Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

@thodoris1982,

 

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, έχεις απόλυτο δίκαιο. Κι όμως, θυμάμαι σε ενα επεισόδιο του Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα όπου κάποιοι αγρότες απο την Δομένικα (Θεσσαλία) έκαναν ενα συνεταιρισμό και παράγουν τα πούρα Domenica, που από ότι έλεγε στο ρεπορτάζ θεωρούνται πολύ καλής ποιότητας, με διακρίσεις στο εξωτερικό. Ο τύπος που μιλούσε έλεγε οτι δεν πήραν καμιά επιδότηση και οτι τα έκαναν όλα μόνοι τους χωρίς να περιμένουν τίποτα απο κανένα. Το επόμενο ρεπορτάζ ήταν για μια μονάδα παραγωγής γάλακτος γαιδουριού... πολύ επικερδής δουλειά από ότι έλεγε. Ο τύπος έλεγε οτι πρέπει να ξεφύγουμε απο την νοοτροπία της επιδότησης και οτι οι επιδότησεις είναι υπεύθυνες για την καταστροφή του γεωργικού τομέα στην Ελλάδα.

 

Κατανοώ απόλυτα τους νέους συναδέλφους που κοιτάνε να επιδοτηθούν για να ανοίξουν το γραφείο τους. Και εγώ, που για λίγους μήνες κτήσεως του τπυχίου, δεν κατάφερα να πάρω επιδότηση σπάστηκα. Αλλά στην τελική, καλό είναι να μάθουμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας, χωρίς την βοήθεια του πατερούλη κράτους.

 

 

ΥΓ. την αρνητική φήμη ΔΕΝ την έβαλα εγώ.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@thodoris1982,

 

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, έχεις απόλυτο δίκαιο. Κι όμως, θυμάμαι σε ενα επεισόδιο του Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα όπου κάποιοι αγρότες απο την Δομένικα (Θεσσαλία) έκαναν ενα συνεταιρισμό και παράγουν τα πούρα Domenica, που από ότι έλεγε στο ρεπορτάζ θεωρούνται πολύ καλής ποιότητας, με διακρίσεις στο εξωτερικό. Ο τύπος που μιλούσε έλεγε οτι δεν πήραν καμιά επιδότηση και οτι τα έκαναν όλα μόνοι τους χωρίς να περιμένουν τίποτα απο κανένα. Το επόμενο ρεπορτάζ ήταν για μια μονάδα παραγωγής γάλακτος γαιδουριού... πολύ επικερδής δουλειά από ότι έλεγε. Ο τύπος έλεγε οτι πρέπει να ξεφύγουμε απο την νοοτροπία της επιδότησης και οτι οι επιδότησεις είναι υπεύθυνες για την καταστροφή του γεωργικού τομέα στην Ελλάδα.

 

Κατανοώ απόλυτα τους νέους συναδέλφους που κοιτάνε να επιδοτηθούν για να ανοίξουν το γραφείο τους. Και εγώ, που για λίγους μήνες κτήσεως του τπυχίου, δεν κατάφερα να πάρω επιδότηση σπάστηκα. Αλλά στην τελική, καλό είναι να μάθουμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας, χωρίς την βοήθεια του πατερούλη κράτους.

 

 

ΥΓ. την αρνητική φήμη ΔΕΝ την έβαλα εγώ.

ασε που η επιδότηση συγκεκριμένα για μας τους μηχανικούς κατά την γνώμη μου κάνει κακό αφού είναι σαν το μηχανικό που του ανοίγει το γραφείο ο πατέρας του Δεν έχει εκτιμήσει την αξία του να έιναι αυτοδημιούργητος που έχει πιστέψτε με μεγάλη αξία στην προσπάθεια για επαγγελματική επιτυχία Μπορεί να μην είναι άμεσα ορατό αλλά εγώ βλέπω ποιό γραφείο είναι δημιουργικό όταν ο μηχανικός είναι αυτοδημιούργητος και όταν τα έχει βρεί έτοιμα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ασε που η επιδότηση συγκεκριμένα για μας τους μηχανικούς κατά την γνώμη μου κάνει κακό αφού είναι σαν το μηχανικό που του ανοίγει το γραφείο ο πατέρας του.

Το να σου ανοίξει γραφείο ο πατέρας σου, θεωρώ ότι έχει διαφορά μετέπειτα, εννοώντας τη σιγουριά των γνωριμιών του.

 

Το ότι βοηθήκανε-με κάποιοι εν έτει 2011 δεν θεωρώ ότι θα μειώσει την δημιουργικότητα σε καμία περίπτωση.

Εδώ συνάδελφοι με επιχειρήσεις ετών και μεγάλο κύκλο πελατών δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.

Ένας νέος συνάδελφος από ποιες ακριβώς δουλειές του να πληρώσει τσμεδε-ενοικιο-λογαριασμούς κτλ;

 

Σίγουρα είναι μία μεγάλη βοήθεια, αλλά δεν θα θεωρήσω ότι κάποιος ΔΕΝ είναι αυτοδημιούργητος για αυτό το λόγο.

Δεν είναι αυτοδημιούργητος αυτός που συνέχισε την στημένη ΑΤΕ του πατέρα του, της μάνας του, του μπάρμπα του.

Αλλά ακόμα και για το τελευταίο, σε ορισμένες περιπτώσεις αμφιβάλω...

Edited by tasxan206
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το να σου ανοίξει γραφείο ο πατέρας σου, θεωρώ ότι έχει διαφορά μετέπειτα, εννοώντας τη σιγουριά των γνωριμιών του.

 

Το ότι βοηθήκανε-με κάποιοι εν έτει 2011 δεν θεωρώ ότι θα μειώσει την δημιουργικότητα σε καμία περίπτωση.

Εδώ συνάδελφοι με επιχειρήσεις ετών και μεγάλο κύκλο πελατών δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.

Ένας νέος συνάδελφος από ποιες ακριβώς δουλειές του να πληρώσει τσμεδε-ενοικιο-λογαριασμούς κτλ;

 

Σίγουρα είναι μία μεγάλη βοήθεια, αλλά δεν θα θεωρήσω ότι κάποιος ΔΕΝ είναι αυτοδημιούργητος για αυτό το λόγο.

Δεν είναι αυτοδημιούργητος αυτός που συνέχισε την στημένη ΑΤΕ του πατέρα του, της μάνας του, του μπάρμπα του.

Αλλά ακόμα και για το τελευταίο, σε ορισμένες περιπτώσεις αμφιβάλω...

Εννοώ ότι η νοοτροπία της βοήθειας είτε από το κράτος είτε από τον πατέρα δημιουργεί μια λάθος νοοτροπία που έχει ως αποτέλεσμα να μην έχεις την αξία του χρήματος και το τι σημαίνει να προσπαθείς δεκα χρόνια για να αποκτήσεις αυτό που σου δίνει η επιδότηση σε λίγο διάστημα Και το σημαντικότερο σε απομακρύνει από τις θυσίες και το ιδρώτα που θα χρειαστεί να έχεις σαν στάση ζωής για να πετύχεις τους στόχους Είναι το ίδιο που έκανε στους αγρότες η συνεχή επιδότηση τους έστειλε από τα χωράφια στα καφενεία να περνούν τον μεγαλύτερο χρόνο τους Αν δεν το περάσει κάποιος είναι δύσκολο να καταλάβει τι εννοώ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πρόβλημα με τις επιδοτήσεις είναι ότι θα καλομάθει ο νέος??? Πλάκα κάνουμε? Τι σαχλαμάρες είναι αυτές? Δεν φτάνει που εξωθούν τους νέους στην ανεργία, δεν φτάνει που ξεκινάνε με μηδέν εισόδημα, και μπαίνουν μέσα από ΤΣΜΕΔΕ κτλ, να κόψουμε και τις επιδοτήσεις για να.....εκτιμήσουν το επάγγελα. Ακου ρε κάτι πράγματα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την αποψάρα μου. Νομίζω ότι αυτός που πήρε την επιδότηση για να στήσει τη δικιά του δουλειά την εκτίμησε και με το παραπάνω μάλιστα!

Αυτός που δούλευε στην χ εταιρεία με μπλοκάκι και την πήρε για να αγοράσει τηλεόραση (γαρ οθόνη) και φορτσάτο υπολογιστή την κακοποίησε βάναυσα :|

Η πλειοψηφία των γνωστών μου έτσι λειτούργησε, με την ψυχολογία ότι το κράτος μοιραζει λεφτά - όποιος προλάβει.

Και αυτοί που πραγματικά την χρειάζονταν δεν πήραν τπτ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται ο τόπος μας είναι να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας Να κοιμόμαστε και να ονειρευόμαστε την επιτυχία μας και την ατομική και την ομαδική της πολης μας ή της χώρα μας Και όταν ξυπνάμε το πρωί να στρώνουμε το απο αυτό μας στην δουλειά να το πετύχουμε Να μην περιμένουμε από έξω βοήθεια έιτε ατομικά ή σαν χώρα Και αυτό σημάινει παραγωγή Και ο μηχανικός είναι ο καταεξοχήν επιστήμονας που μπορεί να δώσει στον Ελλήνα παραγωγή Δεν έχουμε παραγωγή στην χώρας μας γιατί έτσι μάθαμε από την τουρκοκρατία και μετά αφού πάντοτε είμασταν υπό την επιροή ξένων συμφερόντων είτε αυτοί λέγονταν Γαλλία κατα την Οθωμανική αυτοκρατορία ή Γερμανία σήμερα και καταπιανόμασταν με μη παραγωγικές δραστηριότητες όπως το εμποριο ή σήμερα οι υπηρεσίες Και αυτό δημιουργεί εξάρτηση και οδηγεί σε παραχώρησεις πολιτικές και να μην είμαστε κυρίαρχοι στο τόπο μας Η επιδότηση είναι ένα ναρκωτικό που μας οδηγεί σε τέτοιες νοοτροπίες που οδηγουν σε παραχωρήσεις εθνικής κυριαρχίας Εχουμε όλες τις δυνατότητες να γίνουμε άρχοντες και να έχουμε δουλειές όλοι Πρεπει να παράγουμε έστω και αν αυτό στην αρχή έιναι ντομάτα Να ξαναγυρήσει η Ελλάδα στην δομή που έιχε πριν την σύσταση του Ελλήνικού κράτους με την ανάπτυξη των Ελληνικών κοινοτήτων ή των πόλεων κρατών με πολλά παραγωγικά περιφερειακά κέντρα και όχι ένα κεντρικό τέρας να ζει παρασιτικά του υπόλοιπου Ελλήνικού χώρου Αυτό σημαίνει αλλαγή πρώτα στο μυαλό μας και αυτό θα γίνει αν δεν δεχόμαστε επιδοτήσεις ή την βοήθεια του μπαμπά αλλά τις φτιάχνουμε μόνοι μας στο ευατό μας, γιατί τότε θα είμαστε ικανοί για μεγάλα πράγματα Και επίσης αυτό θα γίνει αν βγούμε από τα κλουβιά μας και ξεχυθούμε εκεί που μπορεί να γίνει παραγωγή Το ευχάριστο έιναι ότι ήδη η κρίση οδηγεί εκεί Τότε ναι ο νεος μηχανικός θα έχει ελπίδα και μαζί του ο κάθε Έλληνας ειδικά ο μη προνομιούχος

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.