πολλές που φανερώνουν ότι αντίθετα από τις σειρήνες γύρω μας ,αν κάτι το θέλεις με σκληρή δουλειά το πετυχαίνεις Και εδώ να επισημάνω ότι δεν έκρυψα ποτε την κομματική μου και πολιτική ταυτότητα αφού η εικόνα του ΤΣΕ είναι σε κεντρικό σημείο στο γραφείο μου Και ειμαι και περήφανος γιατί συμβάλω ενεργά στην ανάπτυξη της περιοχή μου.

 

Πολυ χρησιμο και διδακτικο το παραδειγμα σιγουρα οχι το μονο και οχι το τελευταιο αλλα το θεμα ειναι οτι σημερα τι γινεται?Οι περισσοτεροι 40+ ετων μηχανικοι (και γενικοτερα νεοι) που ξεκινουσαν τοτε προερχοταν απο οικογενειες με χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο απο το σημερινο οποτε δυσκολευοταν στην αρχη της σταδιοδρομιας τους.Υπαρχει ομως μια ειδοποιος διαφορα : τοτε υπηρχε δουλεια. Κατι που δεν συμβαινει σημερα.Οποτε τι κανουμε εμεις που τελειωνουμε τωρα?Ολοι οι μηχανικοι με τους οποιους ηρθα σε επαφη για να με βοηθησουν προσφεροντας μου καποια αμισθι (προφανως) πρακτικη μου εριξαν πανηγυρικο ακυρο.Η δικαιολογια γνωστη κι σεβαστη : δεν εχω καθολου δουλεια οποτε δεν εχω κατι απτο να σου δειξω.Το δια ταυθα ομως παραμενει : Τι κανουμε λαμβανοντας υποψιν ολα αυταπου παρεθεσα στο πρωτο post?

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό. Ναι έχεις μικρή εμπειρία (έως μηδενική όπως λες εσύ) αλλά εκεί τουλάχιστον έχει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.....οχι καβαλημα το καλαμι....,οχι εσωκλειστοι στο γραφειο η το σπιτι.....εγω ξεκινησα πριν σχεδον 9 χρονια χωρις πτυχιο δηλαδη φοιτητης...δουλευοντας σχεδιαστης οπου μπορουσα.....ποτε δεν αρνηθηκα δουλεια ακομα και τωρα...και δοξα το θεο σχεδον 5 χρονια μηχανικος εχω καθε χρονο ανοδο σε πελατες.....ισως ειμασταν και τυχεροι (οι της σειρας μου) γιατι με. η/χ και αυθσιρετα καναμε αλμα στο πελατολογιο μας ......πελατολογιο που σε κανονικες συνθηκες θα καναμε σε δεκα χρονια το καναμε σε ενα....αυτο μας εσωσε...αλλα κατα τα αλλα δουλεια....δημοσιες σχεσεις....και γνωριμιες...

Edited by giannisp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΤΙΑΞΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΗ ΣΟΥ ΕΞΩ

 

- ΑΡΙΣΤΗ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

 

- ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΩΝ

 

- ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΟΝΟΣ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΕΛΕΤΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ

 

ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΖΟΡΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΕΡΧΕΤΑΙ ΞΗΡΑΣΙΑ..ΤΩΡΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΨΙΧΑΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με προηγουμενο post. Παλια, δουλευες 12ωρα και 15ωρα για να μαθεις, μπορει και αμισθι, αλλα τουλαχιστον ειχες κατι να κανεις. Και οτι δεν εβγαζες σε χρημα το εβγαζες σε εμπειρια. Αυτο που συμβαινει σημερα ειναι οτι χειροτερο. Προσωπικα δεν εχω χειροτερο απο το να καθομαι στο γραφειο και να μην εχω δουλεια. Χειροτερο απο το να κανω μια δουλεια αμισθι. Γιατι και η αμισθι ειναι εμπειρια, ωστε οταν θα σου ερθει ο επομενος να ξερεις τι να κανεις. Ειναι ενδιαφερον το thread γενικα, για εμας τους νεους που ξεκινησαμε/ξεκιναμε τωρα. Θα ηταν ενδιαφερον να μας πουν και αλλοι συναδελφοι γνωμες-εμπειριες, κυριως οι νεοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.