Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Είμαστε σε ύφεση από το 2008! Τα 2 που τα είδες;

(Γιατί παραθέτεις τα μηνύματα 2 φορές; κάνε edit. Αν θέλεις να παραθέσεις μόνο ένα κομμάτι του μηνύματος, Quote και μετά κρατάς ότι θέλεις να παραθέσεις και διαγράφεις τα υπόλοιπα. Γράφεις το μήνυμά σου κάτω από το "/quote" )

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήμασταν ανέτοιμοι για κατι τετοιο που έγινε στην ελληνική κοινωνία μας.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση: Εντός Ελλάδας, ένα βροντερό ΟΧΙ.

Τεκμηρίωση της απάντησης:

 

1) Όσον αφορά τα δημόσια έργα: Το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων ήταν από τα πρώτα που ψαλιδέυτηκαν, όταν άρχισε η κρίση. Οι πολιτικές μας ηγεσίες (και πιο ειδικά ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) στα τροϊκανά διλήμματα "κόψτε μισθούς/συντάξεις, απολύστε ΔΥ ή κόψτε δημόσιες επενδύσεις", δεν είχαν κανένα πρόβλημα να απαντήσουν.

 

2) Όσον αφορά τα ιδιωτικά έργα: Έστω ότι αύριο πρωί, αρχίζει μια αλματώδης ανάπτυξη στην Ελλάδα. Ποιός κουτός θα επενδύσει το νέο χρήμα σε ακίνητα; Ποιός θα χτίσει εξοχικά και μονοκατοικίες; Στη Βάρνα και το Βόσπορο μπορεί (*), στην Ελλάδα όχι. Διότι έχει γίνει συνείδηση στον Έλληνα ότι το ακίνητο αποτελεί τον εύκολο φορολογικό στόχο. Κάθε φορά που έχουμε ελλείματα, βάλτε κι ένα νέο χαράτσι στα ακίνητα. Πελάτες μου, λένε ότι μετάνιωσαν που έχτισαν σπίτι.

Μιας και αναφέραμε για πελάτες, ο νεότερος που έχω είναι 42 ετών. Κάνενας νέος δεν ασχολείται με σπίτια και οικόπεδα, κακός οιωνός για το μέλλον.

 

(*) Το χτίσιμο εξοχικού σε Βουλγαρία/Τουρκία, βγαίνει σε προσιτότατες τιμές, ειδικά αν βάλουμε και τους φόρους/χαράτσια.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πλεον θα γινει κοινη συνειδηση και στην ελλαδα, η ενοικιαση κατοικιας!

 

το μελλον μας ανηκει!

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

πλεον θα γινει κοινη συνειδηση και στην ελλαδα, η ενοικιαση κατοικιας!

 

το μελλον μας ανηκει!

 

Βεβαίως. Όλοι θα ζούμε στο νοίκι, αφού τα σπίτια μας θα κατασχεθούν από το κράτος, στο οποίο και θα πληρώνουμε το νοίκι. Ούτε στη Ρουμανία του Τσαουσέσκου να είμασταν.

Προτείνω κι έναν οδηγό επιβίωσης, στην εποχή της κρίσης, από έναν Αργεντίνο που τα πέρασε:

Σας παραπέμπω κατ'ευθείαν στο κεφάλαιο "jobs and businesses after an economic crisis".

Αξίζει να το διαβάσετε, είναι εξαιρετικό.

http://ferfal.blogsp...arch/label/jobs

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

2) Όσον αφορά τα ιδιωτικά έργα: Έστω ότι αύριο πρωί, αρχίζει μια αλματώδης ανάπτυξη στην Ελλάδα. Ποιός κουτός θα επενδύσει το νέο χρήμα σε ακίνητα; Ποιός θα χτίσει εξοχικά και μονοκατοικίες; Στη Βάρνα και το Βόσπορο μπορεί (*), στην Ελλάδα όχι. Διότι έχει γίνει συνείδηση στον Έλληνα ότι το ακίνητο αποτελεί τον εύκολο φορολογικό στόχο. Κάθε φορά που έχουμε ελλείματα, βάλτε κι ένα νέο χαράτσι στα ακίνητα. Πελάτες μου, λένε ότι μετάνιωσαν που έχτισαν σπίτι.

Μιας και αναφέραμε για πελάτες, ο νεότερος που έχω είναι 42 ετών. Κάνενας νέος δεν ασχολείται με σπίτια και οικόπεδα, κακός οιωνός για το μέλλον.

 

Οτι πιο εύστοχο έχω διαβάσει, γι'αυτό το παραθέτω ξανά....Ετσι ακριβώς είναι

Link to comment
Share on other sites

Για τα ιδιωτικά έργα (και εννοώ τα μικρά οικοδομικά, δηλ. οικ. άδειες) πρέπει να συντρέχουν μερικές προϋποθέσεις.

1) να υπάρχει χρήμα διαθέσιμο από ιδιώτη προκειμένου να αναγείρει (Δεί δεί χρημάτων). Ποιά η οικονομική κατάσταση των συνήθων ιδιωτών, εν δυνάμει πελατών σας; Αύριο ποια θα είναι;

2)Η τιμή των αδιάθετων καινουργών ή παλαιών διαμερισμάτων ποιά θα είναι; Συμφέρει η ανέγερση ιδιόκτητης οικοδομής ως εκ τούτου; Χλωμά τα βλέπω, τουλάχιστον λαβαίνοντας υπόψη τον μεγάλο αριθμό μηχανικών (υπερπροσφορά υπηρεσιών), λαμβάνοντας υπόψη το Νο1 (ζήτηση υπηρεσιών).

Για τα Δημόσια και Ιδιωτικά Έργα.

Καραγκιόζ μπερντέ. Θέλανε και φέτος Όπως πέρισυ) να περικόψουν 300εκ. από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Και φάγανε τη σφαλιάρα από την Τρόικα: -Για ποιά ανάπτυξη μιλάτε τότε ρε Καραγκιόζηδες; Απ΄ότι φαίνεται οι δανειστές δεν είναι αντίθετοι στην χρηματοδότηση κατασκευής μεγάλων (και μικρών) έργων. Εδώ υπάρχει κάποια ελπίδα απασχόλησης για νέους μηχανικούς σε εργοτάξιο, μόνο που θα χρειαστούν κάποιες θυσίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να είμαι αισιόδοξος αλλά...πλέον είμαι σίγουρος: μέχρι τώρα απολαμβάναμε τροικάνικα χαδάκια..από εδώ και πέρα έρχονται τα κυρίως..εγώ προσωπικά αν και δουλεύω ακόμα (???) προετοιμάζομαι μέρα την μέρα για τα πολύ χειρότερα...δεν έχω τπτ αισιόδοξο να πω..λαμβάνουμε αυτό που μας αξίζει..όχι ως μηχανικοί..ως πολίτες πάνω από όλα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σας μαυρίσω την ψυχή, λέω ότι μια μικρή χαραμάδα ελπίδας είναι η έξοδος από το ευρώ. Θα ακολουθήσει ένας καλπάζων πληθωρισμός που θα βυθίσει στη φτώχεια τον πληθυσμό, ίσως (λέω ΙΣΩΣ) ευνοήσει εμάς τους μηχανικούς διότι το ακίνητο θα ξαναγίνει της μόδας, σαν "αποθήκη" πλούτου. Οι παλαιότεροι ίσως να θυμούνται την εποχή Αντρέα-Τσοβόλα που ο πληθωρισμός έτρεχε με 20-25% και όλοι τρέχαν να αγοράσουν σπίτια και οικόπεδα.

Αυτό συμβαίνει εξάλλου σήμερα στην Αργεντινή, μετά το φαλιμέντο και την αποσύνδεση δολαρίου-πέσο.

http://ferfal.blogspot.gr/search/label/real%20estate

"Real estate stayed pretty much the same, it kept its value in dollars as the peso collapsed..."

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάτε εμάς αν συμφέρει να γίνει το παραπάνω.

Το σύνολο πρέπει να ευνοηθεί και κατ' επέκταση όλοι οι επ. κλάδοι ώστε πράγματι να υπάρξει ροή στην οικονομία και ανάπτυξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.