Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

Προσωπικά όταν με ρωτάνε με τι ασχολούμαι και εάν έχω δουλειά πάντα μα πάντα απαντώ με ενθουσιασμό ότι πάνε πολύ καλά τα πράγματα.

Έτσι για να τους την σπάσω! Και το καταφέρνω 8-)

 

Όλα θα πάνε καλύτερα, δεν θα ζήσουμε ποτέ μεγαλεία και εύκολα χρήματα αλλά δεν θα τους κάνουμε και τη χάρη να τα παρατήσουμε!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια και χαρά σας.. Είμαι πρόσφατος απόφοιτος πολ.μηχ. απθ(2 μήνε) και δεν μπορω να αποφασίσω τι να κάνω.. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.. Σκέφτομαι να καθυστερήσω το φανταριλίκι μήπως και βρω (επιδοτούμενη????) πρακτική-εργασία αλλά δεν βλέπω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας.. Είμαι πρόσφατος απόφοιτος πολ.μηχ. απθ(2 μήνε) και δεν μπορω να αποφασίσω τι να κάνω.. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.. Σκέφτομαι να καθυστερήσω το φανταριλίκι μήπως και βρω (επιδοτούμενη????) πρακτική-εργασία αλλά δεν βλέπω κάτι..

 

Καλησπέρα συνάδελφε... Απλά σου πω πως σε κάποια προγράμματα του ΟΑΕΔ (π.χ. πρόσληψης πτυχιούχων κάτω των 30, το οποίο έτρεχε πριν κάποιους μήνες) ήταν απαραίτητο να έχεις τελειώσει το φανταρικό. Γενικά πιστεύω πως δύσκολα κάποιος θα προσλάβει έναν μηχανικό και σε 6 μήνες - 1 χρόνο να πρέπει να φύγει στο στρατό. Όπως επίσης αν αποφασίσεις να βγεις στο εξωτερικό (είτε για σπουδες, είτε για εύρεση εργασίας) το θεωρώ "άβολο" να γυρίσεις πίσω για να τελειώσεις αυτήν την υποχρέωση.

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς να πας τώρα φαντάρος. Γιατί, πρώτον ξεμπερδεύεις άμεσα απο κάτι το οποίο αργότερα μπορεί να σε κρατήσει πίσω. Σκέψου να βγεις εξωτερικό για σπουδές, να έχεις δημιουργήσει έναν άλφα κύκλο και να πρέπει να το αφήσεις για 9 μήνες για να κάνεις σκοπέτα κτλ κτλ. Και δεύτερον ίσως σε αυτούς τους 9 μήνες να αλλάξουν κάποια πράγματα (ουτοπικό μεν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και σίγουρα θα σου δώσει χρόνο να σκεφτείς τι θέλεις. Σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που "πρέπει" να γίνει και κατά την άποψη μου όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες να προσθέσω ότι ο όποιος (αδικαιολόγητος) φόβος για το στρατιωτικό, θα ελαφρύνει αν σκεφτείτε ότι θα πάτε για τελευταία φορά "ξένοιαστη κατασκήνωση με τους προσκόπους".

Πιστέψτε με, σας μιλάω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλές. Φανταρικό ασυζητητι λοιπον.. Δεν αξίζει δλδ λετε μια καποια (5-6 μηνη,εστω) εμπειρια εστω και αμησθι, για να μην ξεκινησω απο το μηδεν σε 1 χρονο? Απο άποψη οτι ισως κατασταλλάξω και στην ιδέα του εξωτερικού, αν πάρω μια γεύση απο την ελληνικη πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός σου είπε ότι στο στρατό δεν αποκτάς εμπειρία (μηχανικού)?

Προσωπικά απέκτησα αρκετή σαν ηλεκτρολόγος συντηρητής στο ΚΕΠΒ στη Θήβα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το 1992 όχι μόνο απόκτησα πείρα σε εργασίες τοπογραφικές αφού πέρασα από την ΓΥΣ /ΤΟΜΣ και οριζόμουν με απόφαση Νομάρχη μηχανικός σε τοπογραφικές εργασίες για απαλ/τριώσεις εκτάσεων για στρατιωτική χρήση και λάμβανα εκτός από τον μισθό του δόκιμου αξ/κου και τα εκτός έδρας που έπαιρναν οι δημόσιοι υπάλληλοι Αποτέλεσμα εκτός από πείρα , προεργασία είχα και οικονομικά οφέλη αφού τέλειωσα το στρατό με 2 εκ. δρχ στην τράπεζα Αλλά άλλες εποχές τότε 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάπου πήρε το μάτι μου στο σημερινό Έθνος...ότι σε μια έρευνα που έγινε, μέσα στα δέκα επαγγέλματα που δεν έχουνε πληγεί τόσο από την κρίση..., ήταν κάπου στη μέση και το επάγγελμα του μηχανικού...!

 

Πήγα να πέσω από τη καρέκλα...!

 

Να βρώ τη σελίδα και θα τη ποστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.