Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει ελπίδα για τους Νέους Μηχανικους;


seto_caiba

Recommended Posts

 

 

Οι καλες οι θεσεις καπαρωνονται μεσω απευθειας συστασεων κ κρυφων μεταγραφων, ενω οι χαμαλοθεσεις ειναι αυτες που προοριζονται για βιογραφικα.

 

 

 

οι υπόλοιποι που δεν έχουμε συστάσεις και γνωριμίες,μας τρώει η μαρμάγκα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι υπόλοιποι που δεν έχουμε συστάσεις και γνωριμίες,μας τρώει η μαρμάγκα...

 

νταξ, ναι, στην ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο χωρις συστασεις κ γνωριμιες. Αλλα πιστεψε με, το χειροτερο δεν ειναι να ξεκινησεις στην Ελλαδα χωρις γνωριμιες κ συστασεις, το χειροτερο ειναι ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙΣ στη συνεχεια χωρις γνωριμιες κ συστασεις.

 

Τι να πω ρε παιδια, να πω να φυγουμε ολοι στο εξωτερικο? Εγω εχω κανει 3 αλλαγες εδρας μεχρι στιγμης, κ ενας θεος ξερει ποσο δυσκολο ειναι να ξεκινας τα παντα απο την αρχη εκει που πας, ας εχεις γνωριμιες κ συστασεις, θελει χρονο να σε μαθει ο κοσμος, ποσο μαλλον οταν φευγεις κ πας στο διαολο. Προσωπικα εγω θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια να κατσω, διοτι παντα τις κρισεις τις ακολουθουν εκρηξεις δουλειας, αλλα αν αυτες οι εκρηξεις προκειται να αργησουν, δεν εχω και πολυ χρονο. Σιγουρα παντως επιλεγω να εξανλτησω ολες τις πιθανες λυσεις πριν αποφασισω να φυγω. Ο καθενας ας κανει ο,τι καταλαβαινει κ ο,τι του υποδειξει η θεα Τυχη.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι ξεκινήσαμε 2006-2007 δεν προλάβαμε ούτε καλή προυπηρεσία να μαζέψουμε ούτε μεγάλα έργα να δούμε.

 

μόνο κάνα μεγάλο έργο στην τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

2008. 18 αιτήσεις για δουλειά, 6 συνεντεύξεις.

2012. 78 αιτήσεις για δουλειά, 1 συνέντευξη και έπεσα σε τρελό για ζουρλομανδύα.

2013. Δεκτός με υποτροφία ως Ψυχασθενής Μηχανικός στη Λέρο, κελί 8. :shock: :shock:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται με τους νέους ρε zavi; Εσύ λες είχες βιογραφικό τούμπανο. Εμείς που έχουμε βιογραφικό κολοκύθια τούμπανα τι να κάνουμε;

Ακόμη και για τη μια θέση εργασίας που μπορεί να βγει, πέρα ότι θα είναι για υπερβολικά χαμηλό μισθό και εξαντλητικό ωράριο, θα πέσουν άλλοι 100 να την πάρουν με περισσότερη εμπειρία.

 

Όρεξη υπάρχει και για ξενύχτι στη δουλειά και όλα. Εμπειρία δεν υπάρχει. Δεν επιτρέπουν οι καιροί τσαμπαντάν εργασία για απόκτηση εμπειρίας. Υπάρχει κι ένα κόστος ζωής που κάπως πρέπει να καλυφθεί. Αν σπαταλάς την ημέρα σου για απόκτηση εμπειρίας, στο τέλος του μήνα δεν θα έχεις ούτε για να φας, ούτε για λογαριασμούς. Νηστικοί θα μείνουμε;

Έχει έρθει ο καιρός για αποφάσεις. Που να φανταζόμουν ότι θα καταντήσω να σκέφτομαι την εγκατάλειψη του αντικειμένου αυτού, ως σοβαρό ενδεχόμενο και λογική επιλογή.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

τη γνωμη και τη σουμβουλη μου την ειπα στο πρωτο μου ποστ στο θρεντ.

 

Στην τελικη η κατασταση αυτη δεν σκιζει μονο τους νεους. Δες ποσοι επιχειρηματιες μηχανικοι μελετητες πτωχευσαν ΑΤΟΜΙΚΑ ως φυσικα προσωπα επειδη τους χρωστουσε το Δημοσιο. Δες ποσοι μηχανικοι κατασκευαστες εχτισαν με δανεια το 2008 κ αλλες συνθηκες κ μολις τελειωσαν αλλαξε η κατασταση. Δες μηχανικους που δουλευαν κανονικα στις κοινοπραξιες κ πηραν τους ορχεις τους. Δες ποσοι μηχανικαρες με γραφειαρες κλωτσαγαν δουλεια μεροκαματο κ τωρα σερνονται για ενα ΠΕΑ. Δες ποσοι μηχανικοι ειχαν δανεια να τρεχουν διοτι ανοιχτηκαν με κλεισμενες δουλειες κ στη συνεχεια οι δουλειες ακυρωθηκαν. Δες ποσες μικρες ατομικες εργοληπτικες επιχειρησεις απο παιδια 30-32 χρονων βαρανε διαλυση διοτι πληρωνουν μεροκαματα κ ενσημα κ ο λογαριασμος τους καθυστερει, στη συνεχεια αυτοι δεν πληρωνουν εφορεια κ τσμεδε, κ οταν ερχεται η ωρα της εκταμιευσης του λογαριασμου δεν εχουν ασφαλιστικη κ φορολογικη ενημεροτητα να εισπραξουν. Ξερω μηχανικο που του χρωσταει το κρατος 800.000 ευρω, πτωχευσε κ οχι μονο του παιρνουν το σπιτι, αλλα δεν μπορει να ξαναεργαστει ως φυσικο προσωπο αν δεν αποπληρωσει τα χρεη του, τα οποια δεν θα υπηρχαν αν τον πληρωναν στην ωρα του. Ξερω αλλον εναν που κατεφυγε σε λαθος ατομα για δανεια κ αυτοκτονησε.

 

Θελω να πω, στην κοινωνια δεν ειστε μονοι σας, κανενας δεν ειναι μονος του. Κ εγω δεν ειμαι κανας φτασμενος, μικρος ειμαι κ βλεπω οτι δεν αποσβαινω τις σπουδες μου κ οτι τρωω τις αστειες καταθεσεις μου. Υπομονη χρειαζεται, κ ξαναδιαβασε το πρωτο μου ποστ στο θρεντ. Στις κοινωνιες υπαρχει μια συνεχεια. Και οι κανονες της φυσης λενε δυστυχως οτι μετα την μπορα δεν επιβιωνουν ολοι. Δεχθειτε το κ βρειτε τα με τον εαυτο σας. Εγω προσωπικα την εχω γλυτωσει προς το παρον γιατι δεν εχω δανεια.

 

Αυτα

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ την απόφαση μου την έχω πάρει πάντως...έξω και ας κάνω και άλλες δουλειές....εκτός να γίνει κανένα θαύμα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ την απόφαση μου την έχω πάρει πάντως...έξω και ας κάνω και άλλες δουλειές....εκτός να γίνει κανένα θαύμα...

Συνάδελφε από περιέργεια και επειδή βλέπω Αιγιο στο Αβατάρ σου , δεν έχει καθόλου δουλειές εκεί ; ώστε να σκέφτεσαι για έξω

Link to comment
Share on other sites

για να θέλω να φύγω προφανώς δεν υπάρχουν...πριν πεις οτιδήποτε,μ'αρέσει εδώ και θα ήθελα να μείνω εδώ αλλά δεν βλέπω φως εδώ και πολύ καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.