Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Ikaros13 επιασες το νοημα...

@George: Εχεις δικιο σε ολα αυτα αλλα το να ειμαστε 2000 μηχανικοι στη Λαρισα και δουλεια να εχουν οι 10 εσενα σου λεει κατι?Μαλλον το προβλημα ειναι βαθυτερο και δεν ειναι η αστυφιλια μονο.Εμεις οι 2000 δεν μπορουμε να φερουμε αναπτυξη ή δουλειες απο μονοι μας.Ειναι ενα παιχνιδι που παιζεται με πολλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικα με τις επιδοτησεις, εχουν νοημα εφοσον αυτες δημιουργουν υπεραξια για την ελληνικη οικονομια.

Τωρα πειτε μου τι υπεραξια δημιουργειται με το να δοθουν επιδοτησεις να ανοιξουνε και νεοι μηχανικοι

γραφεια και να προστεθουν στους 100.000+ που κυνηγανε τον πελατη με το ντουφεκι? Με την ιδια λογικη

ας δοσουνε επιδοτησεις να ανοιξουνε νεα σουβλατζιδικα,

 

Φυσικα και να δοθουν επιδοτησεις στους μηχανικους αλλα για να ανοιξουν δικες τους βιομηχανικες μοναδες,

βιοτεχνιες και εταιριες λογισμικου και υψηλης τεχνολογιας.

 

Χιλιες φορες να δοθουν επιδοτησεις για επιμορφωση και κυριως ερευνα οπου οι μηχανικοι πραγματικα

μπορει να προσφερουν πολλα.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είνα ακριβώς το ότι το νεοελλήνικό κράτος άλλαξε την δομή που κυριαρχούσε αιώνες στην χώρα μας όπου υπήρχαν τα πολλά περιφεριακά κέντρα ανάπτυξης , οι αρχικές πόλεις κράτη και οι μετέπειτα Ελλήνικές κοινότητες που λόγο οθωμανικής αυτοκρατορίας μεγαλουργούσαν εκέι που δεν υπήρχαν τούρκοι και αργότερα εξελίχτηκαν των Ελλήνων οι κοινότητες που έφτιαχναν άλλες πολιτείες που τραγουδά ο Σαβόπουλος Και μετά τον θάνατο του Καποδήστρια σταδιακά περάσαμε στο ένα και μόνο κέντρο αναφοράς την Αθήνα που αφού δεν κάναμε και ποτέ βιομηχανική ανάπτυξη , αποτέλεσε τροχοπέδη σε κάθε τι αναπτυξιακό Αυτό βέβαια με το συνδιασμό του εμποτισμού στον Ελλήνα του να μην παράγει σαν νοοτροπία που έρχετε και από την επιρροή πάντοτε των ξένων συμφερόντων που οι μεν οθωμανοί το αποδεχόντουσαν (μη έχοντας και τεχνοδοσία) , αλλά δυστυχώς το κληρονομήσαμε και εμείς από αυτούς και το κάναμε βασικό στοιχείο μας Αλλώστε παγκόσμια ο Ελληνας είναι γνωστός περισσότερο σαν έμπορας ή σαν κυρίαρχος στην Θάλασσα παρά σαν παραγωγός προιόντων ειδικά τεχνολογίας Δες τε όλους τους μεγάλους Ελληνες ευεργέτες και όχι μόνο , μεγαλούργησαν κυρίως με διακίνηση προιόντων παρά με την παραγωγής τους Αυτό έκανε καλό στην τσέπη τους , αλλά όχι στην χώρα

Αρα η απάντηση για μένα στο ερώτημα αν υπάρχει ελπίδα στους νεους μηχανικούς είναι η ίδια για όλους τους Ελληνες δηλαδή αλλαγή στην δομή του κράτους με μετρα όπως την μεταφορά της πρωτεύουσας σταδιακά σε άλλη περιοχή και κίνητρα συνεχώς αυξανόμενα για επιχειρηματικότητα και παραγωγή στην περιφέρεια και στην αρχή ναι από την ντομάτα που πολλοί λοιδορούν την παραγωγή της και μετά και στην υψηλή τεχνολογία Και μέσα τα κεφάλια και δουλειά 18 ώρες το εικοσιτετράωρο γιατί δεν μπορεί ο πεθερός μου 78 χρονών να δουλεύει 15 ώρες το εικοσιτετράωρο και ο νεος στο καφενείο να μου λέει ότι δεν υπάρχουν δουλειές

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εποχές '90+ κάποιος για να μη βιώσει ανάπτυξη, σε οποιοδήποτε κλάδο και να ήταν, έπρεπε να αποκεντρωθεί σε σημείο με 2918μ ύψος.

(Το εάν αυτή η ανάπτυξη υπήρξε πραγματική ή πλασματική είναι άλλη μεγάλη ιστορία).

 

george δεν σε θεωρώ αφελή ώστε να πιστεύεις ότι μόνο εσύ τα κατάφερες ή ότι 'και τότε το ίδιο δύσκολα ήταν΄.

Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι άλλο κρύβεται πίσω από αυτό το ακλόνητο εγωκεντρικό παραλήρημά σου.

 

Υ.Γ. Μήπως να πεις στον πεθερό σου να πάρει καμιά σύνταξη, μήπως και δουλέψει κανένας νέος από το καφενείο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είνα ακριβώς το ότι το νεοελλήνικό κράτος άλλαξε την δομή που κυριαρχούσε αιώνες στην χώρα μας όπου υπήρχαν τα πολλά περιφεριακά κέντρα ανάπτυξης , οι αρχικές πόλεις κράτη και οι μετέπειτα Ελλήνικές κοινότητες που λόγο οθωμανικής αυτοκρατορίας μεγαλουργούσαν εκέι που δεν υπήρχαν τούρκοι και αργότερα εξελίχτηκαν των Ελλήνων οι κοινότητες που έφτιαχναν άλλες πολιτείες που τραγουδά ο Σαβόπουλος Και μετά τον θάνατο του Καποδήστρια σταδιακά περάσαμε στο ένα και μόνο κέντρο αναφοράς την Αθήνα που αφού δεν κάναμε και ποτέ βιομηχανική ανάπτυξη , αποτέλεσε τροχοπέδη σε κάθε τι αναπτυξιακό Αυτό βέβαια με το συνδιασμό του εμποτισμού στον Ελλήνα του να μην παράγει σαν νοοτροπία που έρχετε και από την επιρροή πάντοτε των ξένων συμφερόντων που οι μεν οθωμανοί το αποδεχόντουσαν (μη έχοντας και τεχνοδοσία) , αλλά δυστυχώς το κληρονομήσαμε και εμείς από αυτούς και το κάναμε βασικό στοιχείο μας Αλλώστε παγκόσμια ο Ελληνας είναι γνωστός περισσότερο σαν έμπορας ή σαν κυρίαρχος στην Θάλασσα παρά σαν παραγωγός προιόντων ειδικά τεχνολογίας Δες τε όλους τους μεγάλους Ελληνες ευεργέτες και όχι μόνο , μεγαλούργησαν κυρίως με διακίνηση προιόντων παρά με την παραγωγής τους Αυτό έκανε καλό στην τσέπη τους , αλλά όχι στην χώρα

Αρα η απάντηση για μένα στο ερώτημα αν υπάρχει ελπίδα στους νεους μηχανικούς είναι η ίδια για όλους τους Ελληνες δηλαδή αλλαγή στην δομή του κράτους με μετρα όπως την μεταφορά της πρωτεύουσας σταδιακά σε άλλη περιοχή και κίνητρα συνεχώς αυξανόμενα για επιχειρηματικότητα και παραγωγή στην περιφέρεια και στην αρχή ναι από την ντομάτα που πολλοί λοιδορούν την παραγωγή της και μετά και στην υψηλή τεχνολογία Και μέσα τα κεφάλια και δουλειά 18 ώρες το εικοσιτετράωρο γιατί δεν μπορεί ο πεθερός μου 78 χρονών να δουλεύει 15 ώρες το εικοσιτετράωρο και ο νεος στο καφενείο να μου λέει ότι δεν υπάρχουν δουλειές

 

και μενα ο παππους μου πεθανε στα 64 , θες να μιλησουμε για τον κανονα ειτε τελως παντων για την πλειοψηφια και την κατασταση αυτη την εποχη? γιατι συνεχως παρουσιαζεις τα πραγματα λες και χρημα και δουλειες φυτρωνουν στα δεντρα , ουτε εχουμε ολοι γνωστους/χωραφια/ορεξη να ασχοληθουμε με εργασια σε πιο αγροτικες περιοχες ,σε καποιους αρεσει η οικοδομη σε αλλους η βιομηχανια σε αλλους οι μελετες σε αλλους η ακαδημαικη καριερα , αυτη τη στιγμη βιομηχανια γιοκ στην ελλαδα και η οικοδομη πεθανε ,οπως σου ειπε και καποιος πριν οτι τα καταφερες υπο αντιξοες συνθηκες(και μπραβο σου) ειναι δυστυχως η εξαιρεση

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Υγ Streetas Κοντά έπεσες το 1992 ήρθα στην πόλη μου

 

 

ήμουν σίγουρος.Δεν έκανες τίποτα παραπάνω απο ότι έκαναν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί που ξεκινήσατε εκείνη την περίοδο ΚΑΙ στην επαρχία.Εντελώς φιλικά γιατί μου δημιουργήθηκε η ίδια εντύπωση με τον kusta80.

 

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση οι εποχές.

όπως είπες τότε δεν υπήρχε ΟΥΤΕ ΚΑΝ ρεύμα...άρα υπήρχαν πολλές προοπτικές ανάπτυξης...άρα πολύ δουλειά

 

 

και στην πόλη μου όλοι της περιόδου σου είναι άνετοι κ ωραίοι.Ολοι της περιόδου μου είναι στην κατάθλιψη με εξαίρεση των παιδιών των παλιών μηχανικών που εχουν τις πλάτες να βλέπουν λίγο καλύτερο το μέλλον απο εμάς.Δεν το βλέπω κακό όπως δεν βλέπω κακή κ την επιδότηση,απεναντίας.

Απλά όταν οι δουλειές είναι μετρημένες στα δάκτυλα ενός χεριού μετράνε υπερβολικά πολύ οι γνωριμίες.Αν δεν προλάβαιναν τις δουλειές όπως παλιά οι μηχανικοί θα είχαμε "χώρο" κ εμείς

 

υ.γ συμφωνώ με το πνεύμα αυτών που γράφεις αλλά οι εποχές δεν έχουν καμία σχέση.

υ.γ 2 οκ η διαχείριση των επιδοτησεων είναι άλλο θέμα, αλλά μην συγκρίνετε τις επιδοτήσεις των μηχανικών κ γενικά των νέων με των αγροτών που πήγαιναν κ αγόραζαν τα Καγιέν.Ας μην έδινε χρήμα στο χέρι το κράτος αλλά να τπους πήγαινες τιμολόγια και να πληρωνόντουσαν απο εκεί.

Αλλά κ το κράτος πιστεύω το θέλει το παιχνίδι να παίζεται έτσι

Edited by streetas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1992 έβλεπα σιλουέτες με βάρος κάτω των 70 -80 κιλών να εργάζονται ακόμα στα χωράφια ή οπουσδήποτε αλλού Εμείς δε οι ΑΤΜ δουλεύαμε στοχοφόροι Τώρα ακούω από κυρίους που το βάρος τους έχει ξεπεράσει ή έιναι εφάμιλα του κύριου Βενιζέλου ή του κύριου Πάγκαλου να μου παραπονιούνται για δυσκολίες και τα τιαύτα Ο πεθερός μου έιναι συνταξιούχος του ΟΓΑ αλλά δεν σταματά να δουλεύει στο χωράφι γιατί αυτό έμαθε στην ζωή του να δουλεύει σκληρά και ποτέ δεν παραπονέθηκε ότι δεν υπάρχει δουλειά , την έφτιαχνε μόνος του Και έκανα και λάθος είναι 82 και όχι 78 χρονών όπως μου είπε η γυναίκα μου. Εμείς ειμαστε έτοιμοι να κάνουμε το ίδιο σήμερα σε μια Ελλάδα που περιέγραψα ποιό πάνω με διαφορετική δομή Τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιώμαστε Εγώ δεν φοβάμαι καμία κριση γιατί ακόμα και να σταματήσω την δουλειά μου σαν μηχανικός , αν αυτή στερέψει στο μέλλον , θα ζήσω γιατί θα βρώ δουλειά που θα δημιουργήσω μόνος μου είτε αυτή έιναι στο χωράφι είτε κάπου αλλού Γιατί εδώ έχω ότι χρειάζεται για να το κάνω δηλαδή υπάρχουν καλλιεργήσιμα κτήματα αδιάθετα , υπάρχει αέρας καθαρός και θάλασσα υπάρχει περιβάλλον που προστατεύουμε με νύχια και με δόντια και πολλά άλλα προς εκμετάλλευση για δουλειά.

 

Και σε πληροφορώ streetas ότι βλέποντας σήμερα τους νεους συναδέλφους στην πόλη μου έχουν πολύ πιο ευκολο έργο από εμένα το 1992 γιατί υπάρχουν περισσότερες δυνατότητες για ανάπτυξη από το 1992 Αλλά το περίεργο είναι αν και έχουν δουλειά πολύ ακόμα και τώρα εγκαταλειπουν την πόλη μου , για τους λόγους που περιγράφω ιστορικά σε ποιό πανω ποστ Μάλιστα χαριτολογόντας με μητέρα συναδέλφου μου της είπα για να κρατήσει το παιδί της εδώ ότι θα δημιουργούμε δουλειές , ώστε να αργοπορήσει την απόφαση ή να αλλάξει γνώμη Το αποτέλεσμα είναι κάποια διαστήματα να πηγαινοέρχεται και στο τέλος παρά ταύτα να φύγει και από βλεπω στο facebook να ζει στην Αθήνα.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

@George:Οταν λες οτι εχουμε περισσοτερες δυνατοτητες για αναπτυξη τωρα απ'οτι το 92 τι εννοεις?Με ακριβεια σε παρακαλω.Επισης,οταν λες να δημιουργησετε δουλειες?

Απορω,ισως εγω δεν μπορω να το δω,πως δεν υπαρχουν κι αλλοι που να εχουν τις ιδιες αποψεις με σενα περι προοπτικων αναπτυξης.Χαιρομαι που εισαι αισιοδοξος και θα χαιρομουν ακομα πιο πολυ αν εμας τους νεους μηχανικους μας εδινες ιδεες για δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

μα το 1992 δεν υπήρχε στην περιοχή μου ενημέρωση - επικοινωνία τώρα υπάρχει internet και η ενημέρωση είναι άμεση (στο δε χωριό μου δεν υπήρχε και τηλέφωνο το 92) Υπάρχουν δρόμοι υπάρχει αποχέτευση - νερό Πχ ένας δρόμος που μελέτησα και κατασκευάσθηκε έχει δώσει στην περιοχή που δεν υπήρχε ούτε ένα κτίσμα πάνω από 500 άδειες καθώς εκεί εγκρίθηκαν και σχέδια παραθεριστικών συνεταιρισμών

Επίσης σήμερα πήρα μια άδεια για αγροτική αποθήκη που συπληρώνει παλαιά κτηνοτροφικη μονάδα που πήρα άδεια λειτουργίας ύστερα από εξαίρεση από κατεδάφιση κτηρίων προ 20-3-2003 και οδεύει σε αύξηση του ζωικού καφαλαίου από νεο κτηνοτρόφο της περιοχής Ακολουθουν τουλάχιστον 4 τέτοιες περιπτώσεις μόνο από εμένα και πολλές περισσότερες από άλλους συναδέλφους Από άλλους συναδέλφους έχουν δημιουργηθεί νεες αγροτικές εκμεταλεύσεις όπως καλλιέργεια σαλιγκαριών Επίσης με άδεια που πήρα το καλοκάιρι αξιοποιήθηκε μια εγκατελειμένη παραλία γεμάτη μπαζα και βάτα και τώρα λειτουργεί ένα αναψυκτήριο με παιδική χαρά και μπαράκι το βράδυ γεμάτο ζωή και με προσφορά εργασίας σε τουλάχιστον 5 -10 άτομα Επίσης ελέγχουμε την εφαρμογή των πολεοδομικών σχεδίων στην πόλη ώστε να μην ξεφύγει από τον αρχικό σχεδιασμό πολλές φορές αφιλοκερδώς Αυριο πάω για οριθέτηση λατομικού χώρου που πήρε αδειοδότηση και παραγει ποιοτική πέτρα καρύστου πολύ πιο οργανωμένα Ενώ ήδη έχουμε επαφές σαν Δήμος με νεες αγορές εκ Ανατολής και όχι μόνο (Ρωσία , Βενεζουέλα Γαλλία κλπ) για την διάθεση του προιόντος Εκεί θέλει δουλειά αφού υπάρχουν προβλήματα , αλλά θα βρούμε την άκρη . Επίσης νεα συνάδελφος ΠΜ και φυσικά ντόπια έβγαλε άδεια για νεα επιχείρηση με πρατήριο υγραερίου που θα βοηθήσει και στην τουριστική αξιοποίηση της περιοχής αφού έλειπε

 

Και επίσης στην αντιπολίτευση του δήμου έιναι μηχανικός συνάδελφος που προσφέρει τις γνώσεις του και την εμπειρία με την καθημερινή παρουσία στα προβλήματα αφού μένει εδώ Και μπορώ να γράφω ασταμάτητα για το τι μπορεί να προσφέρει στην ανάπτυξη ένας μηχανικός , αφού όλα αυτά άλλαξαν την εικόνα της ανάπτυξης στην περιοχή και έφεραν και την δουλειά στους μηχανικούς

Αλλά κάνε αναζήτηση για Ανάβρα και τον πρωην κοινοτάρχη Δημήτρη ...... δεν θυμάμαι το όνομα για τα ακούσεις καλύτερα από εμένα τι μπορεί να κάνει η συστηματική δουλειά ακόμα και σε ένα χωριό ξεχασμένο από τον κόσμο και σε υψόμετρο με την παρουσία και μιας μόνο μηχανικού της γυναίκας του κοινοτάρχη , Αρχιτεκτονα μηχανικού.

 

ΥΓ και εδώ ακόμα μπορούν να γίνουν πολλά , αλλα δυστυχώς τα μυαλά δεν αλλάζουν εύκολα στην επαρχία να δουν και πιο πέρα , αλλά το παλεύουμε

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται ο τόπος μας είναι να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας

 

Αυτό που χρειάζεται ο τόπος είναι ανάπτυξη και δεν εννοώ εισροή δημοσίων υπαλλήλων.

Ουτε ανάπτυξη σημαίνει άυξηση της φορολογίας.

 

Γενικά με αυτά τα γελοία υποκείμενα στην εξουσία είναι θέμα μηνών η καμπάνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.